İzmir Tarihi : Kurtuluşun Sembolü

Bu yazımda ülkemizin güzel şehirlerinden İzmir in tarihi üzerine bilgileri sizlere sunmak için gayret edeceğim. Ülkemizin nüfus bakımından 3. büyük şehri olan İzmir gerek tarihi gerek mutfağı gerek sosyal ortam olarak ülkemizin önde gelen şehirlerindendir. Şimdi bu şehrin tarihine biraz da yakından bakalım

İzmir’in Tarihi

İzmir tarihi yüz yıllar öncesine dayanan bir kenttir . Şehrin eski ismi Smyrna’dır. Şehrin kuruluşu Neolitik döneme dayanır bu da yaklaşık 8-9 bin yıl öncesine tekabül ediyor. Bornova’da bulunan Yeşilova’da kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu yerleşim bölgesi yaklaşık 1500 yıl kadar İzmirlilere ev sahipliği yapmıştır. Bölge 1955’ten sonra yoğun bir gecekondu bölgesi haline getirmiştir

İzmir tarihi

Tunç Çağı 

İlk başta söylediğim gibi İzmir’in tarihinin 8-9 bin yıl önceye dayandığı tahmin edilsede bulunan en eski kalıntılar Tunç Çağın’da M.Ö.3000’li yıllara dayanır. Bu yıllarda inşa edilen evlere dair kalıntılar bulunmuştur. Evler höyüğün üst noktaların kayaların üstüne oturtulmuş şekilde inşa edilmiştir.

Şehrin ilgi çeken bir özelliği de bulunan kalıntıların Troya dönemi kültürel ögeleriyle benzerlik gösterir. Aynı zamanda kazılarda ortaya çıkan çanak ve kaplar Hitit kültürünü yansıtır. Tunç Çağı’nda İzmir’de yaşayan yerli halkın dili konusunda herhangi bir fikir elde edilmesi mümkün olmamıştır.

Demir Çağı

Bu dönem şehrin tarihinde Hitit hakimiyetine denk gelir. Bu dönemde Hititler yazı kullanıyordu bu sebeple tarihi çağa denk gelmiştir. Ancak M.Ö. 1200’lerde şehrin Balkan kavim18ri tarafından yıkılmasıyla bölge tekrardan karanlık bir çağa girmiştir. Yazının tekrar kullanılması yaklaşık 600 yıl sonra Frigya Krallığı döneminde başlamıştır. 

Demir Çağı boyunca Eski İzmir’de Hellas’tan göç eden, Aioller ve İonlar yaşıyordu. Yerli halka dair pek bir bulgu bulunamamıştır. M.Ö. 650 yılından sonra 100 yıl boyunca İyonya’nın en güçlü döneminde en parlak çağını yaşadı ve şehir önemli bir konuma geldi faka M.Ö. 55O’den sonra gerileme dönemi başlamıştır.

İzmir tarihi

Helenistik dönem ve Roma İmparatorluğu dönemi

Büyük İskender’in İskenderun’da Persleri mağlup etmesi ve Balkanlardan başlayıp günümüzde orta doğu olarak adlandırılan bölgenin büyük bölümünü ele geçirmesi dünyayı başka bir döneme soktu. Bu dönem refahın ve kültür zenginliğinin hat safhada olduğu Helenistik dönemdir. Bu dönemde kentin nüfusu epey artmıştır ve diğer şehirler gibi kültürel açıdan zenginleşmiştir.

Bu dönemde nüfus artışı karşısında yetersiz kalan eski İzmir yıkılmış yerine Kadifekale’de yeni bir kent inşa edilmiştir. Bu olay İzmir tarihi açısından yeni bir dönemin başlangıcıdır. Büyük İskender’in ölümünden sonra bölgede birçok savaş olmuş ve şehir çok kez el değiştirmiştir en sonunda ise bölgede Roma Devleti hakimiyet sağlamıştır.

Tarihçi Strabon, Smyrna’nın kendi zamanında yani MÖ 1. yüzyıla geçiş sırasında en güzel İyon kenti olduğunu belirtmektedir. Roma döneminde şehir mimari açından oldukça gelişmiş bir çok tiyatro ve stadyum inşa edilmiştir. Ayrıca İncil’de geçen 7 kiliseden birinin burada bulunması İzmir’i Hristiyanlık açısından önemli bir kent kılar.

İzmir tarihi

Osmanlı İmparatorluğu dönemi

Bölge Osmanlı Döneminin ilk yıllarında Karasubaşı Hasan Ağa tarafından yönetilmiştir. Sebebi ise bölgenin 2. derece sancak konumunda olmasıdır. Kent Celali İsyanlarında Arap Sait ve Kalenderoğlu ayaklanmalarına şahit olmuştur. Kapitülasyonlardan sonra ülkenin önemli ticaret merkezlerinden birine dönüşmüştür.

Şehre Osmanlı döneminde konsolosluklar açılmış ve birçok yeni mimari eser kazandırılmıştır. Ticaretin gelişmesi şehirdeki gayrimüslim nüfusunun artmasına sebep olmuştur. İzmir 1. dünya savaşından sonra Yunanlar tarafından işgal edilmiştir. İşgalciler burada insanlık dışı katliamlar yapmış ve halkı kışkırtmıştır. Tarih 9 Eylül 1922yi gösterdiğinde şehir Atatürk komutasındaki kahraman askerlerimiz ve halkın mücadelesiyle düşman işgalinden kurtulmuş ve bu kurtuluşla İzmir tarihi bir dönüm noktasına girmiştir.

İzmir tarihi

Cumhuriyet dönemi

İzmir milli mücadelenin sembol şehirlerinden biri haline gelmiş ve Cumhuriyet için büyük önem kazanmıştır. Bu dönemden sonra reformlarla gelişmeye başlamış ve 1984 yılında çıkan bir kararla Ankara ve İstanbul’dan sonra büyük şehir statüsü kazanan 3. şehir olmuştur. Aynı yıl farklı bir kanun daha çıkarılarak ilçe belediyeleri de statü kazanmıştır.

Bu yazımda sizlere İzmir tarihi hakkında bilgi vermeye çalıştım buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Daha fazla tarihi içeriğe ulaşmak için buraya tıklayarak sitemizin tarih kategorisine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir