Koronavirüs Aşısı Kimlere Ne Zaman Hangi Sırayla uygulanacak? Aşı Sıramı Nasıl Öğrenebilirim?

Koronavirüs yayılmaya başladığı zamandan bu yana hayatımızda bir çok şeyi eksiltti veya yarım bıraktı. Koronavirüs tedavisi için aşı çalışmaları devam etmektedir. Gerekli testleri geçmiş olan korana virüs aşıları çoğu ülke tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bu durum ülkemiz içinde geçerli olmaktadır.

Koronavirüs Aşısı Kimlere Yapılacaktır?

Korona virüs Aşısı Kimlere yapılacak

Yapılan bilim kurulu toplantısı ardından aşılama programı ile ilgili yapılan açıklamalara göre 18 yaş üstünde ve uygun olan her birey kendi özgür iradesi ile aşı olabilecektir. Yapılan kritik açıklamalarda öncelikli grupta o sağlık çalışanları başta olmak üzere, kritik görevlerdekiler ve risk grubundaki yaşlı bireylerden 18 yaş üstü olan tüm uygun bireyler korona aşısı olacaktır.

Koronavirüs Aşısı Kimlere Hangi Sıra İle uygulanacak?

Koronavirüs aşısı öncelikli gruplardan başlayarak 18 yaş üzerinde olan her bireye gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanacaktır. Öncelikli gruplar belirlenirken enfeksiyon, ihtimali ölüm oranı ve toplumsal etki gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Bilim kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre öncelikler dikkate alınarak 4 aşamada yapılacaktır.

  • 1.Aşama: Sağlık çalışanları, 60 yaş üstü, bakıma muhtaç olan engelli yaşlılar ve toplu veya kalabalık alanlarda yaşayan yetişkinler bulunmaktadır.
  • 2.Aşama: 50 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, toplumsal düzen için kritik görevlerde yer alan çalışanlar 2. aşamadadır.
  • 3.Aşama: 50 yaş ve altı kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, 1. ve 2. aşamada yer almayan meslek çalışanları bulunmaktadır.
  • 4.Aşama: 1,2 ve 3. aşamalarda yer almayan tüm bireylere aşı uygulanacaktır.

Aşı Sırası Nereden Takip Edilir?

Nerden TAkip edilir

Çoğu vatandaş aşı sırasını merak etmekte ve bunu araştırmaktadır. Yapılan açıklamalara göre E-nabız üzerinden ve 2023’e AŞILA yazarak sms yolu ile öğrenilebilmektedir.

Gündem hakkında daha güncel bilgilere ulaşmak için gündem kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir