Nevşehir Yöresel Lezzetleri: Tatmanız Gereken 8 Tanesi

Nevşehir dendiğinde aklımıza ilk gelenlerden birisi şüphesiz ülke turizimine sağladığı katkıdır. Dünya’da eşi benzeri bulunmayan doğal güzellik olan Peri Bacalarına sahiptir. Bunun yanında Nevşehir yemek kültürü anlamında da oldukça gelişmiştir. Nevşehir’e yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanı gereken Nevşehir yöresel lezzetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Düğün Çorbası

Nevşehir yöresel lezzetleri : düğün çorbası
Düğü Çorbası

Nevşehir yöresel lezzetleri arasında bulunan düğü çorbası oldukça doyurucu ve lezzetli bir çorbadır. Lezzetli olmasının yanında yapımı çok zor da değildir. Düğü çorbası içinde bulgur, salça ve yağ bulunmaktadır. Nevşehir halkı tarafından kış aylarında oldukça sık tüketilmektedir. Düğü çorbası mutlaka tatmanız gereken tatlar arasında yer alır.

Testi Kebabı

Nevşehir yöresel lezzetleri : testi kebabı
Testi Kebabı

Tepsi kebabı Nevşehir yöresinin en lezzetli doyurucu yemeklerinden biridir. Genelde dana eti kullanılarak yapılmaktadır. Dana eti ile birlikte domates, yağ, çeşitli baharatlar ve biberler ile harmanlanarak testi içine konularak köz ateşinde pişirilir. Yapımı oldukça zahmetli bir yöresel lezzettir. Kesti kebabı mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Ayva Dolması

Nevşehir yöresel lezzetleri : ayva dolması
Ayva Dolması

Ayva Dolması içi boşaltılan ayvaların içine kıyma ve düğü konularak yapılmaktadır. Oldukça hafif ve lezzetli bir yöresel lezzettir. Yapımı ne çok zor ne de çok kolaydır. Hemen hemen her öğün tüketebilirsiniz.

Soğanlama

Nevşehir yöresel lezzetleri : soğanlama
Soğanlama

Soğanlama Nevşehir yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Soğanlama yapılırken doğranmış soğanların hamur ve yumurta ile birleştirilir. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir lezzettir. Yapımı oldukça pratiktir. Nevşehir’e yolunuz düştüğünde tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Yaprak Sarma

Nevşehir yöresel lezzetleri : yaprak sarma
Yaprak Sarma

Türkiye’de yöresel lezzet olarak kendine özgü yaprak sarması olan birçok şehir bulunmaktadır. Bu illerden biriside Nevşehir’dir. Nevşehir’de üzüm bağları oldukça fazla bulunmakta ve bu yüzden yerel halk tarafından oldukça sık tüketilmektedir. Nevşehir’e yolunuz düştüğünde yaprak sarması ile neredeyse her yerde karşılaşabilirsiniz.

Köftür

Nevşehir yöresel lezzetleri : köftür
Köftür

Nevşehir’de üzüm bağları oldukça yaygı bulunmaktadır. Köftür yapılırken de ana malzeme olarak üzüm kullanılmaktadır. Köftür yapılırken üzüm suyu, nişasta ve un kullanılmaktadır. Oldukça sağlıklı bir tatlıdır. Genelde kahve veya çayın yanında ikram edilmektedir.

Sızgıt

: sızgıt
Sızgıt

Sızgıt yapılırken kuşbaşı şeklinde doğranan etler kavrulur ve ardından kurutulur. Bu şekilde et daha uzun süre saklanabilmektedir. Nevşehir yöresel lezzetleri arasında bulunan sızgıt yerli halk tarafından oldukça sık bir şekilde tüketilmektedir. Yolunuz Nevşehir’e düştüğünde tatmanızı tavsiye ederim.

Ağpakla

Ağpakla
Ağpakla

Nevşehir’e özgü kuru fasulye yemeğine ağpakla denilmektedir. Oldukça doyurucu ve lezzetli bir yöresel lezzettir. Yapımı normal kuru fasulyeye kıyasla daha zordur. Ağpakla yapılırken çömleğe fasulye koyduktan sonra tandıra gömülerek 3-4 saat boyunca pişirilerek hazırlanır. Ağpakla Nevşehir yöresel lezzetleri arasında mutlaka tatmanız gereken arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Yerel lezzetler kategorimize göz atarak diğer şehirlerin yöresel lezzetler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir