İstanbul Sokak Lezzetleri: Mutlaka Tatmanız Gerekenler

İstanbul denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi şüphesiz sokak lezzetleridir. İstanbul onlarca çeşit sokak lezzetini bir arada bulabileceğiniz bir yerdir. Sokakta gezerken simitçiye, sahilde yürürken balıkçıya, parkta otururken pamuk şekerciye rastlamanız işten bile değildir. Yazımızın devamını okuyarak İstanbul sokak lezzetleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Simit

İstanbul Sokak Lezzetleri :s imit

İstanbul sokak lezzetleri denildiğinde akla gelen ilk lezzetlerden birisi tabi ki simittir. Acıktığımızda ve dışarıda olduğumuzda en kolay ulaşabileceğimiz için çoğu zaman bir simit alır ve yeriz. Bazen de kendimiz aç olmasak bile aç olan martıları beslemek için simit alırız.

Kestane

İstanbul sokak lezzetleri: Kestane

Kestane genelde yürürken kokusunu aldığımızda kışın geldiğini anlamamızı sağlar. Kış aylarında sokaklarda, meydanlarda, yol kenarlarında kestane tezgahlarını görmeye başlarız. Kestane tadı ve sıcaklığıyla hava soğuk olsa bile içimizi ısıtır.

Süt Mısır

İstanbul sokak lezzetleri :Haşlanmış süt mısır

Süt mısır tezgahları genelde yol kenarlarında ve kalabalık caddelerde bulunur. Gördüğümüz ve kokusunu aldığımız zaman gidip bir tane almak isteriz.

Midye Dolma

İstanbul sokak lezzetleri :Midye Dolma

Midye dolma en çok ilgi gören sokak lezzetlerinden biridir. Midye dolmanın seveni çok fazladır ve bundan dolayı İstanbul’da pek çok yerde midye satıcısı görebiliriz. Genelde sahil kenarları, kalabalık mekanlar, kalabalık caddelerde sıkça midye dolma satıcıları ile karşılaşırız.

Izgara Balık

İstanbul sokak lezzetleri : Kızarmış Balık

Balık Sezonu yavaş yavaş başladığı zaman ekmek arası ızgara balık satıcılarını görmeye başlarız. Izgarada pişirilen balıklar çeşitli sebzeler ile beraber ekmek arasına konularak satılır ve tadına doyum olmaz. Genelde sahil kenarlarında ve kalabalık caddelerde ekmek arası ızgara balık satıcılarına denk geliriz.

Köfte

Köfte

Ekmek arası köfteye rehavet oldukça fazladır. İstanbul’da da köfteci tezgahlarına çok sık rastlayabiliriz. Genelde köfteler ekmek arasına konularak çeşitli sebzelerle ve soslar ile servis edilir. Ekmek arası köfte tezgahlarını genelde yol kenarlarında, Kalabalık meydanlarda, parklarda ve sahil kenarlarında rastlanır.

Pamuk şeker

Pamuk şeker

Pamuk şeker çoğunlukla çocukların ve gençlerin sevdiği bir şekerlemedir. Çocuklar çoğu zaman bir pamuk şekerci gördüklerinde ailelerinden almasını isterler. Çocukların pamuk şeker sevgisinden dolayı pamuk şeker satıcılarına genelde çocukların fazla olduğu parklar, sahil kenarları ve kalabalık caddelerde rastlanır.

Sokak lezzetleri konusunda daha fazla bilgiyi web sitemizde bulabilirsiniz.

İstanbul’daki gezilecek yerler hakkında bilgi almak için bu yazımıza bakabilirsiniz

One thought on “İstanbul Sokak Lezzetleri: Mutlaka Tatmanız Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir