İstanbul Gezilecek Yerler: En Popüler 11 Mekan

İstanbul geçmişten günümüze bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış nadide bir şehir. Yalnızca ülkemizin değil bütün dünyanın göz bebeği olan İstanbul, gezilecek yerler konusunda da çok zengin bir şehirdir. Ayrıca Çağ başlatan bir şehir niteliğinde olması onu dünya tarihinde çok önemli bir yere taşıyor.

İstanbul Türkiye’nin en kalabalık şehri olmasıyla beraber dünyadaki en kalabalık onuncu şehirdir. Türkiye’nin en büyük metropol şehri olan İstanbul, bir çok tarihi ve doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor.

İstanbul’da gezilecek en popüler 11 yer listemizde; camiler, saraylar, kaleler, meydanlar, parklar, köprüler, hamamlar, müzeler, çarşılar ve daha bir çok doğal ve tarihi güzellik yer alacak. Doğal güzellikleri ve tarihi yapısıyla gezilecek yerler listemizde gezilebilecek en popüler 11 yeri listeledik.

İstanbul Gezilecek Yerler

Taksim Meydanı

İstanbul gezilecek yerler Taksim meydanı
Taksim meydanı

İstanbul’un en popüler ve aktif meydanı olan Taksim meydanı, toplu organizasyon ve etkinliklerde akla gelen ilk toplanma noktalarından biridir. Zamanla bir çok değişime uğrayan Taksim Meydanına ileri ki zamanlarda yeşillendirme ve yenileme çalışmaları yapılması için ön çalışmalar uygulanıyor.

Meydanın merkezinde bulunan Cumhuriyet Anıtının önünde hatıralık bir fotoğraf çekilebilirsiniz . Meydanın en önemli noktalarından biri olan bu anıtın tarihi 1925 yılına kadar gidiyor.

İstiklal Caddesi

İstanbul gezilecek yerler İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

İstanbul’un en işlek ve en renkli caddelerinden olan İstiklal caddesi, yılın her döneminde canlılığını korumaktadır. Yerlilerin ve turistlerin vazgeçilmez noktalarından olan İstiklal caddesi bir çok önemli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

İstiklal caddesine Karaköy üzerinden Tünel’i kullanarak keyifli bir şekilde ulaşmanız mümkün. Yapı Kredi Kültür Merkezi, Galatasaray Lisesi, Suriye pasajı ve Emek Sineması İstiklalde uğramanız gereken önemli noktalar arasındadır.

Galata Köprüsü

İstanbul gezilecek yerler Galata Köprüsü
Galata Köprüsü

Galata köprüsü Sultan 1.Abdülmecid döneminde Haliç ile Eminönü’nü birbirine bağlaması amacıyla Haliç üzerine inşa ettirilmiş köprüdür.

490 metre uzunluğa sahip olan köprü, Karaköy’den Sultanahmet Camii’ne ulaşım aracı olarak da kullanılıyor. İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken mekanlarından olan Galata Köprüsü, İstanbul halkı tarafından gündelik hayatta da çok yoğun olarak kullanılmakta.

Galata Köprüsünün altında bir çok restoran bulunuyor. Balıkçıdan kebapçıya, dönerciden dondurmacıya kadar bir çok lezzet durağına ev sahipliği eden Galata Köprüsü ailenizle birlikte deniz manzarası eşliğinde güzel bir akşam yemeği yemeniz için harika bir yer.

Galata Köprüsüne ulaşmak için kullanabileceğiniz bir çok ulaşım aracı bulunuyor. Bunlardan bazıları; Avrupa yakasında olanlar için metro, otobüs, minibüs bulunurken Anadolu yakasında olanlar Kadıköy’den vapura binerek ulaşım sağlayabilir.

Eminönü

İstanbul gezilecek yerler Eminönü
Eminönü

Eminönü semti, tarihi İstanbul yarımadasının en yoğun ve en çok turist çeken semtlerinden birisidir. Tarihi yarımadanın ulaşımı için de büyük öneme sahip olan Eminönü semti, gezeceğiniz mekanların bir çoğunun başlangıç noktasıdır.

Günlük hayata da insanların ihtiyaçlarını gidermek için sıkça ziyaret ettiği Eminönü bir çok çarşıya ve dükkana ev sahipliği yapmakta. Eminönü’nde gezebileceğiniz başlıca yerler: Mısır çarşısı, Tarihi Sirkeci Tren Garı ve Yeni Camii burada bulunuyor.

Kapalı Çarşı

İstanbul gezilecek yerler kapalı çarşı
kapalı çarşı

İstanbul da alışverişin bir numaralı adresi olan Kapalı çarşı ya da turistlerin bildiği adıyla Grand Bazaar, tarihi ve renkli yapısıyla insanların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Dünyanın en büyük üstü kapalı alışveriş merkezleri arasında yer alan dev çarşımız, neredeyse 4 bin dükkana ev sahipliği yapıyor. Seyyahların da sıkça bahsettiği bir yer Olan Kapalı Çarşı her türlü esnafı bünyesinde barındırıyor. Baharatlar, halılar, kilimler, aydınlatmalar, iç çamaşırlar, takılar… Kısaca aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabilirsiniz.

Ayasofya

Ayasofya
Ayasofya

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethedilmesiyle cami olarak hizmet veren Ayasofya, Bizans döneminde inşa edildiğinde bir patrik katedralidir. 1935 yılı itibarıyla müze olarak görev veren Ayasofya 2020 itibarıyla tekrardan asli görevi olan cami statüsüne kavuşmuştur.

İhtişamlı yapısıyla ziyaretçilerin gözlerini alamadığı Ayasofya, dünyanın en eski ve yapımı en kısa süren katedrali olarak da anılıyor.

Kız Kulesi

Kız kulesi
Kız kulesi

Efsanelere konu olan, romantizmi doruklara kadar yaşatan İstanbul boğazının merkezinde bulunan Kız Kulesi çiftlerin gönlünde vazgeçilmez bir yere sahip. Kız Kulesin’de boğaza karşı ziyafet çekerken evlilik teklifi, evlilik yıl dönümü veya doğum günü gibi özel günleri burada gerçekleştirebilirsiniz.

Sultan Ahmet Camii

İstanbul gezilecek yerler Sultan Ahmet Camii
Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Meydanı‘na adını veren Sultan Ahmet Cami; 45 metre uzunluğundaki yapısıyla 1617 den beri İstanbul’un merkezine hayat veren bir yapı konumunda. Fatih ilçesinde bulunan cami, Mimar Sina’nın talebelerinden olan Sedefkar Mehmet Ağanın eseridir.

Dış renginden dolayı turistler buraya Blue Mosque (Mavi Cami) de der. Sultan Ahmet Caminin hem dışı hem içi hem de avlusu incelemeye değer binlerce detay barındırır. Caminin içinde 20 binin üzerinde çini bulunduğu da söylenmekte.

Eyüp Sultan Cami

İstanbul gezilecek yerler Eyüp Sultan Cami
Eyüp Sultan Cami

Haliç de bulunan Eyüp Sultan Cami yalnızca bir ibadethane olmakla kalmayıp içinde Eyüp Sultan Türbesini de bulundurmasıyla yılın her dönemi binlerce ziyaretçiyi kendine çeker. Ziyaretçilerin dertlerine deva olması için her yıl buraya gelip dualar edip adak adamaları da sıkça görülen şeyler arasında.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul gezilecek yerler Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe caddesi üzerinde Beşiktaş’da bulunur. Burası ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu yerdir.

1842 yılında inşa edilmiş bu saray, Osmanlı devletine ve cumhuriyetin ilk yıllarına şahitlik etmiştir. 110 bin metrekarelik Dolmabahçe parkı da görülmeye değer yerler arasındadır. Ayrıca saray da Atatürk’e ait eşyalar da sergilemektedir.

Rumeli Hisarı

İstanbul gezilecek yerler Rumeli Hisarı
Rumeli Hisarı

İstanbul da gezilecek pek çok yer var ve bunların hepsini gezebilmek pekte mümkün değil. Sırada Sarıyer ilçesinde 30 dönümlük büyük bir alana yayılan Rumeli Hisarı’ndayız. 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi için inşa ettirilen bu yapı tarihi değerinin yanında eşsiz manzarasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor.

Sizler için listelediğimiz İstanbul Gezilecek yerler: En popüler 11 mekan yazımızın sonuna geldik.

Türkiye’deki tüm illerin gezilecek mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için seyahat kategorimize göz atabilirsiniz.

One thought on “İstanbul Gezilecek Yerler: En Popüler 11 Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir