NASA’dan Türkiye’ye Kuraklık Uyarısı

Ülkemiz son zamanların en kurak geçen yıllarından birini geçirmektedir. Geçen senelere kıyasla 2021 senesindeki yağışların yeterl olmaması kuraklığın en büyük nedenlerinden biridir. Bu yağışın azlığında dolayı doğal olarak barajlarımızın doluluk oranı önceki senelere göre tehlikeli oranda azalmıştır.

Kuraklık

NASA tarafından kendi resmi sitesinde yer altı suyu rezervlerini gösteren bir haritaya yer vermiştir. Yayınlanan bu haritadaki bilgiler Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uyduları ile toplanmıştır. NASA tarafından yayınlanan haritaya baktığımızda mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan yerleri belirtmektedir.

HArita

Türkiye’ye baktığımızda çoğunlukla kırmızı ve turuncu yani normalden az su olan yerleri belirten renkler bulunmaktadır. Bu görselden anlaşıldığına göre ülkemizdeki yağış oranlarının azalması sadece barajların doluluk oranlarını değil yer altı suyu rezervlerini de olumsuz anlamda etkilemiştir. Bu durum ülkemizin ve içme sularımızın geleceği için oldukça ciddi bir konu olmaktadır.

Gündem kategorisindeki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir