Nevşehir Kültürel Özellikleri: 3 Geniş Maddede Nevşehir

Ülkemizin güzide şehirlerinden Nevşehir, diğer illerimiz gibi oldukça geniş çaplı bir kültüre sahiptir. Nevşehir kültürel özellikleri ile ilgili bilgiler paylaşacağımız yazımızın devamını okumanızı öneririz. O halde haydi gelin ve Nevşehir’in kültürel özelliklerine yakından bir göz atalım!

Geleneksel Müzik ve Halk Oyunları

Nevşehir kültürel özellikleri içinde halk oyunları
Nevşehir halk oyunları

Nevşehir kültürel özellikleri içinde ilk sıraya koyacağımız şey herhalde Nevşehir’in gelenek ve görenekleri, Nevşehir’in halk oyunları olur.

Olmazsa olmazlarıyla uzun ve kırık hava grubunda yer alan türküler, yöreye özgü türkülerdir. Uzun hava grubunda yer alan türküler çoğunluktadır. Bu türküler herhangi bir enstrüman eşliğinde söylenebildiği gibi salt sözlerle de ifade edilebilmektedir.
Kırık hava grubundaki türküler ise daha çok düğünler, oturak alemleri gibi eğlence ortamlarının müziğidir. Yörede türkülere eşlik eden enstrümanlar bağlama, zilli maşa, tef, klarnet, davul, zurna, kaval ve cümbüştür.


Geleneksel halk oyunları sınıflandırmasında Kapadokya, Türkiye coğrafyasında halay grubunda yer alır. Halay karakteristiğinde sergilenen oyunlar ağırlama, üçayak, şenola, cezayir, düzleme, hoş bilezik, leblebi, temurağa, ayvadibi, reyhan ve naridir. Oldukça zengin bir sosyokültürel yapıya sahip olan Nevşehir, halk oyunlarıyla bir vazgeçilmez olmuştur.

Kapadokya’da El Sanatları

Oniks taşının bir türü
Oniks taşı

Bildiğiniz üzere Nevşehir’in en tanınan ve ün sahibi olan bölgelerinden birisidir Kapadokya. İçinde bulundurduğu peribacalarıyla adeta göz kamaştıran Kapadokya, el sanatlarında da bir numara. Nevşehir kültürel özellikleri bakımından Kapadokya, çok zengin ve değerli el sanatlarını içinde barındırmaktadır.

Oniks taşı işlemeciliği ile el sanatlarına yeni bir boyut kazandıran Kapadokya, bu taşı birçok alanda kullanmaktadır. Taşın konut, ibadethane, mimari ve süs eşyası gibi amaçlarla kullanıldığı bilinir. Hacıbektaş çevresinde yoğun olan oniks taşı, sarı, pembe, kırmızı, beyaz renklerdedir.

Damarlı taş adı verilen birden fazla rengi içeren çeşitleri de bulunmaktadır. Üzerine çeşitli motifler işlenen ve biçimlendirilen oniks taşı kişisel süs eşyası ve ev aksesuarı yapımında kullanılır. Geçmişte, özellikle Hacıbektaş dergâhına bağlı kişiler arasında Teslime Taşı olarak bilinen kolyelerin yapımında kullanılmıştır.

Kapadokya Özel Günler ve Festivaller

Nevşehir kültürel özellikleri festivaller
Kapadokya festivalleri

Nevşehir kültürel özellikleri hakkında son olarak Kapadokya’daki festivaller hakkında konuşalım. Nevşehir kent merkezinde ve ilçelerinde farklı gün ve haftalarda kutlamalar ve festivaller düzenlenmektedir. Örneğin Nevşehir’in il oluşu, Temmuz ayında ilde resmi düzeyde kutlanmaktadır. Nevşehir il merkezinde Türkmen Sofrası Şöleni geleneksel olarak devam etmektedir.

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Nevşehir kültürel özellikleri hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda; halk oyunları, el sanatları ve daha fazlasını sizlere anlatmaya çalıştık. Eğer bu yazımızı güzel bulduysanız buraya tıklayarak farklı illerimiz hakkında yazdığımız kültürel bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Hoş kalın, hoşça kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir