Türkiye Uzay Teknolojisi: Geçmişten Bu Güne

Dünya’nın en büyük bilim adamlarının inceleme konusu olan, küçükten büyüğe herkesin merak ettiği uzay teknolojisi gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Dünya ülkeleri bu teknoloji üzerine yarışıyor. Bu teknolojide daha yeni olan Türkiye emin adımlarla ilerliyor. Bu yazımızda da Türkiye uzay teknolojisi tarihini inceleyeceğiz.

Ülkemizde daha yeni olmasına rağmen oldukça başarılı yolda ilerleyen uzay faaliyetlerini 1985 yılında kurulan Türkiye Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü sağlamaktadır. Şimdi ise Türkiye’nin 1985’den beri yaptığı uzay çalışmalarına bir göz atalım.

Türkiye Uzay Teknolojisi

GÖKTÜRK 1

Türkiye uzay teknolojisi arasında bulunan Göktürk 1 programının amacı; Dünya üzerindeki herhangi bir yerden askeri istihbarat elde edilmesi imkanını sağlamaktadır. Ayrıca harita verilerinin toplanması, doğal afetler sonrası hasar tespitin yapılması, kaçak yapılaşmanın önlenmesi gibi bir çok sivil faaliyette de görüntü ihtiyacının tedarik edilmesinde öne çıkmaktadır.

GÖKTÜRK 2

Türkiye’nin özgün olarak geliştirdiği ilk yüksek çözünürlükte olan yer gözlem uydusudur. Kamu kurumlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması amacı yönündedir.

GÖKTÜRK 3

Bu projenin amacı; Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat ihtiyacını karşılamak için hava, kara, deniz fark etmeksizin herhangi bir coğrafi kısıtlama olmaksızın milli imkanlarla Dünya’nın herhangi bir yerinden yüksek çözünürlükte görüntüler elde edilmesi amaçlanmıştır. Göktürk 3 diğer uydulara göre daha gelişmiştir.

Uzaydaki bir uydu

TÜRKSAT

22 Temmuz 2004 de kurulan Türksat Türkiye’nin tek uydu operatörüdür. Merkezi Ankara olan Türksat’ın sloganı İletişimde Uzay Çağı’dır. Şimdi ise Türksat uydularına bir bakalım.

TÜRKSAT 1A

İlk fırlatılan uydudur. 24 Ocak 1994 tarihinde fırlatılmıştır. Ancak kalkışından 12 dakika sonra infilak etmiştir. Bu yüzden fırlatma başarısız sonuçlanmıştır.

TÜRKSAT 1B

Türksat 1A ile aynı yılda gönderilmiştir. Tam tarihi 10 Ağustos 1994’dür. Fırlatma başarılı sonuçlanmıştır. Şuan uydu pasif durumdadır.

TÜRKSAT 1C

Uydu Ariane4 ticari roketi ile 10 Temmuz 1996 yılında Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatılmıştır. 16 Temmuz 2008 akşam saatleri itibarıyla Türksat 1C uydusundaki tüm sinyal trafiği Türksat 3A uydusuna aktarılmıştır. Şuan uydu pasif durumdadır.

TÜRKSAT 2A

Uydu 10 Ocak 2001 tarihinde fırlatılmıştır. 42 derece doğu boylamında görev yapmıştır. Görev süresini 27 Eylül 2016 tarihinde tamamlamıştır. Şuan uydu pasif durumdadır.

Türkiye Uzay Teknolojisi

TÜRKSAT 3A

Yeni nesil haberleşme uydusudur. 13 Haziran 2008 tarihinde fırlatılmıştır. Uyduyu Thales Alenia Space şirketi yapmıştır. toplam 24 adet Ku band transponder kapasitesine sahiptir. 22 Türk mühendisin yapımında çalışması önemini artırmıştır. Şuan aktiftir.

TÜRKSAT 4A

Yapımında bir çok Türk personelin çalıştığı haberleşme uydumuzdur. Uydu Kazakistan’daki Baykonur uzay üssünden 14 Şubat 2014 tarihinde fırlatılmıştır. Şuan uydu aktiftir.

TÜRKSAT 4B

Japon MELCO firması tarafından yapılmıştır. Roketinin önceki fırlatmalarda hasar görmesi nedeniyle Kazakistan’dan 16 Ekim 2015 tarihinde fırlatılmıştır. Şuan uydu aktiftir.

TÜRKSAT 5A

Daha yakınlarda fırlatılan Türksat 5A %20 yerlilik oranına sahiptir. Ülkemiz Türksat 5A ile birlikte daha geniş bir kapsama alanına erişmiş olacak.

Türkiye Uzay Teknolojisi

TÜRKSAT 5B

2021’in sonlarında gelecek olan Türksat 5B daha çok yerel kaynak kullanarak yerlilik oranını arttıracak.

TÜRKSAT 6A

2022 tarihinde fırlatılması planlanmaktadır.

RASAT

Tasarımı ve üretimi Türkiye’de yapılan Türkiye’nin ilk yer gözlem uydusudur. Orenburg bölgesinde bulunan Yasny Fırlatma Üssü’nden Dnepr fırlatma aracıyla 17 Ağustos 2011 tarihinde uzaya gönderildi.

Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayarak sitemizin teknoloji bölümüne gidebilirsiniz

One thought on “Türkiye Uzay Teknolojisi: Geçmişten Bu Güne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir