Malatya Gezilecek Yerler: 7 Popüler Mekan

Malatya gezilecek yerler hakkındaki bilgilerimizle tekrar karşınızdayız. Bu yazımızda sizlere Malatya’nın tarihi mekanlarını; eşe, dosta, akrabaya alabileceğiniz birtakım hediyelik eşyalar alabileceğiniz alışveriş mekanlarını sizlere tanıttık. İyi okumalar.

Aslantepe Ören Yeri

Malatya gezilecek yerler arasında Aslantepe
Aslantepe Ören Yeri

Listemizin ilk sırasında bulunan Aslantepe Ören Yeri, şehir merkezine birkaç km mesafedeki Orduzu Mahallesi içinde yer alan, M.S. 5. ve 6. Yüzyıllarda Roma köyü olarak, daha sonra da Bizans mezarlığı olarak kullanılan, bu döneme ait kalıntıların içinde bulunduğu yerdir. Tarihe merakınız varsa burayı kaçırmayın deriz!

Levent Vadisi

Yüksek vadi Levent Vadisi
Levent Vadisi

Çoğu misafirinin bahsettiği şekilde yükseklik korkusu olanların pek gidemediği Levent Vadisi, karşısında güzel bir manzara ile sizleri karşılıyor. Burayı yaya olarak tamamını gezmeniz pek mümkün değil. Buradaki alışverişlerde ziyaretçiler fiyatların uygun olduğunu da söylüyor. Malatya gezilecek yerler arasında olmayı hak kazanan bir yer Levent Vadisi.

Şire Pazarı

Malatya gezilecek yerlerden bir pazar
Şire Pazarı

Bilindiği üzere Malatya, kayısısı ile meşhurdur. Ayrıca Türkiye’nin kayısı hasılatının takriben %50’sini karşılamaktadır. Şire Pazarı’ndan çıkarak fabrikalarda paketlenen kayısı, Amerika’dan Avustralya’ya Brezilya’dan Çin’e kadar ihraç edilerek dünyanın dört bir yanında damakları tatlandırıyor. Burada envaiçeşit kayısı türlerini bulmanız mümkün.

Battalgazi Ulu Cami

Malatya gezilecek yerlerden ünlü cami
Battalgazi Ulu Cami

Battalgazi Ulu Cami, Battalgazi ilçesinde 1224 yıllarında Anadolu Selçuklu döneminde I.Alaaddin Keykubat tarafından Selçuklu mimarisi tarzında yapılmıştır. Birkaç defa restorasyon gören cami halen ibadete açıktır. Malatya gezilecek yerler arasında tarihi önemi ile dikkat çeken bu cami, görülmesi gereken yerlerden.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı
Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Battalgazi Ulu Camii ile aynı yerde bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı,1637 yılında Osmanlı Padişahı IV. Murat’ın veziri Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Birkaç defa restorasyon gördükten sonra hali hazırda giriş kapısının sağında ve solunda çeşitli zanaatkarların mesleklerini betimleyen küçük dükkânlar bulunmaktadır. İç bölümleri ise sosyal aktiviteler için kullanılmaktadır. Malatya’ya uğradığınızda mutlaka buraya da uğrayın.

Turgut Özal Tabiat Parkı

Ünlü tabiat parkı Turgut Özal
Turgut Özal Tabiat Parkı

Malatya gezilecek yerler listemizde Turgut Özal Tabiat Parkı’na da yer verdik. Pınarbaşı göletinin çevresinde, şehir merkezine yakın olmasından dolayı oldukça fazla rağbet gören tabiat parkı. Bünyesinde piknik alanları, gezinti yolları, kır lokantası ve hayvanat bahçesinin bulunduğu yeşillikler içinde güzel bir alan. Bu güzel göleti ve yeşilliğiyle dinlenebileceğiniz güzel bir yer.

Malatya Park Alışveriş Merkezi

Malatya gezilecek yerlerden ünlü alışveriş merkezi
Malatya Park Alışveriş Merkezi

Malatya’dan çıkmadan önce sevdiklerinize hediyelik eşyalar, kendiniz için buradan hatıralar arıyorsanız Malatya Park Alıveriş Merkezi’ne gitmelisiniz. Malatya’nın en ünlü alışveriş merkezi olmasıyla beraber aynı zamanda yakınları tarafından misafirler hep buraya getirilir. Şehrin uğrak yerlerinden bu alışveriş merkezini de gezmenizi öneririz. Böylece Malatya gezilecek yerler listemizin sonuna gelmiş olduk.

Bu yazımızda da sizlere Malatya gezilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Çeşitli gezilebilecek mekanlarıyla Malatya, her ilimiz gibi eşsiz güzelliklere sahip. Eğer bu yazımızdan memnun kaldıysanız ve diğer illerimiz hakkında çeşitli bilgilere sahip olmak istiyorsanız buraya tıklayarak seyahat kategorisi altındaki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir