İzmir Depremi Sonrası Prof. Dr. Ahmet Ercan’nın Açıklaması

Sabah saatlerinde İzmir’in Karaburun ilçesinin merkez üssü olduğu  2.9, 5.1, 4.8, 4.7 ve 4.2 büyüklüğünde depremler gerçekleşti. Önceki dönemlerde İzmir’de yaşanan depremler nedeniyle yerel halk son meydana gelen sarsıntı hakkında uzmanların açıklamalarını takip ediyor. Deprem sonrası yapılan açıklamalar oldukça kritik ve alınması gereken önlemler hakkında yol gösterici bir özellik taşıyor.

Deprem Fırtınası

Sabah saatlerinde İzmir’de meydana gelen  depremleri deprem fırtınası olarak gördüğünü belirten Pr. Dr. Ercan, “Bugün 4.1-4.9-4.6 depremler oldu. Bunun arkası gelebilir. Gelmeyebilir de.” ifadelerini kullanarak açıklamada bulundu ve ardından ‘kuşkulu geliyor’ ifadelerini kullandı.

İzmir Depreö

Kuşkulu Geliyor

Meydana gelen depremlerin kuşkulu olduğunu ifade eden Pr. Dr. Ercan “Tanımsızlıkları oldukça fazla. Eğer arka arkaya bu depremler olabiliyorsa düşünmek gerek. 4.1, 4.9’un öncüsü oluyorsa 4.6 ne oluyor? Bu 4.6 bana biraz kuşkulu geliyor. Dolaysıyla Midilli’nin önünde bir gerginlik birikimi var. Ikınıyor boşalamıyor” ifadelerini kullandı.

İzmirliler Yazlıklarına Gitsin

İlerleyen zamanda çok büyük bir deprem beklemediğini belirten Pr. Dr. Ercan çok tedirgin olan vatandaşların hava güzel olması sebebiyle yazlıklarına gidebileceğini ve Karaburun ilçesinin sağlam olması dolayısıyla yıkım beklemediğini belirtti.

Hangi İlçeler Tehlikeli Veya Güvenli?

Pr. Dr. Ercan yaptığı açıklamada “Özdere, Gümüldür, Seferihisar, Sığacık, Çeşme, Karaburun, Kuşadası, Didim’de yazlıkları olanlar bu haftayı buralarda geçirsin. Özellikle Bostancıda, Karşıyaka, Çiğli, Menemen’de evi olanlar bu gelecek bir haftayı yazlıklarda geçirsinler” ifadelerini kullanarak yerel halka tavsiyede bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir