Malatya Coğrafi Özellikleri: Bilinmesi Gereken 3 Başlık

Malatya Coğrafi Özellikleri Bilinmesi Gereken 3 Başlık…. Malatya; Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş kentlerinden biridir. İl Sultansuyu ve Fırat Vadiileri arasında kalan çok geniş bir alanı kaplar. Akçadağ, Arapkir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Potürge, Yeşilyurt olamak üzere 8 tane ilçesi bulunur.

Malatya Coğrafi Özellikleri :
Dağlar

Malatya dağları bakımından oldukça zengin bir ildir. Ayrıca çok geniş bir dağ kitlesine ev sahipliği yapmaktadır. Sizler için bu dağları aşşağıda rakımları ile beraber listeledik.

Nurhak Dağları :

Sultansuyu Vadisinden başlayıp Kahramanmaraş topraklarına kadar uzanan ve Torosların Güney kolunu oluşturan dağlardır.
İşte Bu dağlardaki önemli dağlar ve tepeler;

Akçababa Dağları :

Tohma vadisi ile Kuruçay vadisi arasında yer alan bu dağlar, Nurhak dağlarının kuzey doğuya doğru sokulan uzantıları durumundadır. Pek yüksek olmayan Akçababa dağları, kuzeybatı yönünde yayılarak geniş bir alanı kaplar. Genellikle çıplak olan bu dağlar güneybatıdan kuzeydoğuya doğru Kuyucakbaşı Tepe (1.734 m.), Akçababah Tepe (1.164 m.), Ahbaba Tepe (1.857 m.) ve Leylek Dağı (2.052 m.) dir.

Yama Dağı :

Büyük bölümü Sivas il alanında bulunan Yama dağı kütlesi güneye ve güneydoğuya doğru açılarak Malatya’nın kuzeyini bütünüyle kaplar. Batıda Kuruçay vadisine, güneydoğuda Fırat vadisine kadar uzanan Yama dağı ve uzantıları genellikle volkanik yapılıdır. Yüksekliği 1500 metrenin üzerindedir. Bu dağlar geniş, toplu ve yüksek bir kabartı oluşturmaktadır. Önemli doruklar dışında bu kesim, genellikle bir plato görünümündedir.

İşte dağları ve tepeleri ile birlikte Malatya…

Doğal Güzellikelri İle Malatya

Malatya Coğrafi Özellikleri :
En Önemli Akarsuları

Cennet Malatya’nın akarsuları :

  1. Söğütlü Çayı = 17.5 Km
  2. Morhamam Çayı = 22.5 Km
  3. Kuruçay =67 Km
  4. Tohma Suyu =52.5 Km
  5. Sultansuyu = 21.5 Km
  6. Sürgü Suyu =30 Km
  7. Beylerderesi =38 Km
  8. Mamihan Çayı =10 Km
  9. Şiro Çayı = 37 Km

Olmak üzere 9 adet akarsu, çay ve dereden oluşur. Ayrıca İlimizde Sürgü, Medik, Polat ve Sultansuyu barajları olmak üzere 4 baraj bulunmaktadır. Polat ve Sultansuyu barajları sulama amaçlı, Medik Barajı Sulama + Elektrik amaçlı ve Sürgü Barajı da Sulama + Taşkın koruma amaçlı olarak inşa edilmiştir.

Malatya’dan bir Akarsu

Sultansuyu barajı 1993’te hizmete açılmış olup, en yeni barajımızdır. 1996 yılında Çat barajının da hizmete açılması beklenmektedir.İlimizin barajları da inşa edildiği yıllardan bu yana tarım için önemli bir koruyucu olmuştur.

Ayırca Karakaya Baraj Gölü Malatya merkez ilçesinde 42, Pütürge ilçesinde 15, Akçadağ ilçesinde 2, Arguvan ilçesinde 6, Arapgir ilçesinde 2 köy olmak üzere toplam 67 köy göl alanı içerisinde kalmış olup, baraj gölü Malatya il sınırları üzerinde 150.875.583 m2’lik bir alanı kaplamaktadır yani baraj gölü ilin sulama ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamakta olup tarım arazileri için büyük bir önem arz etmektedir.

Malatya Coğrafi Özellikleri :
Bitki Örtüsü

Malatya topraklarının önemli bir kesiti bitki örtüsünden yoksundur. Lakin yine de birçok doğal güzelliğe cennetten bir parça gibi görünen bağlara bahçelere sahiptir.Eskiden Malatya’nın büyük bir kısmı ormanlardan oluşmaktaydı lakin gelişen ve değişen hava olaylarının iklimlerin ve şartların etkisiyle bu ormanlar zamanla kaybolmuş ve yerini bozkırlara bırakmıştır.
İl arazisinin %30’luk alanı ormanlık alanlar ve fundalıklarla %10’luk alanı ise çayır ve meralarla kaplıdır.

Malatya coğrafi özellikleri ile ilgili alt görsel
Malatya’nın Muazzam Bir Fundalık Resmi

“Malatya Coğrafi Özellikleri Bilinmesi Gereken 3 Başlık” Yazımımızın da sonuna geldik.
Dilerseniz ana sayfaya dönüp daha fazla yazı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Malatya.gov.tr adresine gidip daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir