Koronavirüs Salgını Türk Futboluna Etkisi

İlk kez 2019 aralık ayında Çinin Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Koronavirüs salgını, maalesef tüm dünyayı etkisi altına almayı başarmıştır. Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgını ekonomik açıdan bir çok sektöre ciddi yaralar verdi. Futbol da pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor.

İnsan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden koronavirüs, belli başlı bazı kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Bu kısıtlamalar ekonomik yönden Futbol kulüplerini zor durumda bırakmakla kalmayıp oluşan mali açığı karşılayabilecek yeterli kaynak sağlanamadı.

En Hızlı Tedbir Alan Lig Süperlig

Ülkemizde ve dünyada Koronavirüs vakalarının hızla tırmanışa geçmesiyle hükumetler, bu hızlı artışı durdurmak için belli başlı tedbirleri yürürlüğe sokmuştur. Bu tedbirler kapsamında toplu organizasyonları erteleme ya da seyircisiz oynanması gibi kararlar yer aldı.

Pandemi sürecini ele alan araştırmada, Avrupa’nın 5 büyük ligi kabul edilen, İngiltere (Premier Lig), İspanya ( La Liga), Almanya (Bundesliga), Fransa (Ligue 1) ve İtalya (Serie A) ile kıyaslandığında, Süper ligin pandemi döneminde en hızlı önlem alan Futbol organizasyonu olduğu ifade edildi.

İlk pozitif vakanın görülmesinin ardından Premier Lig’de 42 gün, Bundesliga’da 38 gün, La Liga’da 41 gün, Ligue 1’de 52 gün, Serie A’da ise 39 gün sonra harekete geçildi. Türkiye’de ise ilk vakanın görülmesinden 8 gün sonra futbol maçları ertelendi.

Koronavirüsün Mali Açıdan Kulüplere Etkisi

Koronavirüs ve Futbol

Koronavirüs ekonomik açıdan bir çok sektörü derinden etkiliyor. Futbol da en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor. Kulüplerimiz kar/zarar tablosunda bir çok Avrupa liginin gerisinde kalmasının yanı sıra alınan yeni Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla kulüplerimiz için mali açıdan büyük önem taşıyan maç günü gelirlerinde ciddi düşüşler yaşandı.

Boş Koltuklar Büyük Kayıp

19 Mart Perşembe günü alınan kararla süresiz ertelenen Süper Lig, TFF’nin Kulüpler Birliği ve Bilim kurulu ile yaptığı görüşmeler sonucunda 12 Haziran Cuma günü itibariyle liglerin seyircisiz bir şekilde oynanmaya devam edilmesine karar verildi.

2018-2019 sezonunda 396.3 milyon TL, 2018-2019’da 491.1 milyon TL maç günü geliri olan Süper Lig’in, bu sezon 520550 milyon TL arasında maç günü geliri elde etmesi bekleniyordu. Süper Lig ‘de kalan maçlarının seyircisiz oynanması durumunda maç günü gelirlerinden 100 milyon TL’lik bir kayıp yaşanabileceği öngörülüyor.

Lige verilen 85 gün ara ve oynanan maçların da seyircisiz oynanması kulüplerin bütçesinde ciddi düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Halihazırda borç batağında olan kulüplerimiz, pandemi sebebiyle ciddi oranda düşen gelirleriyle futbolcu maaşları, kulüp içi giderler, borçlar ve daha bir çok gideri karşılamakta güçlük çekiyor.

Borsa Değerlerinde Ciddi Düşüş!

Liglerin ertelenmesinin ortaya çıkardığı bir diğer mali sorun da klüplerimizin borsada değer kaybetmesi. Borsa verilerine göre; Türkiye’nin dört büyük kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor borsada yüzde 50’ye yakın değer kaybederek ciddi bir düşüş yaşadılar.

Diğer spor içerikli yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir