Otomobil Fiyatlarında İndirim

Otomobil fiyatlarında indirim olacak mı ? Son günlerde fabrikalardan en nihayetinde üretime geçip ülkelere ihracat yapmasından sonra sıfır arabalar sonunda showroomlara ulaştı. Sıfır arabaların galerilere girmesinden sonra bir kampanya dönemi yaşanmaya başladı. İşte bütün gelişmeler

Yaklaşık bir buçuk yıldır Covid-19 nedeniyle birçok firma kepenk indirmişti. Ancak devletlerin planlamış olduğu normalleşme süreçlerinde fabrikalar ufak da olsa bir üretime geçti ancak bu üretim zararlarını henüz kapatmıyordu. Bu hareketlenme pek de bir ihtiyacı karşılamadığı için hatta çoğu markanın araçlarının ülkemize ulaşmadığı için 2. el araç piyasası zirvesinde hala bir durgunluk vardı .

İşte bu hafta birçok dünya devinin araçlarının ülkemize giriş yapmasıyla beraber hem bir kampanyalar dönemi başladı hemde 2. el ve sıfır otomobil fiyatlarında %20 ye varan bir indirim gözlemlendi. Birçok marka ve modelde 2020 model otomobillerin yıl sonu fiyatlarında 15 bin ila 35 bin TL arasında indirimin uygulandığı kampanyalarla B, C ve D segment otomobillerde Renault, Ford, Hyundai, Toyota, Nissan gibi dünya devleri var.

Özel Tüketim Vergisi İndirimi

Bazı basın kuruluşlarında yer alan bilgiye göre hükumetin ÖTV indirimi ile ilgili bazı çalışmaları yer alıyor. Bu iddiaya göre ÖTV indiriminden faydalanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

Aracı belirli bir süre satmama taahhüdü vermeleri halinde kademeli ÖTV indirimi imkanı sunacak. Örnek verecek olursak; 6 yıl aracını satmayacak olan kişiye daha fazla ÖTV indirimi yapılırken, aldığı aracı 2 yıl satmayan kişiye daha az ÖTV indirimi yapılacak. 2021 ÖTV indirimi taahhüdü vermeyen kişilere ise güncel ÖTV oranları uygulanacak. Bu yöntemle hükumetin gerçekten araç ihtiyacı olan kişilere ÖTV indirimi yapması hedefleniyor. İlgili taahhüdü imzalayan ama satın aldığı aracı erkenden satmak isteyen araç sahiplerine ise uygulanacak ceza ile ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

Daha fazla gündem yazısı okumak için ana sayfaya dönebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir