İstanbul Kültürel Özellikleri: Bilinmesi Gerekenler

Merhabalar, bu yazımda İstanbul kültürel özellikleri bakımından kısaca ele aldım. İsterseniz yazıya geçelim. Dünyanın en büyük, en önemli ve en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. Peki bu büyük tarihin temel kültürel ögeleri nelerdir?

Kız Kulesi

İstanbul Kültürel Özellikleri

Kız Kulesi, MÖ 5.yy’da Yunanlar tarafından sahile yakın bir noktaya kurulmuştur. Kız kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan; İstanbul Boğazının Marmara Denizine yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerine inşa edilmiş göz alıcı bir yapıdır. Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule , Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek tarihi yapıdır.

Sultanahmet Camii

İstanbul Kültürel Özellikleri

İstanbul kültürel özellikleri arasında Sultan Ahmet Camii veya Sultânahmet Camiî, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır.

Sultan Ahmet Camii’nin tasarımı Osmanlı cami mimarisi ile Bizans kilise mimarisinin 200 yıllık sentezinin zirvesini oluşturur. Komşusu olan Ayasofya’dan bazı Bizans esintileri içermesinin yanı sıra geleneksel İslami mimari de ağır basar ve klasik dönemin son büyük camisi olarak görülür.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul Kültürel Özellikleri

Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş’ta, Kabataş’tan Beşiktaş’a uzanan Dolmabahçe Caddesi’yle İstanbul Boğazı arasında yer alan , üç bölümden oluşan, İstanbul’un sembol yapılarındandır.

Boğazın zarif sarayı Dolmabahçe, Beşiktaş Sahil Sarayı yerine yapılmıştır. Ayrıca Dolmabahçe Sarayı Büyük Önder Atatürk’ün son günlerini geçirdiği ve ebediyete intikal ettiği yerdir.

İstanbul Boğazındaki Martılar

İstanbul Kültürel Özellikleri

Kanat çırpışıyla şiirlere dokunabilmiş, dünyanın hiçbir yerinde karşılaşılmayacak, kendilerine özgü karakterleri ile İstanbul’da olmanın farkını, huyunu, suyunu taşıyan martılar; boğazın inci taneleridir. Yaz aylarında vapurla yolculuk yapan insanların en büyük eğlence kaynağıdır.

Meşhur İstanbul Lezzetleri

İstanbul

İstanbul kültürel özellikleri arasında yemek nemli bir yer tutmaktadır. Dünya’nın en eski şehirlerinden biri ve Asya ile Avrupa arasındaki köprü olan İstanbul, tarihte Roma’dan Bizans’a Latin İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır.

Tarihiyle, mimarisiyle, görkemli güzelliğiyle göz kamaştıran şehrimiz, yemekleriyle de oldukça ilgi çekiyor. İsterseniz birkaçına bakalım: Eminönü Balık Ekmek, Sütlüce Uykuluk, Süleymaniye Kuru Fasulyesi, Vefa Bozası, Kanlıca Yoğurdu, Ortaköy Kumpiri….

Bu yazımda İstanbul’u birkaç sembol yapı ve materyalle kültürel bakımdan ele almaya çalıştım. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Sağlıcakla kalın.

Bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir