Nevşehir Gezilecek Yerler; En Popüler 9 Mekan

Nevşehir bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir. İçerisinde 3 bin’e yakın keşfedilmeyi bekleyen yer altı şehri olduğu söylenmektedir. Her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan şehir, ülke turizmi içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. İşte karşınızda Nevşehir Gezilecek Yerler; En Popüler 9 Mekan!

Peri Bacaları

Peri Bacaları
Nevşehir gezilecek yerler Kapadokya.jpg

Nevşehir dendi mi akla gelen ilk yer Peri Bacalarıdır. Doğanın etkisiyle oluşan peri bacaları, Nevşehirin bir çok bölümünde bulunsa da yaygın olarak Kapadokya bölgesinde bulunur. Yağmur ve rüzgarın etkisiyle baca görüntüsü alan bu doğa harikası görülmeye değer!

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir gezilecek yerler
Nevşehir gezilecek yerler Göreme açık hava müzesi.jpg

Göremeye 2 kilometre uzakta bulunana tarihi yerleşim yeri, ms 4.yy’dan 13. yüzyıla kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Turistler tarafından yoğun ilgi gören Göreme Açık Hava Müzesine ulaşım da oldukça kolaydır.

Nevşehir Belediyesinin yoğun çalışmaları sonucunda bütün yerleşim yerlerinden toplu taşıma araçları kalkmakta. İçerisinde oldukça ilgi çekici eserler bulunan Göreme Açık Hava Müzesini, Nevşehir’e geldiyseniz kesinlikle ziyaret etmelisiniz!

Nevşehir Kalesi

Kapadokya Kalesi
Nevşehir gezilecek yerler Kapadokya Kalesi.jpg

12.yüzyılda Selçuklular tarafından inşaa edildiği düşünülen kaleye Osmanlı ve cumhuriyet dönemlerinde çeşitli onarım çalışmaları yapılmıştır. Kalenin bulunduğu alan 3.derece sit alanı ilan dilmiştir. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bölgede yer altı şehri bulunmuştur.

Hacı Bektaşi Vel-i Türbesi ve Müzesi

Nevşehir gezilecek yerler
Hacı Bektaşi Vel-i Türbesi ve Müzesi.jpg

Hacı Bektaşi Veli Selçuklu devletinin zor dönemlerinde gelmiştir. İnsanların İslamı tanımasında ve dine uygun yaşamasında önemli rol oynamıştır. Halka adeta bir yol gösterici olan Hacı Bektaşi, insanların birlik ve beraberlik içinde yaşamaları için de yoğun uğraşlar vermiştir. Bulunduğu bölgedeki gençleri yetiştirmek için 13.yüzyılda Hacı Bektaşi Vel-i Külliyesini kurmuştur. 1964 yılında Etnografya Müzesi haline getirilmiş ve ziyarete açılmıştır.

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Nevşehir gezilecek yerler
Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi.jpg

Tarihimizin önemli şahsiyetlerini (Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre, Nasrettin Hoca, Aşık Veysel, Köroğlu, Koca Yusuf, Osmanlı Padişahları) ve yaklaşık 3000 adet bebek heykelin bulunduğu, tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan bir müzedir. Her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Göreme Milli Parkı

Nevşehir gezilecek yerler
Görme Milli Parkı.jpg

1985 yılında UNESCO tarafından dünya mirasları listesine dahil edilen Göreme Milli Parkı 7 bölümden oluşmakta; Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Aziz Theodore Kilisesi, Karain Güvercinlikleri, Soğanlı Arkeolojik Alanı ve Karlık Kilisesi. Bir çok aktiviteyi gerçekleştirebileceğiniz Göreme milli parkı, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine huzur veriyor.

Seyahat ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir