Van Gezilecek Yerler: Popüler 8 Mekan

Doğu Anadolu Bölgesi‘nde adıyla, ünüyle alışılagelmiş ilimiz Van, bugünkü seyahat durağımız olmaya hak kazandı. İçinde barındırmış olduğu doğal güzellikler ve tarihi eserlerle Van gezilecek yerler adlı listemizi oluşturduk. İşte Van’dan 8 popüler mekan!

Van Gölü

Van gezilecek yerler arasından olmazsa olmaz Van Gölü
Van Gölü

Van ile Bitlis arasında bulunan Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölüdür. Aynı zamanda üzerinde ulaşım yapılan tek gölü olma özelliğine sahiptir. Bitlis’in Tatvan ilçesinden Van’a karşılıklı olarak feribot seferleri yapılmaktadır.

Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan göl, volkanik bir set gölüdür. Tuzlu ve sodalı olan Van Gölü, 120 km uzunluğundadır ve gölün su seviyesi, mevsime göre yükselip alçalmaktadır. Halk arasında Van Denizi olarak da adlandırılan Van Gölü, şehirle bütünleşmiş ve Van kedisi gibi adeta şehrin simgesi haline gelmiştir.

Van Kalesi

İhtişamıyla Van Kalesi
Van Kalesi

Van Kalesi, Van şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. M.Ö 840-825 yılları arasında Urartu Kralı I. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Uzun yıllar Urartu Devleti’nde “Tuşba” adıyla devlete başkentlik yapmıştır.

Bu görkemli kaleye, yapılan restorasyon çalışmaları sonucunda tırmanma merdivenleri eklenmiş ve böylece hiçbir zorluk yaşamadan kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Giriş ücreti 10 TL olmakla beraber müzekart olmadan giremezsiniz.

Van Kedisi Evi

Van Kedisi Evi
Van Kedisi Evi

Van, bildiğiniz üzere Van kedileriyle meşhurdur. Van gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken bu mekan nesli tükenmekte olan kedileri dahi içinde barındırıyor. Van kedilerini korumak amacıyla açılan Van Kedisi Evi, dişi ve erkek kedileri ayrı odalarda tutuyor ve yeni doğan kediler için de özel bir bakım odası bulunduruyor. Ayrıca hasta olan kediler yine bu evde tedavi ediliyor. Beyaz rengi tüyleri ve bir gözü mavi bir diğer gözü yeşil olmasıyla dünyada ün salmış Van kedilerini, bir de yakından görün deriz!

Akdamar Adası

Van gezilecek yerler arasından Akdamar Adası
Akdamar Adası

Van gezilecek yerler arasında olması gereken Akdamar Adası, ulaşım bakımından çok kolaydır. Adaya ulaşmak için öncesinde Van merkezden minibüse binecek ve 40 dakika sonra Gevaş ilçesine ulaşacaksınız. Sonrasında ise Gevaş’tan feribota binerek kolaylıkla bu adaya ulaşım sağlayacaksınız. Van gezinizde görmeniz gereken yerlerin başında gelen Akdamar Adası, yemyeşil bir doğaya hakimdir. Ada, sarp kayalıklarla çevrilidir. Kıyıdan uzaklığı 3 km olan ada, çevresinde Adır, Çarpanak ve Kuş adaları ile çevrilidir.

Akdamar Kilisesi

Akdamar Adası içinde bulunan Akdamar Kilisesi
Akdamar Kilisesi

Az önce bahsettiğimiz Akdamar Adası’nda bulunmaktadır Akdamar Kilisesi. Gevaş İlçesi’nin sınırları dahilindeki Akdamar Kilisesi, adanın güneydoğusuna kurulmuştur. Adaya gittiğinizde bu kiliseyi görmeden ayrılmayın!

Muradiye Şelalesi

Van'ın doğal güzelliklerinden Muradiye Şelalesi
Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi adını IV. Murad’dan almıştır. Yüksekliği 50 metre olan şelale, hem dinlenmek hem de eğlenmek için ideal noktalardan biridir. Bu sebeple yerli ve yabancı pek çok turist tarafından yoğun ilgi görüyor. Yaz aylarında serinlemek isteyenlerin bir numaralı adresi olan şelale, Van merkeze 80 km uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca şelale Tendürek Dağı’ndan beslenen Bend-i Mahi Çayı üzerinde konumlanıyor.

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi
Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi, Van-Hakkari yolu üzerindedir. Geçmişi köklü bir yapıya sahip olan bu kale, Urartu Devleti zamanına kadar bir geçmişe sahiptir. Osmanlı Devleti’ne tabi Mahmudi Beyleri’nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır. İçinde çeşitli bölümler bulunan bu kaleyi ayrıntılarıyla gezmekten kaçınmayın!

Edremit Sahili

Listemizin son durağı Van gezilecek yerler arasından Edremit Sahili
Edremit Sahili

Van merkezine oldukça yakın bir mesafede bulunan Edremit Sahili, günün yorgunluğunu güzel bir Güneş batmasıyla üzerinizden alacaktır. Muhteşem fotoğraflar yakalayabileceğiniz bir ortam olmasıyla beraber aynı zamanda buraya ulaşım çok basit. Çarşı merkezden kalkan dolmuş ve otobüslerle 15 dakikaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Van gezilecek yerler bakımından çok çeşitli mekanlara sahip. Van’ın uğrak mekanları hakkında çeşitli bilgiler verdiğimiz bu yazımızdan memnun kaldıysanız ve seyahat türünde yazıları okumayı seviyorsanız buraya tıklayarak seyahat kategorisi altındaki diğer yazılarımıza da bir göz atabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir