Konya Gezilecek Yerler: En Popüler 9 Mekan

Andolu’nun kültür merkezi, Mevlana şehri Konya…İçinde büyük bir tarih barındıran Anadolu’nun kalbinde bulunan bir cevher gibidir Konya. Bir çok büyük insanın yaşadığı, nice medeniyetlerin gelip geçtiği bu topraklar içinde büyük bir tarih ve yaşanmışlık barındırmakta. Mistik havası ve gezilecek bir çok tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini beklemekte. Konya gezilecek yerler listemize geçmeden önce hap niteliğinde bilgiler verelim.

Konya’yı kaç günde gezebilirim? Konya geziniz için 3-4 gün yeterli olacaktır. Ziyaret için en uygun dönem: Konya’yı ziyaret etmek için en uygun tarih, Şeb-i Arus sebebiyle aralık ayıdır.

Ne yenir? Etli ekmek, Fırın kebabı, Tirit, Yağ somunu gibi daha bir çok lezzeti tadabilirsiniz. Nasıl ulaşım sağlarım? Taksi, servis, dolmuş, metro vs. ulaşımı sağlamak için kullanabilirsiniz.

Yazımıza Konya gezilecek yerler: En popüler 9 mekan listemizle devam ediyoruz.

Mevlana Müzesi

Türbe

Oluşturduğu hoşgörü ve geride bıraktığı manalı ve özel sözler ile Mevlana Celaleddin-İ Rumi’nin kabrinin bulunduğu türbe, Konya’da gezmeniz gereken yerler arasında başta geliyor. Yeşil kubbesi ile dikkatleri üzerine çeken yapı 1926 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamakta.

Tuz Gölü

Tuz Gölü

Van Gölünden sonra ülkemizdeki en büyük 2.gölü ve dünyanın tuz oranı en yüksek 2. gölü olma özelliğini taşıyan Tuz gölü ayrıca ülkemizin %70 tuz ihtiyacını karşılayan önemli bir kaynaktır.

Tuz gölü, bir çok çeşit kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 85 türün yaşadığı gölde bir çok böcek ve bitki türü de bulummaktadır.

Çatalhöyük

Çatalhöyük

Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde, Konya’nın Çamurha ilçesinde bulunan Çatalhöyük Antik Kenti, Konya ovasında bulunmaktadır.

1958 yılında J. Mellart tarafından keşfedilen Çatalhöyük Antik Kentindeki ilk kazım işlemlerine 1961 yılında başlanmıştır. Neolotik ve Kalkotik çağ yerleşim yeri olan Çatalhöyük, günümüzden 9400 yıl öncesinde kurulduğu sanılmaktadır. Doğanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük, zamanında 8 bin insana ev sahipliği yapmaktaydı.

Sille Köyü

Konya Gezilecek Yerler

6000 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Siile Köyü, tarihi ve mistik atmosferiyle ziyaretçilerini derinden etkilemekte. Eski bir Rum köyü olan Sille, Konya merkeze 15 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca toplu taşıma araçları ile köye kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Bir diğer özelliği de dünyanın en eski ve en büyük manastırlarından birine ev sahipliği yapması. Ak Manastır olarak anılan manastır sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Kilistra ve Lystra

Konya gezilecek yerler: Kilistra ve Lystra

Konya için çok büyük bir tarihi değere sahip olan Kilistra ve Lystra, Meram ilçesi Hatun Saray bölgesi sınırlarındaki Gökyurt köyünde yer almaktadır. Hristiyanlığın ilk merkezlerinden biri olarak görülen yere Konya’nın Kapadokyası olarak da adlandırılmaktadır.

Konya Kelebekler Vadisi

Konya gezilecek yerler

Doğa ile baş başa bir gün geçirmek isteyenler için harika bir yer! 3500 metre karelik genişi bir alana sahip ola Konya Kelebekler Vadisi, içinde bulunduğunuz stresi ve sıkıntıları bir nebze unutmanız için çok uygun bir yer.

Konya Bilim Merkezi

Konya gezilecek yerler: Bilim Merkezi

Bir çok kurum ve kuruluşun desteğiyle bugünkü halini alan Konya Bilim Merkezi, TÜBİTAK tarafından desteklenen teknoloji ve bilim merkezi olarak hayata geçmiştir. Bir çok projenin ve faaliyetin düzenlendiği bilim merkezi, Rüzgar enerji santrali ve Güneş enerji santrali kullanılarak yapılmıştır.

Sırçalı Medrese

Konya gezilecek yerler: Medrese

Konya’da bulunan Sırçalı medrese Anadolu’da bulunan önemli tarihi yapılarımıza arasında yer alır. 1242-1243 yılları arasında II.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Selçuklu Emiri Bedreddin Müslih tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Mimarlığını ise Muhammed b. Muhammed et-Tutsi üslenmiştir.

Taş işçiliği ve eşsiz çini süslemeleriyle ismini alan Sırçalı Medrese Konya’nın en güzel tarihi eserleri arasında yer almaktadır.

Selçuklu Köşkü

Konya gezilecek yerler: Köşk

Konya ilimizin Selçuk ilçesinde yer alan Selçuklu Köşkü, Sultan II. Kılıçarslan’ın hükümdarlığında yapılmıştır.

Selçuklu devletinin başkenti olan nadide ilimiz Konya, Selçuklular döneminden kalma bir çok tarihi esere sahiptir. Sultan II. Kılıçarslan döneminde yapılan köşk, Evliya Çelebi’nin bizlere anlattığına göre ciddi bir deprem geçirmiş ve aldığı yüksek hasardan ötürü Sultan Alaaddin Keykubat döneminde hem onarılmış hem de genişletilmiştir.

Sizler için hazırlamış oldum Konya Gezilecek Yerler: En Popüler 9 Mekan listemizin sonuna geldik.

Seyahat ile ilgili diğer yazılarımıza tam buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tarih ile ilgili diğer yazılarımıza tam buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir