Ülke Puanı Nedir?

Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası, Avrupa Kupası, İnter Toto, Avrupa Konferans Ligi kimisi yeni yeni hayatımıza giriyor, kimisi ortadan kaybolup tarihin tozlu sayfalarına gömülüyor. Kimisi ise ihtişamından hiçbir şey kaybetmiyor. Şampiyonalar, Kulüpler, oyuncular formatlar değişse de bir tek o ve onun yaşattığı duygular değişmiyor. 20 yıl önce ne anlama geliyorsa şimdide aynı anlama geliyor. Avrupa sahnesinin ülke futbolumuzda yegane yancısı ülke puanı.

Ülke puanı kavramı her sene yaz aylarında girdiği sessizlikten Avrupa kupalarının başladığı son bahar aylarında çıkar kendini şöyle bir hatırlatmaya başlar. Teknik direktörler demeçler vermeye, basın haber yapmaya başlar, insanımız da kendi arasında konuşmaya başlar. bizler üzerinde başlattığı dönemsel gerginlik korku, endişe, ve şüphe gibi duygularla sezon ortasına doğru gidildikçe artan lig kaosuyla son bulur ve döngü bir sonraki seneye aktarılmak üzere sona erer.

Ülke Puanın Anlamı

Sözlük karşılığını söylemek gerekirse ülke puanı, milli takımların yanı sıra Avrupa kupalarına katılan ve katılacak takımların sıralamasında kullanılacak olan 3 kat sayıdan bir tanesi. Diğer 2 kat sayı milli takımlar katsayısı ve kulüp katsayısı ancak bugünkü yazı içeriğimizde yer alamayacak. Bu yazımızda en ince ayrıntısına kadar ülke puanına odaklanacağız.

Ülke puanı
Ülke puanı.jpg

Ülke Puanı Nasıl Hesaplanır?

UEFA turnuva ayırt etmeksizin turnuvaların eleme turlarında alınan galibiyetlere 1 puan beraberliklere 0.5 puan verirken gruplar ve sonrasındaki her turdaki galibiyete 2 beraberliğe de 1 puan vermekte. Bunlara ek olarak başarı bonusları da var. Örneğin Şampiyonlar liginde gruplara kalmak 4, Gruplardan çıkmak 5, tur atlamak 1 puan değerinde. Ülke puanı aslında kolay bir matematikle hesaplanıyor. Takımların o sezonki turnuvalarda elde ettikleri puanlar toplanarak o sezon turnuvalara katılan takım sayısına bölünmesiyle bulunuyor.

Örneğin A takımı Şampiyonlar liginde 1 ön eleme turu oynadı ve aldığı 2 galibiyetle gruplara kaldı. Gruplarda 3 galibiyet 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik alarak gruplardan çıktı. Sonraki turda 2 mağlubiyet alarak elendi. Bu durumda A takımı ön eleme turundaki 2 galibiyetten 2 gruplara kaldığı için 4, gruplarda 3 galibiyetinden 6, 2 beraberliğinden 1 ve gruplardan çıktığı içinde 5 puan alarak toplamda 18 puan topladı. Türkiyeden o sezon avrupa kupalarına 4 takımın katıldığını var sayıp 18 i 4 e böldüğümüzde bulduğumuz 4.5 4.500 olarak o sezonki bizim ülke puanımızı oluşturuyor. Ülke puanı da son 5 sezonun toplanmasıyla bulunuyor.

Bu yazımızda sizlere ülke puanın nasıl hesaplandığını detaylı bir şekilde anlattık. Yardımcı olması dileğiyle.

Spor ile ilgili diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir