Şanlıurfa Kültürel Özellikleri: 3 Geniş Maddede Urfa

Şanlıurfa, daha çok tanınan eski adıyla Urfa, Güneydoğu Bölgesi’nde Şanlıurfa kültürel özellikleri ünüyle en çok tanınan illerimizdendir. İçinde bulundurmuş olduğu çok eskilere dayanan kültürel dokuları ve geçmişten günümüze bir çok topluma ve uygarlığa ev sahipliği yapmasıyla gelen bu kültürel çeşitliliği sizinle beraber incelemek istedik. Şanlıurfa’nın güzel kültürünü tanımak istiyorsanız sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz:)

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa kültürel özellikleri

Elbette hemen hemen her ilimizde bulunan il geneli büyük müzeler Urfa’da da bulunuyor. Şanlıurfa kültürel özellikleri hakkında çoğu bilgiyi edinebileceğiniz aynı zamanda tarihi ögeleri de içerisinde barındıran bu müze, 74.000 eser sayısı ile Türkiye’nin 5. büyük müzesidir. Oldukça büyük bir sayı ancak daha bitmedi. İçerisinde barındırdığı muhteşem bir eser var ki Şanlıurfa’nın adını tüm dünyaya duyurmuştur. 12.000 Yıllık Dünyanın En Eski Heykeli Balıklıgöl Heykeli müzede sergilenmektedir.

Urfa Halk Oyunlarında Giyim-Kuşam

Şanlıurfa'da giyim ve kuşam

Her yöre gibi Şanlıurfa kültürel özellikleri içerisinde de yöreye özel giyim-kuşam mevcut. Halk oyunlarında giyilen bu kıyafetler oldukça çeşitlidir. Kadınlar erkeklere nazaran daha çok parça giyinse de erkeklerin giyiminde de oldukça çeşitli parçalar mevcuttur.

Erkekler: Sırmalı Puşu, Köynek (Gömlek), Kuşak, Kırk düğme Yelek, Şalvar, Çorap, Yemeni gibi şeyleri giyer.

Kadınlar içinse: Gümüş Başlık, Hıbriye Başlık, Köfü Başlık, Üçetek, Köynek (Gömlek), Ayze (Entari), Şalvar, Önlük, Çorap, Yemeni, Süs ve Takılar gibi bir çok şey Şanlıurfa kültüründe mevcuttur.

Dini Açıdan Urfa: Peygamberler Diyarı

Şanlıurfa’nın dini kültürümüzde önemli bir konumu ve önemli bir değeri vardır. Çünkü çoğumuzun bildiği üzere Hz. İbrahim, Hz.Yakup ve Hz. Musa’nın yaşadığı topraklar olması nedeniyle bizim için önem arz etmektedir. Ayrıca İslamiyet’in yanı sıra Yahudilikte de Şanlıurfa, büyük bir önem taşır. Zira Hz.Musa ve atalarının yaşadığı bir yer olması sebebiyle burası Yahudiler tarafından Arz-ı Mevdut yani vaadedilmiş topraklar sınırlarında bulunmaktadır.

Peygamberler diyarı Şanlıurfa kültürel özellikleri hakkındaki bilgiler bizden bu kadar:) Eğer bu güzel şehrimizin kültürünü anlattığımız bu yazımızı beğendiyseniz diğer kültür yazılarımıza bakmak için buraya tıklayabilir ve diğer illerimizin kültürleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir