Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynakları hem dünyamız hem de ülkemiz için oldukça önemli bir konudur. Hepimizin bildiği gibi yenilenemez enerji kaynakları Yenilenebilir enerji kaynaklarına göre gezegenimiz için oldukça zararlıdır. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynakları oldukça önemli bir konudur. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Önemi

Yenilenebilir enerji kaynakları ülkemizin kalkınması ve dışa bağımlılığı azaltma konusunda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Diğer enerji kaynakları sınırlı iken yenilenebilir enerji kaynakları doğada bulunduğu için sınırlı değildir ve bunun yanında doğaya karşı yenilenemez enerji kaynaklarına göre daha zararsızdır.

Türkiye Orta kuşakta bulunması ve dört mevsimi de yaşamasından dolayı yenilenebilir enerji kaynakları konusunda oldukça çeşitliliğe sahiptir. Türkiye’de rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidroelektrik enerjisi kullanımı oldukça yaygındır.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

  • Rüzgar Enerjisi
  • Güneş Enerjisi
  • Jeotermal Enerji
  • Hidroelektrik Enerjisi
  • Biyokütle Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Rüzgar Enerjisi
Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisi yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok kullanılanlardan birisidir. Genelde düz, denize yakın ve rüzgarın fazla olduğu bölgelere konulan rüzgar türbinleri sayesinde elektrik enerjisi üretilir. Türkiye’de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Doğu Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi rüzgar türbinleri kullanılarak elektrik enerjisi elde etmek için en uygun bölgelerdir bu sebepten dolayı rüzgar türbinlerini bu bölgelerde sıklıkla görebiliriz. Rüzgar enerjisi ülkemize oluşturduğu enerji desteği olmakla beraber yabancı yatırımcılar tarafından yatırım potansiyeli oldukça yüksektir.

Güneş Enerjisi

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Güneş Paneli
Güneş Paneli

Güneş enerjisi Türkiye’de en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarında biridir. Ülkemiz güneş enerjisini kullanmak için oldukça elverişlidir. Büyük arazilere kurulan güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisi elde edilir ve kullanılır. Her zaman böyle büyük tarlalarda olmak zorunda değiller tabi ki güneş panellerinin bireysel kullanımı da oldukça yaygındır.

Çoğu zaman bazı evlerin çatısında, kamu binalarının çatısında ,trafik lambası ve tabelalarda, hatta telefon kılıflarında, taşınabilir güç kaynaklarında görürüz. Bu verdiğimiz örneklerden de anlaşıldığı gibi çok büyük bir kullanım alanına sahiptir. Ülkemizde en çok güneşe maruz kalan yer Güney doğu Anadolu’dur bu yüzden genelde büyük güneş paneli tarlaları Güney Doğu Anadolu Bölgelesin de görülür. En verimli zaman ülkemizin Kuzey Yarım Kürede bulunması sebebiyle Haziran ayıdır.

Hidroelektrik Enerjisi

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları Hidroelektrik Santrali
Hidroelektrik Santrali

Hidroelektrik santralleri ülkemizin enerji ihtiyacını karşılayan en büyük kaynaklardan biridir. Hidroelektrik santrallerinde biriktirilen suyun hızlı bir şekilde akması ve pervaneleri döndürmesi sonucu elektrik enerjisi elde edilir.

Ülkemiz su kaynakları ve arazi açışından hidroelektrik santralleri için oldukça uygundur. Ülkemizde oldukça fazla hidroelektrik santrali mevcuttur. Hemen hemen ülkemizin her bölgesinde hidroelektrik santralleri bulunur. Türkiye’de şu anda 656 hidroelektrik santrali bulunmaktadır.

Türkiye Yenilenebilir Enerji Kaynakları : Büyük Hidroelektrik Santralleri

  • Atatürk Barajı 
  • Karakaya Barajı
  • Keban Barajı
  • Altınkaya Barajı
  • Birecik Barajı

Jeotermal Enerji

Jeotermal Enerji Santrali
Jeotermal Enerji Santrali

Jeotermal enerji santrallerinde yerin derinliklerinden çıkan sıcak su ve buhar sayesinde elektrik enerjisi üretilir. Ülkemizde fay hatları yoğun bir şekilde bulunur. Fay hatlarının dağılışına bağlı olarak jeotermal kaynaklar ülkemizde oldukça fazladır.

Jeotermal kaynaklar fay hatlarının bulunduğu deprem bölgesi olan yerlerde çoğunlukla görülmektedir. Ülkemiz jeotermal enerji kaynağı olarak büyük bir potansiyele sahiptir. Ülkemizde Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi jeotermal kaynak açısından oldukça zengin olması sebebiyle jeotermal santraller çoğunlukla Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesinde bulunur.

Biyokütle Enerjisi

 Biyokütle santrali
Biyokütle Santrali

Biyokütle santrallerinde hayvansal ve bitkisel atıkların yakılması elektrik enerjisi elde edilir. Ülkemizde fazla kullanılmayan bir yenilenebilir enerji kaynağı olan biyokütle enerjisi kullanılarak bazı bitkilerden yakıt elde edilebilir. Üretilen yakıta örnek olarak biyodizel verilebilir. Biyokütle ile enerji üretirken bilimsel araştırma ve geliştirme konusu büyük önem teşkil eder. Ülkemizde biyokütle ile elektrik enerjisi üretme konusunda fazla gelişmemiştir.

Türkiye’nin Uzay Teknolojisi Hakkında detaylı bilgi için yazımıza bakabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir