Trabzon Gezilecek Yerler: 7 Popüler Mekan

Bugün farklı bir ilimizle tekrar karşınızdayız. Trabzon kültürü ile ilgili değerli bilgilerden bahsettiğimiz yazından sonra şimdi de kültürünü öğrendiğimiz şehrin, gezilecek yerlerini öğrenmekte fayda olduğunu düşündük. Trabzon gezilecek yerler hakkında çeşitli mekanları ele aldığımız bu turumuza dilerseniz başlayalım!

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Trabzon Müzesi
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Zeytinlik Caddesi’nde bulunan ve şu an Trabzon Müzesi olarak kullanılan bu konak, Banker Kostaki Teophylaktos tarafından 1900’lü yıllarından konut olarak yaptırılmış bir konak. Konağın mimarı kesin olarak bilinmese de İtalyan olduğu bu nedenle de kullanılan malzemelerin çoğunun İtalya’dan getirtildiği biliniyor. Zamanında Kostaki iflas etmiş ve konağı Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınmış. Daha sonra milli mücadele yıllarında karargah binası olarak kullanılan yapı, günümüzde müze olarak ihtişamını korumaktadır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi’ni İstanbul’daki Ayasofya Camii ile karıştırmayın! Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneği sayılan Ayasofya Kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sonrası camiye çevrilmiş yapılardan. 1. Dünya Savaşı yıllarında sırasıyla depo, hastane daha sonraları yine cami olarak kullanılan kilise, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi’nin işbirliği ile 1958-1962 yılları arasında restore edilerek 1964 yılından sonra müze olarak ziyarete açılmış.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

Ortahisar mevkiinde, Tabakhane ve Zağnos vadileri arasındaki yüksek kaya kitlesi üzerine kurulmuş olan Trabzon Kalesi’nin, günümüze kadar korunarak gelmiş olan şehir surları Trabzon’un en eski yapıları. Bugünkü surların en eski bölümü MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne uzanıyor. Surlar Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Kale, kaba haliyle bir yamuğa benzediğinden, şehrin adının bu trapez (trapezius) yamuk şeklinden geldiği düşünülüyor.

Tarihi Bakırcılar Çarşısı

Trabzon gezilecek yerler arasından Tarihi Bakırcılar Çarşısı
Tarihi Bakırcılar Çarşısı

Trabzon, tarihi boyunca, Doğu Karadeniz bölgesindeki zengin bakır yataklarından elde edilen bakırın işlendiği bakırcılık atölyeleri ile ünlü bir yer olagelmiş. Bu atölyelerde işlenen bakır, bronz ve pirinçten üretilen kap, kacak, bakraç, maşrapa gibi ürünler Osmanlı saraylarına, İran’a, Karadeniz’deki diğer şehirlere gönderilmiş ve hep alıcı bulmuş. Bu gelenek bugün hala merkezdeki Bakırcılar Çarşısı’nda yaşatılıyor.

Sümela Manastırı

Trabzon gezilecek yerler arasından  Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, sert dağlar, gürül gürül dereler arasında, imkansız bir yamaca yapılmış, denizden 1150, vadiden 300 metre yüksekteki bu Rum Ortodoks manastır ve kilise kompleksi. UNESCO “Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi”nde yer alıyor. 

Önemli Not: Sümela Manastırı’nın büyük kısmı hala restorasyondadır.

Hamsiköy

Trabzon gezilecek yerler arasından  Hamsiköy
Hamsiköy

Zigana Dağları’nın eteklerinde bulunan Hamsiköy ismi sizi yanıltmasın, burası hamsisi ile değil sütlacı ile ünlü. İsmi Arapça 5 anlamına gelen “hamse” den geliyor. Yani aslında köyün orijinal ismi Hamsköy veya Hamseköy. Bu bölgede bulunan beş köye verilmiş toplu bir isim. Bu beş köy: Hamsiköy, Ciharlı, Çıralı, Dikkaya ve Güzelyayla.

Hepsi, Mübadele yıllarında burada yaşayan rum halk gidince tenhalaşmış yerleşimler. Tabii bugün sadece meşhur sütlacını yemeğe gelen turistleri saymazsak. Burası, trekking ve dağ bisikleti için oldukça uygun bir yer.

Uzungöl

Trabzon gezilecek yerler arasından Uzungöl
Uzungöl

Seyir terasına çıkmayı, göletleri gezmeyi, kuymaklı kahvaltı yapmayı, semaverde çay içmeyi ve gerçek Uzungöl tarihini özetleyen Uzungöl Dursun Ali Müzesi’ni gezmeyi unutmayın. Vaktiniz varsa, Karester Yaylası’na çıkmayı da ihmal etmeyin! Uzungöl tüm güzelliğiyle sizleri Trabzon gezilecek yerler arasında bekliyor.

Listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Listemizin sonuna kadar Trabzon’un çeşitli mekanlarını gezdik gördük. Trabzon’un eşsiz güzelliklerini anlattığımız bu yazımızdan memnun kaldıysanız seyahat kategorisi altındaki diğer yazılarımıza da bir göz atabilmek için buraya tıklamanız yeterli.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir