Konya Kültürel Özellikleri: Konya’nın Değerleri

Konya kültürel özellikleri hem manevi hem de maddi özellikler bakımından gerçekten ülkemizin ender şehirlerindendir. Bu şehri tanıdık hale getiren kültürel özelliklerini daha yakından öğrenmek için gelin Konya’ya gidelim!

Mevlana: Konya’nın Simgesi

Mevlâna Celâleddîn Rûmi'nin temsili bir resmi
Mevlâna Celâleddîn Rûmi

Konya kültürel özellikleri dediğimizde aklımıza gelen ilk şey herhalde büyük ehli tasavvuftan Mevlâna Celâleddîn Rûmi‘dir. Konya’nın simgesi haline gelmiş Mevlana, gönlümüze dokunan sözleri ile dini yorumlama biçimiyle hepimiz için bir ilim kaynağı olmuş aynı zamanda manevi değerlerimizden biri olmuştur. İşte Mevlâna Celâleddîn Rûmi’nin düşündürücü ve tefekküre sözlerinden bir tanesini sizinle paylaşıyoruz:

Güzelliğin bir damlası olan Leyla için uykuyu haram etmek çok değilse, güzelliğin kaynağı Mevla için bir ömrü feda etmek az bile.

Mevlâna Celâleddîn Rûmi

Mevlevî Semâ Töreni

Mevlevi Sema Töreni
Mevlevi Semâ Töreni

Mevlâna’dan bahsettiysek Mevlevî Semâ Töreni’nden bahsetmemek olmaz. İçinde dini öge ve temalar barındıran ve bu haliyle ayrıntılı kural ve niteliklere sahip tasavvufî bir törendir Mevlevî Semâ Töreni.

Mevlâna döneminde başlamış olup günümüzde hala disiplinli bir şekilde icra edilmektedir. Ayrıca UNESCO İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Başyapıtları Programı çerçevesinde 2005 yılında Başyapıt olarak ilan edilen Mevlevî Semâ Töreni, 2008 Yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne ülkemiz adına kaydettirilerek tüm dünyaya tanıtılmıştır.

Konya’da Keçecilik

Konya kültürel özellikleri arasından keçecilik
Keçecilik

Dünyada “Ankara Keçisi” olarak ünlenen “Beyaz ve Sarı Tiftik Keçisi” Konya’dan çıkmadır. Konya’daki bozkırlar, koyunculuğun merkezi olarak tanınır. Buna karşılık olarak Konya’da keçecilik ileri düzeyde gelişmiştir. Konya’ya geldiğinizde renkleri ve desenlerinin uyumuyla keçecilik kültüründen çıkma ürünleri görünce bunu daha iyi anlayacaksınız.

Konya’da Bisikletçilik

Konya'da bisikletçiliğin önemi
Bisikletçilik

Konya’da bisikletçilik çok ünlüdür. Hatta Gazeteci-Yazar Nail Bülbül, “Bisiklet sporunun başkenti olarak ün yapan Konya, 125’in üzerinde milli sporcu yetiştirerek kırılması mümkün olmayan bir rekorun sahibi oldu” demiştir. Konya’da gelişen bisikletçilik “Türkiye’de bu güne kadar milli formayı giyen bisikletçilerin yüzde 75’ini Konya’lı sporcular oluşturmuştur.” Nail Bülbül’e bu sözü söyletmek zorunda kalmıştır.

Konya’da Halk Kütüphaneleri

Halk kütüphanelerinden bir resim
Halk kütüphaneleri

Konya kültürel özellikleri bakımından halk kütüphanelerinin önemli bir yeri vardır. Öyle ki şehirdeki ilk halk kütüphanesi, Selçuklu Türkleri devrinde Emir Şemsettin Altınapa tarafından İplikçi Medresesi’nde açılmış, bundan sonra Nizamiye Hankâhı’nda ve Sadreddin-i Konevî Medresesi’nde, Kutlu Melek Hatun tarafından ise Atabekiye Medresesi civarında çok sayıda kütüphaneler kurulmuştur.

Kitaplar ve kütüphaneler ile oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Konya kültürel özelliklerinde unutulmaması gereken bir unsurdur. Osmanlı İmparatorluğu devrinde ise, bugün hâlâ hizmete devam etmekte olan Mevlâna Dergâhı Kütüphanesi ile 1795 yılında yapılan Yusuf Ağa Kütüphaneleri kurulmuştur.

Konya kültürel özellikleri bakımından paha biçilemez bir değere sahip. Bu güzel şehrimizin hem maddi hem de manevî değerleriyle ilgili bilgi sahibi olmanızı istedik. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir. Eğer bu yazımızdan memnun kaldıysanız diğer şehirlerimizin kültürel özelliklerini öğrenmek ve bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir