İzmir Gezilecek Yerler: En Popüler 10 Mekân

İzmir Gezilecek Yerler. İzmir ile ilgili bir görsel.
İzmir

Ülkemizin yegâne şehirlerinden biri olan İzmir, asırlar boyu çeşitleri uygarlıkları içinde barındırarak ününe ün namına nam katmıştır. Üzerinde çeşitli medeniyetlerin misafir olması sebebiyle birçok tarihi eseri içinde barındıran İzmir, aynı zamanda turistik açıdan büyük ve önemli bir merkezdir. Bu yazımda sizlere İzmir gezilecek yerler başlığı altında bir tur rehberi olacağım. Efendim, çayınızı kahvenizi alın. İzmir’i geziyoruz!

İzmir Saat Kulesi

İzmir Gezilecek Yerler: İzmir Saat Kulesi'ne ait bir resim.
İzmir Saat Kulesi

İzmir deyince aklımıza gelecek olan ilk şeylerden birisi herhalde İzmir Saat Kulesi’dir. İzmir gezilecek yerler arasında İzmir Saat Kulesi’ni ilk sıraya aldık. Şehrin adeta sembolü haline gelmiş olan bu yapı 34.Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid tarafından tahta çıkışının 25.yıldönümünü kutlama sebebiyle yapılmıştır. Dekoruyla göz kamaştıran bu saat kulesini görmenizi tavsiye ederiz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir Gezilecek Yerler: Tarihi Kemeraltı Çarşısı'na ait bir resim.
Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir gezilecek yerler denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Bu çarşı o kadar büyüktür ki toplam 15 bin iş yerinden oluşmaktadır. Tarihi Kemeraltı Çarşısı, dünyanın en büyük açık hava alışveriş alanıdır aynı zamanda. Dünya üzerinde ünü olan ve tanınan bir yer olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir, tarihi restoranlarda yemek yeme şansını elde edebilirsiniz. Listemize 3.durağımız olan Efes Antik Kenti’nden devam edelim.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Uzun tarihi ile günümüze kadar gelmeyi başaran Efes Antik Kenti‘nin inşa tarihi MÖ 8600 döneminde basit bir yerleşim olarak başlamış. Yüzyıllar içinde büyüyerek döneminin en önemli dünya başkentlerinden birisi olmuştur. İzmir’e geldiğinizde Efes Antik Kenti’ne gelmenizi mutlaka öneririz.

Tarih severler için güzel bir gezi yeri olacaktır. Efes’e giriş 60 TL fakat Müzekart ile ücretsiz girebiliyorsunuz. Ne yazık ki Yamaç Evler ve Efes Müzesi ziyaretlerinde Müzekart geçersiz. Efes Müzesi’ni 15 TL, Yamaç Evleri ise 30 TL giriş ücreti sonrasında gönlünüzce gezebilirsiniz. İzmir gezilecek yerler arasında 3.sırayı da böylece Efes Antik Kenti’ne vermiş olduk.

Meryem Ana Evi

İzmir Gezilecek Yerler: Meryem Ana Evi'ne ait bir resim.
Meryem Ana Evi

İzmir’in Selçuk ilçesinde Efes antik kenti yakınlarındaki Bülbül Dağ’ında bulunan Meryem Ana Evi, İzmir gezilecek yerler arasında 4.sırada bulunuyor. Hristiyanlar için büyük bir önem taşıyan Meryem Ana Evi , her yıl turistlerin akınına uğruyor. Vatikan tarafından kutsal kabul edilen bu tarihi eser, gezip görülmeye değer bir yer.

Kadifekale

Kadifekale'ye ait bir resim.
Kadifekale

İzmir gezilecek yerlerde Kadifekale‘yi görmeden gitmemeliyiz. İhtişamıyla insanı etkisi altında bırakan Kadifekale, Eski İzmir (Smyrna) dışında kentin Pagos’ta (Kadife Dağı) yeniden kurulduğu alandır. Ayrıca MÖ 4. yüzyılda kurulan kentte bugüne kadar varlıklarını sürdüren Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu kale Büyük İskender’in generallerinden “Lymachos” tarafından yaptırılmıştır.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör'e ait bir resim.
Tarihi Asansör

Kent kimliğinin yapı taşlarından olan ve bulunduğu semte adını veren Tarihi Asansör, Biri diğerinden 58 m yüksekte olan Mithat Paşa Caddesi ile, Şehit Nihat Bey Caddesi’nin arasında işleyen iki asansörü barındıran asansör kulesidir. İzmir’in en önemli tarihi odaklarındandır. Çünkü yapıldığı 1907 tarihinden beri günümüzde işlevliğini yitirmemiş olan bu tarihi asansör, musevi bir iş adamı olan Nisam Levi tarafından yaptırılmıştır.

Nisam Levi’nin bu asansörü yaptırma sebebi ise birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlama amacıyla yaptırılmıştır. Günümüzde ise bir dinlenme yeri olarak devamlılığını sürdürmektedir. Aynı zamanda kentin önemli bir turistik durağıdır. İzmir gezilecek yerler arasında bulunan bu asansörü görüp denemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar Mağarası

İzmir gezilecek yerler bakımından o kadar fazla ki say say bitmiyor. Sıradaki durağımız Yedi Uyuyanlar Mağarası. Hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için büyük bir önemi olan bu mağara, Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nde sözü edilen Ashab-ı Kehf’in 309 yıl uyuduğu mağara olarak rivayet edilirken Hristiyanlarca da yedi gencin burada uyuduğu düşünülmektedir. Ayrıca bir diğer adı Bu nedenle burası Yedi Uyurlar Mağarası olan bu mağara önemli bir turistik mekân olduğu için İzmir gezilecek yerler arasında 7.sırada olmayı hak ediyor.

Karagöl

Karagöl

Mutlaka bir hafta sonu İzmir’de gezilecek yerler arasında olan Karagöl, tam adıyla yani “Karagöl Tabiat Parkı” olarak bilinir. Yoğun bir hafta içinden sonra hafta sonu tatilinizi burada değerlendirmeniz iyi olacaktır.

Stresi azaltan ve iç açıcı doğasıyla göz kamaştıran bu tabiat parkına giriş ücretli olup yayalar için 7.5 TL ; araçlı girişler için ise 22.5 TL olmaktadır. Tabii eğer ekstra şeyler yapacaksanız (örneğin çadır kurmak, karavan getirmek) fiyata ekstra bir ücret de giriyor haberiniz olsun. Ayrıca insanlardan bazıları burada telefonunun çekmemesinden şikayetçi. O yüzden temkinli olmanızda fayda var. Aslında teknolojiden bir an olsun uzaklaşmak iyi olabilir. Ancak beklediğiniz bir telefon varsa tedbirinizi önceden alın derim.

 Nebiler Şelalesi

İzmir Gezilecek Yerler:  Nebiler Şelalesi'ne ait bir resim.
Nebiler Şelalesi

Diğer bir adıyla “Aşıklar Şelalesi” olarak tanınan Nebiler Şelalesi, uluslararası bir üne sahiptir. Adını bulunduğu köyün adından alan şelale özellikle yaz aylarında yerli turistin yanında çok sayıda yabancı turisti de ağırlıyor. Bu yüzden adını İzmir gezilecek yerler listesine adını yazdırıyor.

Nebiler Şelalesi misafirlerini uzun süren bir trekkingden (doğa yürüyüşü) sonra streslerini atmaları içi karşılıyor. Şelale bölgesine özel aracınızla girmek için 10 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor ancak içerde 30 TL ve üzeri harcama yaptığınız takdirde 10 TL geri veriliyor. Buraya ulaşmak içinse İzmir otogarından saat başı kalkan Dikili otobüslerini kullanabilirsiniz. Uzun süren bir gezi turundan sonra özellikle yazın burada biraz ferahlamanız iyi olacaktır.

Gölcük Yaylası

İzmir Gezilecek Yerler:  Gölcük Yaylası'na ait bir resim.
Gölcük Yaylası

Denizden 2.159 m. yükseklikteki Bozdağ’dan, 2.050 m. yükseklikte bulunan Gölcük set gölü ve yaylasına, kestane, ceviz ve çam ağaçlarının süslediği Bozdağ’dan Ödemiş yönüne 10 km gittiğinizde sağa sapacak ve 5 Km sonra ulaşmış olacaksınız.

Gölcük Yaylası’na gelirken üzerinden geçeceğiniz tepenin adı “A” Tepesi‘dir. Çünkü tepeye çıkanlar yaylanın güzelliğine bakarak o kadar çok hayret etmişlerdir ki, buraya “aaa” yani hayret etme anlamında “A” Tepesi adını vermişler. Gerçekten çok ilginç bir hikâyesi olan Gölcük yaylası ve tepesi İzmir gezilecek yerler arasında.

Bu yazımızda sizlere İzmir’de gezip görebileceğiniz yerleri kısaca anlatmak istedik. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkemizin incisi olan İzmir, gerçekten gezilmeye değer bir şehir. Ayrıca seyahat kategorisi altındaki diğer yazılarımızı da incelemek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir