Marmara Bölgesi Coğrafi Özellikleri

Marnara Bölgesi Haritası

Türkiye’mizin tüm toprakları harikulade. En güzel bölgelerimizden biri ise, muhtemelen sizin de onaylayacağınız üzere, Marmara Bölgesi. Yazımızda, genel hatlarıyla Marmara Bölgesi coğrafyasını dilimiz döndükçe size anlatmaya çalışacağız. 🙂

Marmara Bölgemiz, bildiğiniz gibi Marmara Denizi’nin etrafındaki illerimizi kapsar. Köprü niteliği ile Avrupa ve Asya‘yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 kilometrekarelik bir yüz ölçüme sahip olup Türkiye’nin %8,5’ine karşı gelir. Ve bu onu, ülkemizin yüzölçümü bakımından en küçük ikinci bölgesi yapar. Yıldız BölümüErgene Bölümü, Çatalca – Kocaeli Bölümü, ve Güney Marmara Bölümü olmak üzere 4 alt bölgeye ayrılır. 23.608.079 nüfusu ile, Türkiye’nin en kalabalık bölgesi olma özelliğini de taşır.

Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday olup buğdayı şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği izler. Bölge, Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73’ünü, mısır üretiminin ise yaklaşık %30’unu gerçekleştirir. Bağcılık da gelişmiş olup; Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Afşa ve Bozcaada üzüm ve şarapları meşhurdur. Ekili-dikili arazi oranı %30’dur. Ormanlık alan oranı %11,5’tir. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. Aynı zamanda, yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir.

Marmara Bölgesi’nde buğday hasat eden bir çiftçi.

Marmara Bölgesi İklimi Nedir?

Marmara Bölgesi’nin Kuzey Ege’yi de içine alacak şekilde güney kısımlarında, Marmara (geçiş) iklimi görülür. Kışları Akdeniz iklimi kadar ılık, yazları Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Karasal iklim kadar kışı soğuk, yazı da kurak geçmemektedir. Bu özelliklerden dolayı Marmara iklimi, karasal Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır.

Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4,9 °C, sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23,7 °C, yıllık ortalama sıcaklık 14,0 °C dir. Ortalama yıllık toplam yağış 595,2 mm’dir ve yağışların çoğu kış mevsiminde düşer. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %11.7 dir. Yıllık ortalama nispi nem %73’tür.

İsterseniz Türkiye coğrafyası yazımıza da bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir