Ankara Kültürel Özellikleri: Bilinmesi Gereken Özellikler

Bu yazımda başkentimiz Ankara kültürel özellikleri konusunu kısa bir biçimde ele aldım. Dilerseniz yazımıza geçelim. Öncelikle kültür kavramına kısaca değinelim. Kültür, tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlere ve bu değerlerin kullanılmasına denir. Peki tarihi MÖ 3000’ne dayanan Ankara’nın başlıca kültürel özellikleri nelerdir?

Anıtkabir

Ankara Kültürel Özellikleri: Anıtkabir
Anıtkabir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşunun 15 inci yılında, 10 Kasım 1938 ‘ de Dolmabahçe Sarayında ebediyete intikal etmiştir. 1923 yılında bir sohbet sırasında Atatürk; “Elbet bir gün öleceğim, beni Çankaya’ ya gömer, hatıramı yaşatırsınız” demiş ve “Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır” diye eklemiştir.

Türk Milletinin Atatürk’e karşı duyduğu saygının ve minnettarlığının bir sembolü olarak gösterilen Anıtkabir başkentin başlıca kültürel ögelerinden bir tanesidir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara Kültürel Özellikleri: Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi.


Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunup iki tarihi binadan oluşmaktadır. Atatürk’ün isteği ile Anadolu’dan toplanan eserleri sergilemek amacıyla uzun yıllar süren yenileme çalışmaları sonucunda müzeye dönüştürülmüştür.

Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir.

3- Ankara Kedisi

Ankara Kültürel Özellikleri: Ankara Kedsi
Ankara kedisi


Bir çoğumuzun aklına kedi türleri dendiği zaman genellikle Van Kedisi gelir. Size bu maddede kısaca Ankara Kedisinden bahsedeceğim.

Ankara kedisi, kökeni eskilere dayanan ve zaman zaman tartışmalara neden olan, zarif, naif, dünyevi olmayan, güçlü ve dik kafalı bir türdür. Saf ve doğal bir kedi türü olmasının yanı sıra Türkiye’nin ulusal hazinelerinden biri olarak görülür. Ankara kedisi pek çok kişi tarafından uzun tüylü kedi olarak kabul edilir.


Peki Van Kedisi ile Ankara Kedisi arasındaki fark nedir?

Van kedisinin tüyleri Ankara kedisine göre daha kısa ve kalındır, aynı zamanda kuyruğunda ve kulaklarında kahverengi-sarı tüylere rastlanır. Ankara kedisi ise beyaz ve daha uzun tüylere sahiptir. Van kedisinin tüylerine kadifemsi, Ankara kedisinin kine ise ipek gibi de diyebiliriz.

Ankara Mutfağı

Ankara Kültirel Özellikleri: Yemek
Ankara Mutfağına ait bir yemek.Eski Ankara mutfağı evin en büyük ve en önemli kısmını meydana getirirdi. Bir tarafta ocak, tandır, oklava, tepsi bir tarafta kışlık erzağın muhafaza edildiği kiler bulunurdu. Kilerler genellikle iki katlı olur ve yukarı kısmına mü-sandere denirdi. Mutfağın bir kenarına odunlar depo edilirdi. Yemekler yer sofralarında yenir ve saygıdan önce büyüklerin oturması beklenirdi.

Hacı Bayram Cami

 Hacı Bayram Cami
Hacı Bayram Cami.Ulus’ta Augustus Tapınağı bitişiğinde yer alan cami, 1427–1428 yılları arasında Hacı Bayram Veli tarafından yaptırılmıştır. Uzunlamasına dikdörtgen planlı, taş kaideli, tuğla duvarlı, kiremit çatılı yapı, Selçuklu
mimari stilinde inşa edilmiş, Mimar Sinan tarafından onarılmıştır. Alçı mihrabı yerden tavana kadar yükselir, iç duvarları, alt pencerelere kadar Kütahya çinileri ile süslenmiştir. Türbe, caminin güney duvarına bitişiktir.

Bu yazımda Ankara’nın Kültürel Bazı ögelerine çok kısa bir şekilde değindim. Böyle büyük kültürel değerlere sahip bir şehri elbette bir yazıya sığdırmak mümkün değildir. Umarım yazımı beğenirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Türkiye’deki şehirlerin kültürleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kültür kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir