Konya Yöresel Lezzetleri: Mutlaka Tadılması Gerekenler

Konya ilimiz çoğumuzun bildiği şekilde oldukça köklü bir kültüre sahiptir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Mimari güzellikleri ve doğal güzellikleri çokça bulunmaktadır. Konya Nasrettin Hoca ve Mevlana gibi önemli kişiler ile anılmaktadır. Tabi ki bu kadar kültüre sahip olması Konya yemek kültürüne de yansımıştır. Hepimizin mutlaka tatması gereken lezzetler barındırmaktadır. Konya yöresel lezzetleri hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Etli Ekmek

Konya yöresel lezzetleri Etli Ekmek

Konya yöresel lezzetleri dediğimizde aklımıza şüphesiz ilk gelen lezzetlerden biri etli ekmek olmaktadır. Bazı kişiler tarafından Konya usulü kıymalı pide şeklinde anılırken bazı kişiler tarafından ise etli ekmek olarak anılmaktadır.

Görünüşü açısından normal pide veya lahmacuna benzese de tatları oldukça farklılık göstermektedir. Acılı ve acısız olmak üzere çeşitleri vardır. Konya’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gerekenler listelinde ilk sıradaki yöresel lezzetlerden biridir.

Tirit

Tirit

Tirit yemeği Anadolu’nun birçok ilinin sahiplendiği yöresel lezzetlerden biridir. Tirit yemeğini sahiplenen illerimiz arasında Konya’da bulunmaktadır. Yerli halk tarafından Tirit yemeği benimsenmiş bir yöresel lezzettir. Oldukça lezzetlidir. İçinde et ve yeşillikler bulunmaktadır ve güveçte pişirilmektedir. Bu yapım aşamalarında sonra oldukça güzel bir lezzet ortaya çıkmaktadır.

Konya usulü tirit diğer illerdeki tiritlere göre yapım usulü ve sonuçta ortaya çıkan tat ile ayrılmaktadır. Tirit yemeği mutlaka Konya’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden biridir.

Çebiç

Çevirme Kuzu

Çebiç yemeği Konya yöresel lezzetleri arasında Konya ile en çok özdeşleşen yöresel lezzetlerden biridir. Yapımı oldukça zahmetlidir. Çebiç Konya’daki ziyafet sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Genelde Kuzuların en olgun olduğu zaman Eylül ayı olduğu için Eylül ayında diğer aylara kıyasla daha çok yapılmaktadır. Tandırda pişirilen kuzu bulgur ile servis edilmektedir. Oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Yolunuz Konya’ya düştüğünde mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetlerden biridir.

Fırın Kebabı

Konya Yöresel lezzetleri fırın Kebabı
Fırın Kebabı

Ülkemizde oldukça çeşitli kebaplar bulunmaktadır. Nu kebaplardan biride Konya yöresel lezzetleri arasında olan fırın kebabıdır. Fırın kebabını diğer kebaplardan ayıran şey çeşitli baharatlar ile harmanlanarak ocakta pişirilme şeklidir. Fırın kebabının gerçek tadını alabilmek için Fırın kebabının ait olduğu Konya yöresindeki kebap restoranlarında yemelisiniz. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel lezzettir.

Papara

Konya yöresel lezzetleri papara
Papara

Papara yemeği yapılırken bayat ekmekler değerlendirilerek kullanılmaktadır. Bayat ekmeklerin yoğurt, salça ve kendine özgü sosu ile harmanlanması ile yapılır ve oldukça hafif, lezzetli bir yöresel lezzet ortaya çıkarılır. Hafif olduğu için hemen hemen her öğünde tüketilebilmektedir.

Sac Böreği

Konya yöresel lezzetleri sac böreği
Sac Böreği

Ülkemizin çoğu yerinde yapılmakta olan sac böreği Konya’da da yapılmaktadır. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş bir lezzettir. Konya’da diğer illerden farklı olarak daha ince bir şekilde yapılmaktadır.

Hazırlanan hamurlar içlerine çeşitli harçlar konularak sac tavada kızartılmaktadır. İçerdiği harç kişinin zevkine göre değişebilir. İç harç olarak kıyma ,peynir, patates veya hiç harç kullanılmadan sade yapılabilmektedir.

Kaygana

Konya yöresel lezzetleri: Kaygana
Kaygana

Kaygana Trabzon’dan Konya’ya kadar uzanan bir yöresel lezzettir. Trabzon usulü kaygana ile Konya usulü kaygana arasında farklar bulunmaktadır. Kaygana yapılırken un, süt, yumurta ve kabartma tozu kullanılıp elde edilen hamurun içine kıyma, ıspanak, çeşitli lezzetler koyulmaktadır. Oldukça hafif bir yöresel lezzet olduğu için genelde kahvaltı sofralarında yer almaktadır. Yapımı oldukça pratik ve bunun yanında da oldukça lezzetlidir..

Bamya Çorbası

Bamya Çorbası
Bamya çorbası

Bamya Konya’ya ait yöresel lezzetlerden biridir. Konya halkı tarafından oldukça benimsenmiş bir çorbadır. Düğünlerde, bayramlarda, ziyafet sofralarında mutlaka bulunan bir çorbadır. Bamya çorbaya katılırken kurumuş olanı kullanılmaktadır.

Bamya çorbası yapılırken içine katılan limon, kuşbaşı doğranmış et ve ipte kurutulmuş bamya kullanılmaktadır ve oldukça lezzetli bir çorba ortaya çıkmaktadır. Bamya çorbası yolunuz Konya’ya düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alması gereken bir çorbadır.

Yoğurt Çorbası

Yoğurt Çorbası
Yoğurt çorbası

Yoğurt çorbası ülkemizde çoğu ilde yapılan bir yöresel lezzettir. Yoğurt çorbası Konya’da da yapılmaktadır. Konya usulü yoğurt çorbasının diğer illerde yapılan yoğurt çorbalarına göre çeşitli farklılıkları ve önemli noktaları bulunmaktadır. Yoğurt çorbası yapımında yoğurt, pirinç, un, su kullanılmakta ve üzerine özel bir sos dökülmektedir. Oldukça lezzetli ve hafif bir çorbadır. Hemen hemen her öğün tüketilebilmektedir.

Arabaşı Çorbası

Konya yöresel lezzetleri: Arabaşı
Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbasının Konya’ya veya Yozgat’a ait yöresel lezzetlerden biridir. Diğer çorbalara kıyasla oldukça farklı bir tüketim şekli vardır. Arabaşı çorbası için özel olarak hazırlanan bir hamur bulunmakta ve arabaşı çorbası bu özel hamur ile beraber tüketilmektedir. Bu hamur yenilirken çiğnenmeden yutulmaktadır. Çiğnendiği zaman ağızda kötü bir tat bırakmaktadır.

Çoğu kişi bu hamuru çiğnemeden yutmak konusunda oldukça zorlanmaktadır. Yerel halk ile oldukça özdeşleşmiş bir yöresel lezzettir. Bir çok uzaman tarafından göre arabaşı çorbasının halkın yoksulluk döneminde tükettiği düşünülmektedir.

Dilber Dudağı

Konya yöresel lezzetleri Dilber dudağı
Dilber Dudağı

Dilber dudağı Konya yöresine ait olan tatlılardan biridir. Oldukça lezzetli ve kısmen ağır bir tatlıdır. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş bir tatlıdır. Konya’ya yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Sac Arası

Konya yöresel lezzetleri: Saç Arası
Sac Arası

Konya’ya özgü bir tatlı olan sac arası oldukça lezzetli bir tatlıdır. Konya halkın tarafından oldukça fazla tüketilmekte olan yöresel lezzetlerden biri olmaktadır. Sac arası tatlısı iki sac arasına konularak odun ateşinde hazırlanmaktadır. Oldukça lezzetli ve hafif bir tatlıdır.

Höşmerim Tatlısı

Konya yöresel lezzetleri TAtlı
Höşmerim Tatlısı

Höşmerin tatlısı Konya’nın vazgeçilmez tatlılarından biridir. Konya’ya gittiğinizde hemen hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Oldukça hafif bir tatlıdır. Yapımı da bir o kadar pratiktir.

Yöresel lezzetler hakkındaki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir