Yabancı Kuralı ve Kuralın Tarihsel Gelişimi

Şüphesiz ki futbol ülkemizde en sevilen sporların başında geliyor. Birçoğumuza göre bu sporu eğlenceli kılan futbolcuların yetenekleri ve bizlere sunduğu görsel şölen. Bu sebepten ötürü takımlarımız yıllardır yabancı futbolcuları ülkemize getiriyor. Türkiye Futbol Federasyonu ise bu konuda adaletsizliğin önüne geçmek ve öz kaynaklara yönelimi arttırmak için uzun zamandan beri yeni yabancı kuralı ve sınırlamalar getiriyor. İşte yabancı kuralının serüveni.

 Yabancı Kuralı

Kuralın Yıllar içindeki gelişimi

1951 yılında Adalet Arjantinli Oscar Garo‘yu transfer etti. Böylece ilk kez ülkemize profesyonel bir yabancı futbolcu geldi. Bu tarihten sonra. Takımlarımız yüzlerce yabancı oyuncuyu kadrolarına kattılar.

TFF ise buna karşın bir takım sınırlamalara giderek bu durumu kontrol altına almaya çalıştı. 1966 yılında ilk kez uygulanmaya başlayan kural 1999 yılına kadar yalnızca 4 kez değişikliğe uğradı. Fakat bu tarihten sonra futbolun hızla endüstriyelleşmesi, piyasanın önü alınmayacak derecede büyümesi takımlarımızı da etkiledi. Ve bunun sonucunda yabancı futbolcu sayısı hızla artmaya başladı. Bu artış kuralında defalarca değişmesine sebep oldu. Öyle ki Federasyon neredeyse her sezon yeni bir yabancı kuralı ortaya çıkardı.

yabacı kuralı.jpg

NEDİR BU “ARTI”

Futbol literatürümüze 2000 yılından sonra girmeye başlayan “+” ifadesi ilk başta 5+1 olarak 5 futbolcu sahada 1 futbolcu tribünde olacak şekilde kullanıldı. 2001 yılına gelindiğinde ise işler daha karmaşık bir hal aldı. 2 futbolcuyu tribüne gönderen 5+1+2 geldi, sadece bir sezon dayanabildi. Daha sonra sahada 6 yabancı futbolcuya dönüldü.

yabancı kuralı

2007-2008 SEZONU KAFALAR İYİYCE KARIŞTI

Sezona 6+1 kuralı ile başlandı ve ligin ilk yarısında bu yabancı kuralı uygulandı. fakat 2. yarı ise kural 6+2 olarak revize edildi sezon sonunda ise 6+2+2 olarak tamamlandı. Bu durum gerçekten ilginç bir anekdot olarak futbol tarihimizde yer aldı. 2000 yılından önce 33 yılda 4 kez değişen kural 1 sezonda tam 3 kez değişmişti.

yabancı kuralı

ARTIK TRİBÜNDE OTURMAK YOK

Kısa bir süre sonra Federasyon yabancı kuralını yenileyerek uygulamaya koydu. Yeni sistem 6+2 şeklinde ancak tribünde futbolcu olmayacak. Takımlar 6 tane 11’de 2 tane yedek kulübesinde yabancı futbolcu bulundurma hakkına sahip olacak.

2010-11 sezonuna gelindiğinde yabancı kuralı 6+2+2 sistemine tekrar döndü. Böylece takımlar 10 tane yabancı oyuncuyu transfer edebilecek fakat 8 tanesini maç kadrosuna dahil edilebilecekti. Bu sistemde yalnızca 1 sezon dayanabildi ve 6+2 kuralına geri dönüldü.

2013-14 sezonuna geldiğimizde ise yabancı 6+0+4 şeklinde tekrar yenilendi bu kural ise takımların kadrolarına 10 yabancı oyuncu dahil edebilecek fakat maç listesine 6 tanesini dahil edebilecekti. 2014 – 2015 futbol sezonuna girerken TFF önceden 5+0+3 olacak şekilde aldığı kararı sezon başında 5+3 olarak değiştirdi.

yabancı kuralı

YABANCI KURALININ SON HALİ

Yabancı kuralı 2015 yılına geldiğimizde günümüzdeki halini aldı. Yeni sitemde takımların 28 kişilik kadrolarında en fazla 14 yabancı oyuncu bulundurma hakkı vardı. Kural ilk 11 veya yedek kulübesini herhangi bir şekilde kapsamıyor takımlar isterlerse maça 11 yabancı futbolcuyla çıkabiliyordu. Galatasaray 2017-18 sezonun 8. haftasında Konyaspor‘la karşılaştığı mücadeleye tamamı yabancı futbolcularda oluşan bir 11le çıkarak Türk futbol tarihinde bir ilke imza attı.

2019-20 sezonundan sonra TFF yabancı kuralını bir takımın sahada en fazla 8 yabancı oyuncu bulundurabileceği şekilde tekrardan değiştirdi. Fakat pandemi sürecinden dolayı yabancı kuralındaki değişiklik ertelendi ve aynı kuralla devam edilmesi kararı alındı. Şuan takımlarımız kadrolarında 14 yabancı futbolcu bulundurma hakkında sahip. Sürekli değişen yabancı kuralı pandemi nedeniyle en azından bir süre değişmeyecek gibi gözüküyor.

Spor ile ilgili daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak turkiyeyedair.com sitemizin spor kategorisine ulaşabilirsiniz.

One thought on “Yabancı Kuralı ve Kuralın Tarihsel Gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir