İzmir Coğrafi Özellikleri: Öne Çıkan Özellikleri

İzmir coğrafi özellikleri gereği, Türkiye’nin 3. büyük kentidir. İzmir, Ege kıyı bölgesinin tipik bir örneği gibidir. Kuzeyde Madra Dağları, güneyde Kuşadası Körfezi, batıda Çeşme Yarımadası’nın Tekne Burnu, doğuda ise Aydın, Manisa il sınırları ile çevrilmiştir. İzmir doğal bir turizm ve liman kentidir. Akdeniz iklim bölgesinde yetişen geniş, sert ve iğne yapraklı, sürekli yeşil kalan, kuraklığa dayanıklı ağaç ve çalılar vardır. Ve bunlar yaygın doğal bitki örtüsünü oluşturur.

Akdeniz iklim kuşağında kalan İzmir’de yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Kıyı kesimlerinde yıllık ortalama sıcaklığı 14-18 ºC arasında değişmektedir. Yıllık ortalama deniz suyu sıcaklığı 18.5ºC‘dir. Yüzölçümü 12.012 km² ve nüfusu ortalama olarak 4.367.251 (2019)‘dir.

İzmir Kumbukü sahili ile ilgili bir fotoğraf.
Kumbukü

İzmir Coğrafi Özellikleri: Yeryüzü Şekilleri

İzmir’in doğal yapısı arasında birazda yeryüzü şekillerinden bahsedelim. İzmir doğal yapısı sayesinde birçok yeryüzü şekline ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar:

  • Dağlar
  • Adalar
  • Ovalar
  • Yarım Adalar

olarak varlığını göstermektedir.

İzmir Coğrafi Özellikleri: Dağlar

İzmir Madra Dağları ile ilgili bir fotoğraf. İzmir Coğrafi Özellikleri
Madra Dağları

İzmir ili kuzeyde Madra Dağları ve Balıkesir ile sınıra, güneyde Kuşadası Körfezi ve Aydın ile sınıra, batıda Çeşme Yarımadası ve kendi adı ile anılan İzmir Körfezi, doğusunda da Manisa il sınırı ile çevrilmiş bir coğrafyaya sahiptir. İzmir coğrafi özellikleri bakımından dağlar denizlere dik uzanır ve dağlardan birkaçı şunlardır;

  • Nif Dağı
  • Yamanlar Dağı
  • Yunt Dağları
  • Bozdağlar
  • Aydın Dağları

Adalar

İzmir Uzunada ile ilgili bir fotoğraf.
İzmir Coğrafi Özellikleri
İzmir Körfezinden Uzunada

İzmir körfezinde içerisinde bulunan Uzunada, Türkiye’nin en büyük dört adasından biridir. İzmir körfezinde yer alan başlıca adalar Hekim adası ve Karantina adasıdır. Foça adaları, Foça açıkları içerisinde bulunur ve kayalıklar ve dokuz adadan oluşmaktadır. Foça adaları arasında en büyük olanı Orak adasıdır. Bir deniz şehri olan İzmir içerisinde birçok ada daha bulundurmaktadır.

Ovalar

Gediz Nehri ile ilgili bir fotoğraf. İzmir Coğrafi Özellikleri
Gediz Nehri

İzmir şehrimizin %22 ‘si ovalardan oluşmaktadır. Şehirde bulunan en büyük ovalar; Küçük Menderes Ovası, Bakırçay Ovası ve Gediz Ovası‘dır.

Yarımadalar

Karaburun ile ilgili bir fotoğraf. İzmir Coğrafi Özellikleri
Karaburun

İzmir şehrinin en büyük yarım adası Karaburun Yarımadasıdır. bu yarımada İzmir’in batısında kuzey-güney doğrultusunda bir yarımadadır. Urla Yarımadası‘nın kuzey bölümünü oluşturur. Karaburun ilçesi yarımada üzerindedir.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Coğrafi özellikler kategorisinde altında yer alan diğer yazılarımıza ulaşmak için coğrafi özellikler kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir