Malatya Yöresel Lezzetleri: Tatmanız Gereken 10 Lezzet

Malatya pek çok yönden gelişmiş bir şehirdir. Gezilecek yerler, kültürel özellikleri, coğrafi yapısı dolayısıyla oldukça önemli bir konumdadır. Bir çok kültürü içinde barındıran Malatya yöresel lezzetleri konusunda oldukça çeşitliliğe sahip onlarca farklı tada ev sahipliği yapmaktadır. Malatya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken 10 lezzeti sizler için hazırladık. Yazımızın devamını okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kömbesi

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Malatya kömbesi Anadolu’da bir çok yerde rastlayabileceğiniz bir lezzettir. Malatya yöresel lezzetleri arasında bulunan kömbe yerel halk tarafından yıllardır yapılıyor ve tüketiliyor. Yapımı oldukça pratik ve kolaydır. Genelde akşamları çay ile yenilirken hafifi bir lezzet olduğu için her öğün tüketilebilmektedir.

Malatya kömbesi yapılırken hazırlanan hamurların aralarında özenle kuşbaşı etler yerleştiriliyor ve ardından pişiriliyor. Kömbe sadece kuşbaşı et ile değil tercihe bağlı olarak kıyma ile de yapılabilmektedir. Kömbe böreğini Malatya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

Kayısılı Kavurma

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Malatya dendiğinde kayısı olmaz ise olmazdır. Kayısının Malatya için oldukça özel bir yeri bulunuyor. Malatya mutfağında kayısı ile yapılan yemekler ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Kayısılı kavurma ilk kez duyanlar için kulağa biraz garip geliyor olabilir. Malatya’nın en önemli yöresel lezzetlerinden olan kayısılı kavurma yıllardır yapılmaktadır.

Kayısı kavurmasının yapımı pek de zor değildir ama önemli püf noktaları bulunuyor. Genelde akşam yemeklerinde ana yemeğin yanında veya ana yemek olarak yeniliyor. Tadı bir kere yiyenin defalarca kez denemek isteyeceği türdendir.

Pirpirim Çorbası

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Malatya yöresel lezzetleri arasında çorba olarak bulunan pirpirim oldukça sağlıklı ve lezzetli bir çorbadır. Genelde Doğu Anadolu’da yerel halk tarafından semiz otuna pirpirim deniliyor. Yerel halk tarafından çoğunlukla akşam yemeklerinde başlangıç olarak tüketilir.

Yapımı diğer çorbalara kıyasla fazla zor değildir ama kolay da değildir. Pirpirim yapılırken yöreden toplanan taze pirpirim otları yani semiz otu ile beraber çeşitli bakliyatlar kullanılarak hazırlanmaktadır. Oldukça sağlıklı olan pirpirim çorbası kış aylarında sıklıkla şifa niyetine içiliyor.

Analıkızlı

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Anadolu’nun bir çok yerinde yapılmakta olan analı kızlı çorbası Malatya yöresel lezzetleri arasında da yer almaktadır. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan Analı kızlı çorbası Malatya mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Genelde akşam yemeklerinde yenir.

Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel lezzettir. Yapımı diğer çorbalara göre kısmen zordur. Analıkızlı çorbası yapılırken özel olarak bulgur ve kıyma ile hazırlanan küçük köfteler kullanılmaktadır. Analıkızlı çorbası Malatya’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında üst sıraları hak etmektedir.

Lahana Sarması

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Lahana yaprakları ile yapılan lahana sarması oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel lezzettir. Lahana sarması ülkemizde hemen hemen her yerde yapılıyor. Taze lahana yaprakları ile yöreye özgü olarak hazırlanan iç pilavın birleşimi ile ortaya son derece lezzetli bir lahana sarması çıkıyor.

Lahana sarması yapılırken lahana yaprakları yumuşayana kadar haşlanıyor. İç pilavı için pirinç kullanılmakta ve yöreye özgü dokunuşla yapılmaktadır. Son olarak hazırlanan iç pilav lahana yaprakarının içine sarılarak pişirilir. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında lahana sarma da yer almaktadır.

Acılı Ayran

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Malatya’nın yaz aylarındaki soğuk içeceklerinin vazgeçilmezi olan acılı ayran diğer ayranlara kıyasla acılı olarak yapılıyor. Normal şekilde hazırlanan ayranın içine yöreye özgü biberler atılır ve ayranın tadı acılaştırılır. Ardından 1 gün boyunca buz dolabında bekletilerek tüketilir. Acılı ayran yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Acılı ayrana Malatya’ya yolunu düştüğünde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Banık Köfte

Malatya Yöresel Lezzetleri:

Banık köfte mutlaka denemeniz gereken Malatya yöresel lezzetlerinden biridir. Oldukça lezzetli bir o kadar da doyurucudur. Genelde yerel halk tarafından akşam yemeklerinde tüketilmektedir. Yapımı pek kolay değildir.

Banık köfte yapılırken ana malzeme olarak bulgur ve kuzu eti kullanılmaktadır. Bulgur ve kuzu etinin yanında soğan, biber, reyhan gibi ürünler harmanlanarak hazırlanıyor ve ardından pişiriliyor. Malatya’ya gittiğinizde mutlaka banık köfteyi tatmalısınız.

İçli Köfte

İçli köfte

İçli köfte Türkiye’nin neredeyse her yöresinde yapılmaktadır. İçli köfte Malatya yöresel lezzetleri arasında da yerini almakta. Yerel halk tarafından oldukça sık yapılıyor ve tüketiliyor. Malatya usulü içli köfte diğer içli köftelere kıyasla farklılıkları ve püf noktaları bulunuyor.

Malatya usulü içli köftenin en önemli özelliklerinden biri diğer içli köftelerden farklı olarak haşlanması ve iç harcında bazı zamanlar ceviz, fındık gibi kuruyemişlerin kullanılmasıdır. Mutlaka Malatya yolunuz düştüğünde Malatya usulü içli köfteyi deneyimlemelisiniz.

Kara Çorba

Kara çorba

Kara çorba Malatya yöresine ait yöresel lezzetlerden biridir. Anlaşılacağı üzere adını renginden alıyor. Oldukça lezzetli ve yapımı kolaydır. Genelde yemeklerde başlangıç olarak tercih edilen bir sıcak çorbadır. Kara çorba içeriğinden dolayı son derece lezzetlidir. Kara çorba yapılırken nohut, sebze çeşitli bakliyatlar ve sebzeler kullanılıyor.

Kayısı Tatlısı

Kayısı tatlısı

Kayısının Malatya mutfağında vazgeçilmez bir lezzet olduğundan bahsetmiştik ve bu sefer karşımıza kayısı ile yapılan bir tatlı çıkıyor. Yöreye özgü kayısıların tereyağı ile kavrulmasıyla hazırlanır ve servis edilirken yanında kaymak veya dondurama tercih edilir.

Türkiye’deki şehirlerin yöresel lezzetleri hakkında daha fazla1bilgi edinmek için yöresel lezzetler kategorimizi ziyaret edebilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir