Şanlıurfa Gezilecek Yerler: 7 Eşsiz Mekan

Şanlıurfa gezilecek yerler bakımından çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Öyle ki şehir hem dini açıdan hem de kültürel açıdan ünlü olmasıyla ayrıca dünya sıralamasında belli başlı mekanlarıyla ülkemizin değerli oluşunda büyük bir rol oynayan şehirdir. Bu güzel şehrimizin eşsiz yerlerini sizinle beraber gezmek istedik. Hadi o zaman Şanlıurfa’mızı gezmeye başlayalım!

Göbeklitepe

Göbeklitepe'den bir kare.
Göbeklitepe

Çoğumuz Göbeklitepe’yi biliriz. Göbeklitepe Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha önce yapılmıştır. İçerisinde yerleşik hayata ilk geçişler ile ilgili çeşitli bulgular bulunduran bu yapıda, aynı zamanda yerleşik hayatı simgeleyen ve tarıma işaret eden buğdayın ilk izleri Göbeklitepe’de bulundu. Dinler tarihini de etkileyen Göbeklitepe, bilinen ilk ibadet merkezidir. Şanlıurfa’nın gezilecek yerlerinde ilk sırayı buraya vermenizi tavsiye ederiz.

Balıklıgöl

Balıklıgöl'den bir kare.
Balıklıgöl

Dini açıdan önemi büyük olan Balıklıgöl, aynı zamanda tarih severlerin Şanlıurfa duraklarından birisi olmuştur çoğu zaman. Hz. İbrahim Peygamberin (a.s) ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, İslam alemi için kutsal sayılan balıkları ve içerisinde bulundurmuş olduğu birçok tarihi eserle Şanlıurfa’nın en çok ziyaret edilen tarihi mekanlarından birisi olmaya hak kazanmıştır. Şanlıurfa’da gezilecek yerler göz önünde bulundurulursa Balıklıgöl, Şanlıurfa’dan ayrılmadan önce mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir.

Halil-ür Rahman Camisi

Şanlıurfa Gezilecek yerler: Halil-ür Rahman Camisi
Halil-ür Rahman Camisi

Cami, Balıklıgöl’ün hemen yanında bulunmasıyla kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. 504 yılında kilise olarak inşa edilen bu yapı daha sonraları Abbasi Halifesi Me’mun döneminde camiye dönüştürülmüştür. Balıklıgöl’e geldikten sonra burayı ziyaret etmeden dönmeyin!

Bazda Mağaraları

Şanlıurfa gezilecek yerler: Bazda Mağaraları'nın eşsiz güzellikteki görünümü.
Bazda Mağaraları

Bu mağaraların adı aslında sadece “Bazda” ile sınırlı değil. Eski bir tarihe sahip olan Bazda Mağaraları, oldukça rağbet görmüştür. Aynı zamanda turistleri de kendine çekmeyi başarmıştır. Çok geniş bir alana yayılan dağın dış cephelerinde taş kesilmesi nedeniyle büyük oyuklar meydana gelmiştir.

Kayalara yazılmış Arapça kitabelerden, bu taş ocağının 13. yüzyılda “Abdurrahman el-Hakkâri”, “Muhammet İbn-i Bakır”, “Muhammed el-‘Uzzar” gibi şahıslar tarafından işletildiği anlaşılmaktadır. Çevredeki Harran, Şuayp şehri ve Han el-Ba’rur yapıları için yüzlerce yıl taş alınması neticesinde her iki mağarada da çok sayıda meydan, tünel ve galeriler meydana gelmiştir. Bunlardan özellikle büyük olanı yer yer iki katlı bir şekilde oyulmuş ve yükseklikleri 10-15 metreye varan ayaklar bırakılarak ortada meydanlar oluşturulmuştur. Ayrıca uzun galeri ve tünellerle dağın çeşitli yönlerine doğru çıkışlar sağlanmıştır.

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa gezilecek yerler: İhtişamıyla Urfa Kalesi.
Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa’da gezilecek yerler listemizin içinde Urfa Kalesi de bulunmaktadır. M.Ö. 10.000 yıllarına ait neolitik bir alan üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir bu kalenin. Kale ilgili kabul edilen görüş Abbasiler döneminde yapıldığıdır. Tarihi pek eski ve aynı zamanda bir o kadar bilinmezlikler içindeki bu gizemli kalenin gezip görülmesini sizlere öneririz.

Hz. Eyyûb (a.s) Sabır Makamı

Şanlı Urfa Gezilecek Yerler: Sabır Makamı
Hz. Eyyûb (a.s) Sabır Makamı

Hz. Eyyub (a.s)… Sabrın ve sebatın temsilcisi, Allah’ın peygamberi Hz. Eyyub (a.s)… Kur’ân-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamberden biri olan Hz. Eyyub (a.s), sabır makamıyla bilinir. Kadın ve erkekler ayrı ayrı beş dakika arayla ziyarete alınmaktadır Sabırsız olduğumuz zamanlarda hatırlayıp ders almamız gereken insanın içini ürperten manevi yönden güçlendiren yerdir burası. Şanlıurfa’nın gezilecek yerleri arasında Hz. Eyyub’un (a.s) sabır makamını görmeyi ve dua etmeyi unutmayın deriz.

Gümrük Hanı

Gümrük Hanı

Gaziantep yazımızda da bir gümrük hanından bahsetmiştik ve ülkemizin çeşitli yerlerinde böyle hanlar görebilmek mümkün. Eğer Gaziantep’teki gümrük hanını merak ediyorsanız buradan göz atabilirsiniz.

Tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi Civarındaki Haşimiye Meydanı’nda Yer Alan İyi 1563’te Urfa Sancakbeyi Halhallı Behram Paşa Tarafından İnşa Edildiği Belirtilen Gümrük Hanı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde Yetmiş Hanı Olarak Anılıyor.

İki Katlı Olup Kesme Urfa Taşıyla Yapılan Ve Avlusundan Hazreti İbrahim’in Doğduğu Ve Ateşe Atıldığı Yer Olarak Rivayet Edilen Balıklıgöl’ün Suyu Akan Tarihi Hanın, Osmanlı Döneminde Ticari Faaliyetlerin Yürütüldüğü Mekanların Başında Geldiği Belirtiliyor. Şanlıurfa Kültür Sanat Eğitim Ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) Tarafından 2011’de Aslına Uygun Restore Edilerek Gelecek Nesillere Aktarılan Gümrük Hanı, 5 Asırdan Bu Yana İşlevselliğini Koruyor.

Ayrıca ziyaretçiler buradaki Menengiç kahvesinin tadını başka bir yerde alamadıklarını belirtiyorlar. Bu kahveyi burada tatmanızı tavsiye ederiz.

Evet Şanlıurfa gezilecek yerler ile alakalı yapmış olduğumuz turistik gezilerin sonuna geldik. Ancak bu demek değildir ki Şanlıurfa, sadece bu 5 mekandan ibaret. Hayır, Şanlıurfa ile ilgili daha bir çok yazamadığımız gezilecek yerler var. Örneğin; Aynzeliha Gölü, Yücelen Mağaraları, Rizvaniye Cami, Mevlid-i Halil Camii, Harran Örenyeri ve daha bir çok mekan burada, Şanlıurfa’da sizleri bekliyor. Tarihiyle ünlenen Peygamberler diyarı Urfa’yı gezmeden Türkiye’yi gezdim gördüm demeyin!

Diğer seyahat yazılarımız için burayı tıklayabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir