İzmir Sokak Lezzetleri: Mutlaka Tatmanız Gerekenler

Sokak lezzetleri ait olduğu şehirler hakkında bizlere bilgiler verir. O bölgenin yemek kültürünü anlamanın yolu sokak lezzetlerine hakim olmaktan geçmektedir. İzmir Türkiye için çoğu yönden büyük öneme sahip şehirlerden biridir. İzmir sokak lezzetleri oldukça çeşitli ve yaygındır.

İzmir’de hemen hemen her yerde bir sokak satıcısına rastlamak oldukça sıradan bir olaydır. Parkta gezerken, sahilde yürürken, sokak aralarında, Kalabalık caddelerde ve daha birçok yerde bir sokak satıcısına rastlayabiliriz. Bu yazımızda İzmir sokak lezzetleri hakkında bilgiler verdik. Daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Boyoz

İzmir Sokak  Lezzetleri:  İzmir Boyoz

Boyoz İzmir sokak lezzetleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Genelde kahvaltılarda tercih edilir. Çoğu zaman boyoza haşlanmış yumurta eşlik eder. Boyoz, Türk mutfağına ve İzmir sokak lezzetlerine 1492 yılında İspanya’dan İzmir’e yerleşen Sefarad Yahudileri tarafından kazandırılmıştır. Çoğu kalabalık caddelerde, sahil kenarlarında ve daha bir çok yerde boyoz satan bir seyyar satıcıya rastlayabilirsiniz.

Gevrek

İzmir Sokak Lezzetleri: gevrek

İzmir’e gittiğiniz zaman bir gevrek satıcısı görmemeniz neredeyse imkansızdır. Gevrek İzmir’de oldukça fazla rehavet gören bir sokak lezzetidir. Genelde çoğu kişi tarafından İstanbul simidi ile aynı şey olduğu sadece İzmir’de simit yerine gevrek denildiği sanılsa da gevrek ve simit arasında sadece görünüşleri itibariyle bir benzerlik vardır.

Simit ve gevreğin arasındaki en büyük fark yapımındadır. Gevrek yapımında süt veya şeker kullanılmaz, nohut mayası ile yapılır. Pişirme şekli olarak ise gevrek fırında pişirilmez, pekmezde haşlanarak pişirilir ve fırında kızartılır.

Midye

midye

Midye İzmir’de oldukça fazla rehavet gören ve sevmeyenin oldukça az olduğu bir sokak lezzetidir. Diğer şehirlerde yapılan midye dolmalardan yapımı ve içeriği açısından farklıdır. İzmir’de midyeye sadece karabiber eklenir. İzmir’de yediğiniz midyelerde tarçın, çam fıstığı, kuş üzümü bulunmaz, genelde küçük midyeler daha çok tercih edilir. Midye satıcılarına caddelerde, yol kenarlarında, otobüs duraklarında, parklarda ve sahil kenarları gibi bir çok yerde rastlayabilirsiniz.

Katmer

İzmir Sokak Lezzetleri : Katmer

Katmer genelde ilk başlarda tatlı olarak sanılır fakat bir tatlı değildir. Oldukça doyurucu olmasının yanında bir o kadar da lezzetlidir. Genelde kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Katmeri bu kadar lezzetli yapan şüphesiz kullanılan hamur ve yapım şeklidir. Söke unu ve limon suyu kullanılarak yapılan özel hamur dinlendirildikten sonra özenle el ile incecik açılır ve peynirli, kıymalı, kaşarlı veya patatesli olmak üzere bazı eklemeler yapılır ardında kızgın yağda kızartılır ve servis edilir.

Torpil

 Torpil

Torpil İzmir’deki çoğu pastanelerde bulunur ve oldukça lezzetlidir. Koni şeklinde yapılır ve içine krema konulur, üzerine pudra serpilir, açık olan fındık ve Antep fıstığına batırılır. Oldukça lezzetlidir. Yemeklerden sonra ve çay içerken size oldukça iyi eşlik eder.

Şambali Tatlısı

İzmir Sokak Lezzetleri : Şambali

İzmir sokak lezzetleri arasında önemli bir yere sahip olan Şambali sokak satıcıları tarafından oldukça fazla satılır. Şam tatlısı olarak da bilinmektedir. Oldukça lezzetli bir tatlıdır. İrmik tatlısına revaniye oldukça benzemektedir.

Tire Köftesi

İzmir Sokak Lezzetleri : Tire Köftesi

Tire köftesi oldukça doyurucu ve lezzetli bir üründür. Tire köftesi ekmek, soğan ve baharat eklenmeden hazırlanır. Genelde ince ve uzundur. Bol tereyağı ve maydanoz ile servis edilir. Ek olarak yoğurt ve çeşitli soslar yanında servis edilebilir.

Kumru

İstanbul Sokak Lezzetleri Kumru

Kumru İzmir sokak lezzetleri arasında en çok rehavet gören sokak lezzetlerinden biridir. Genelde seyyar satıcılar tarafından kalabalık caddelerde, sahil kenarlarında, sokaklarda ve daha bir çok yerde gevrek ile beraber satılmaktadır. Oldukça lezzetli olan kumru , kumru ekmeğinin içine domates biber ve İzmir tulumu konularak yapılır. İzmir2e gittiğiniz zaman mutlaka tatmanız gereken tatlar arasındadır.

İstanbul Sokak lezzetleri ve Ankara sokak lezzetleri hakkındaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

One thought on “İzmir Sokak Lezzetleri: Mutlaka Tatmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir