Şanlıurfa Yöresel Lezzetleri: Tatmanız Gereken 15 Lezzet

Şanlıurfa ülkemizin pek çok alanda gelişmiş olan şehirlerimizden biridir. Oldukça gelişmiş olan özelliklerinden biride yöresel yemek kültürü olmaktadır. Şanlıurfa yöresel lezzetleri oldukça çeşitli ve çoğu alanda adını duyurmuş lezzetlerdir. Şanlıurfa yerel lezzetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edelim.

Etsiz Çiğköfte

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: Çiğköfte

Etsiz çiğköfte ülkemizin hemen hemen her yerinde rahatlıkla ulaştığımız ve severek tükettiğimiz Şanlıurfa yöresel lezzetlerinden biridir. Türkiye’de gittiğiniz çoğu yerde mutlaka bir çiğköfteye denk gelirsiniz fakat Şanlıurfa usulü etsiz çiğköfteyi tattığınız zaman diğer çiğköftelere göre ne kadar farklı olduğunu fark edeceksinizdir.

Şanlıurfa usulü çiğköfte etli ve etsiz olarak yapılabiliyor. Diğer çiğköftelerden ayıran en büyük detaylardan biri kullanılan baharatların tamamen yöreye özgü, taze ve doğal olmasıdır. Çiğköfte Şanlıurfa’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer almayı hak ediyor.

Ağzı Açık

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: Ağzi Açık

Ağzı açık yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş ve sıklıkla tüketilen yöresel lezzetlerden biridir. Şanlıurfa’da yıllardır yapılmakta olan bu lezzetin asıl tadını Şanlıurfa’daki bu işin ehli ustalar tarafından yapılan restoranlarda alırsınız. Ağzı açık Yapımı pek fazla zor olmamakla beraber oldukça önemli püf noktalar bulunduruyor.

Ağzı açık yapılırken el ile özenle açılan hamura kıyma ve yöreye özgü baharatlar kullanılıyor. Asıl lezzetli olmasını sağlayan püf noktalardan biri kullanılan hamurun tuzlu olmasıdır. Tüm bunlarla beraber ağzı açık Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında önemli bir yer tutuyor.

Lebeni

Lebeni
Lebeni

Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında çorba olarak yer alan lebeni oldukça sağlıklı ve bir o kadar da lezzetlidir. Yoğurt çorbası ile arasında fazla belirgin farklar bulunmuyor hatta neredeyse aynı diyebiliriz. Yapımı diğer çorbalara kıyasla zor değildir.

Lebeni’nin ana malzemeleri yoğurt, nohut ve yanlarında isteğe bağlı olarak konulabilen minik köftelerdir. Hazırlandıktan sonra sunum için çeşitli baharatlar ile süslenir ve ardından servis edilir. Yerel halk tarafından genellikle yaz aylarında sıklıkla yapılarak soğuk olarak tüketiliyor.

Ciğer Kebabı

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: ciğer kebap

Ülkemizde kebap kültürü ve ciğer ile yapılan yemekler oldukça yaygın şekilde bulunuyor. Türkiye’de neredeyse gittiğiniz her şehirde mutlaka bir kebap veya ciğer restoranına rastlarsınız. Ciğer kebabı Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Oldukça doyurucu ve lezzetli bir kebaptır.

Yerli halk tarafından sıklıkla yapılıp tüketilmektedir. Yapımı diğer yemeklere ile kıyaslandığı zaman zor denilebilir. Kuşbaşı şeklinde kesilen ciğerler bir şişe geçirilir ve aralarına kuyruk yağı konulara odun ateşinde yavaş yavaş pişiriliyor. Sunum için ciğer kebabının yanında çeşitli sebzeler ve lavaş kullanılır.

Aya Köftesi

Aya köftesi
Aya Köftesi

Aya köftesi hafif bir lezzet olduğu için genellikle atıştırmalık olarak öğlenleri veya akşam yemeğinden sonra çay ile beraber tüketilmektedir. Yerel halk tarafından sıklıkla yapılır ve yapımı zor değildir.

Aya köftesi yapılırken en önemli noktalardan biri dövülmüş kuzu eti, Yöreye özgü baharatlar ve yine yöreye özgü salçalar kullanılmasıdır. İsteğe göre de içine kıyma konulabiliyor. Ağa köftesi mutlaka Tatmanız Gereken lezzetler içinde yer almaktadır.

Söğülme

Söğülme
Söğülme

Türkiye’nin çoğu bölgesinde yapılan patlıcan salatasının Şanlıurfa usulü yapılmış haline yerel halk tarafından söğülme deniyor. Şanlıurfa’da asırlar öncesinde bu güne kadar yapılan ve oldukça sevilen bir yöresel lezzet olmaktadır. Yapımı oldukça kolaydır.

Genelde akşam yemeklerinde veya ziyafet sofralarında ana yemeğin yanında meze olarak servis edilir. Söğülme yapılırken odun ateşinde közlenen patlıcanların ince ince kesilerek kıyma ile birleştirilir ve ardından çeşitli baharatlar ile harmanlanarak servis edilir.

Urfa Kebabı

Urfa kebabı

Ülkemizde kebap kültürünün oldukça gelişmiş olduğundan bahsetmiştik. Şanlıurfa denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden birisi şüphesiz Urfa kebabı olmaktadır. Urfa kebabı adını tüm Türkiye’de duyurmuş bir yöresel lezzettir. Hemen hemen her kebap restoranı menüsünde Urfa kebabına rastlayabilirsiniz.

Yapımı bir hayli zordur fakat bir o kadar da doyum olmayan bir lezzete sahiptir. Urfa kebabı yapılırken özenle hazırlanan kıyma çeşitli baharatlarla harmanlanarak bir şişe dizilir. Acılı ve acısız olmak üzere çeşitleri bulunuyor ama acısız demek tam anlamıyla doğru olmuyor acılı olana göre daha az acıya sahip demek daha yerinde olur. Urfa Kebabı Şanlıurfa’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer alır.

Yuvalak Köfte

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: Yuvalak Köfte

Yuvaklak köftenin çeşitleri Anadolu’nun bir çok yöresinde sıklıkla yapılmakta ve tüketilmektedir. Yuvalak köfte Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Şanlıurfa’da yapılan yuvalak köfteyi diğer yörelerdekilerden ayıran en büyük özelliklerden ikisi yöreye özgü baharatlar kullanılması ve kuzu eti le yapılmasıdır.

Yapımı kolay değil ve oldukça zahmetlidir. Yerel halk tarafından sıklıkla yapılmakta ve tüketilmektedir. Genellikle akşam yemeklerinde veya ziyafet sofralarında hazırlanarak ana yemek olarak veya ana yemeğin yanında alternatif olarak hazırlanmaktadır.

Şıllık Tatlısı

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: Şıllık tatlısı
Şıllık Tatlısı

Şıllık tatlısı Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında tatlı olarak yer almaktadır. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş ve sıklıkla yapılmaktadır. Yapımı diğer tatlılar ile kıyaslandığında oldukça kolaydır. Şıllık tatlısı yapılırken un ve süt ile yapılan krep hamurunun pişirilir. Pişirilen hamur pekmez ve tereyağı ile özel olarak hazırlanan şerbet ile tatlandırılır. Son olarak ceviz veya fıstık ile süslenerek servis edilmektedir.

Sini Taraklık

Sini taraklık
Sini Taraklık

Şanlıurfa denildiğinde akla ilk gelen lezzetlerden biriside sini taraklık olmaktadır. Çoğu kişi tarafından oldukça seviliyor ve öneriliyor. Yapımı bir hayli zahmetlidir. Oldukça doyurucu bir yemek olup bir o kadar da sağlıklıdır. Yerel halk tarafından çoğunlukla akşam yemeklerinde ve özellikle ziyafet sofralarında yer verliyor.

Sini taraklık yemeği adını yapıldığı sini adı verilen tepsiden ve ana malzeme olan yerel etin pirzola kısmından alır. Şanlıurfa yöresinde etin pirzola kısmı taraklık ve yapıldığı tepsi sini olarak adlandırılmaktadır. Sini taraklık yapılırken etin pirzola kısmı, taze biber, patates ve domates kullanılmaktadır. Sini taraklık yemeğimi Şanlıurfa’ya yolunu düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

Bostana

Bostana

Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında bulunan bostana bir salatadır. Genellikle Anadolu’da yaygın olarak yapılan ve tüketilen bir Şanlıurfa yöresel lezzetidir. Genellikle yaz aylarında sıklıkla tüketiliyor ve akşam yemeklerinin vazgeçilmez salatalarından biridir.

Yapımı oldukça kolay olup neredeyse her zaman tüketilebilecek kadar hafiftir. Bostana yapılırken taze domates, biber, soğan ve daha bir çok sebzenin kullanılarak çeşitli baharatlar ile harmanlanıp sunuma hazır hale getirilir. Bostana mutlaka tarifini evde denemeniz gereken bir lezzettir.

Mumbar Dolması

Mumbar Dolması

Mumbar Türkiye’de ve özellikle doğu kesimlerinde neredeyse her ilde yapılan ve benimsenen bir yöresel lezzettir. Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında da yer alan mumbar yerel halk tarafından oldukça fazla tüketilmektedir. İlk başta görüntüsü çoğu insanda ön yargı yaratabiliyor fakat bir kere tadına baktıktan sonra fikirleriniz tamamen değişiyor.

Mumbar yapılırken koyunun kalın bağırsağı kullanılır. Kalın bağırsağın içine mumbar için özel hazırlanan iç harç konur ve pişirilir ve ardından servis edilir. Yapımı oldukça zahmetlidir. Şanlıurfa’ya gittiğinizde hemen hemen her yerde rastlayabileceğiniz bir lezzettir.

Borani

Borani

Borani yemeği ülkemizde oldukça çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Borani Şanlıurfa yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Yapımı diğer yemeklere kıyasla zor bir lezzettir. Şanlıurfa yöresinde genellikle akşam yemeklerinde hazırlanmaktadır.

Borani yemeğinin ana malzemesi nohut ve kendine özgü harcı ile yapılan misket köftelerdir. Bunların yanında borani yapımında salça, tereyağı ve yöreye özgü baharatlar kullanılmaktadır. Borani mutlaka tadına bakmanızı tavsiye edeceğim bir yöresel lezzettir.

Balcan Kebabı

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: Balcan kebabı

Şanlıurfa mutfağında yine bir kebap yemeği ile yazımıza devam ediyoruz. Balcan kebabı Şanlıurfa yöresine özgü lezzetlerden biri olmaktadır. Oldukça lezzetli ve yapımı bir hayli zahmetlidir. Genelde akşam yemeklerinde ve ziyafet sofralarında tüketiliyor.

Balcan kebabı yapılırken dilimlenerek şişe geçirilen patlıcanların ara hazırlanan kuzu etleri konularak pişirilir. Servis edilirken genellikle yanında bulgur pilavı, biber, domates gibi ürünler servis ediliyor. Şanlıurfa’da çoğu yerde balcan kebabı restoranına rahatlıkla rastlayabilirsiniz.

İçli Köfte

Şanlıurfa Yöresel lezzetleri: İçli Köfte

İçli köfte ülkemizde her yerde yapılan ve rahatlıkla ulaşılan bir yöresel lezzet haline gelmiştir. Anadolu’da her ilde yapılıyor. Bu illerden biride Şanlıurfa’dır. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş olup sıklıkla akşam yemeklerinde ve ziyafet sofralarında tüketilmektedir.

Şanlıurfa içli köfteyi diğer içli köftelerden ayıran belirgin özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden en önemlisi içli köfte için hazırlanan harç içine şam fıstığı ekleniyor olmasıdır. Şam fıstığı içli köfteye oldukça farklı bir tat katmaktadır. Mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler arasında içli köftede ilk sıraları hak etmektedir.

Diğer illerin yerel lezzetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yerel lezzetler kategorimize göz atabilir ve daha fazla bilgi için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir