HES Kodu Nasıl Alınır? ÖSYM Sınavlarında HES Kodu Zorunlu Mu? HES Kodu Nerelerde Kullanılır?

Korona salgını ile beraber hayatımıza dahil olan şeylerden biride HES kodu oluyor. Salgın döneminde hemen hemen her yerde HES koduna ihtiyaç duyulmakta. HES kodu nedir ve nereden alınır? HES kodunu kimler almalı ve nerelerde kullanılıyor? Bu soruların hepsini yazımızda cevapladık okumaya devam edebilirsiniz.

HES Kodu Nedir?

Koronavirüs salgınını hayatımıza girmesiyle beraber artık kontrollü sosyalleşmeye geçmiştik. HES kodu artık başta resmi işler ve ulaşım olmak üzere çoğu yerde resmi olarak kullanılması zorunlu hale getirilmeye başlanılıyor. Gerekli servislerden edindiğiniz HES kodu sayesinde gün içinde Covid-19 risk oranınızı veya bulunduğunuz bölgenin Covid-19 risk durumunu öğrenebiliyorsunuz. Bunların yanında HES kodu sayesinde kişinin Covid-19 pozitif veya negatif olma durumu kontrol edilebiliyor.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodunuzu almak için 3 alternatif yol bulunmakta:

  1. SMS yoluyla HES kodunuzu edinebilmek için 2023‘e HES yazıp aralarında boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır SMS atılır.
  2. Hayat Eve Sığar uygulamasını cihazına indirdikten sonra HES kodu oluştur bölümüne geçiş yapın ve alt kısımdaki yeni kod oluştur kısmına tıklayarak kodunuzu oluşturun.
  3. HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden adresinden alabilirsiniz.

HES Kodu Nerelerde Kullanılır?

HES kodunun kullanılmasının zorunlu olduğu alanların başında resmi kurumlar gelmektedir. Belediye veya valilik gibi resmi kurumlarda yapacağınız işlemlerden önce mutlaka bir HES kodu edinmelisiniz. Toplu taşıma veya şehirler arası yolculuklarda da HES kodu zorunlu olmaktadır. Ayrıca yapılan son açıklamalara göre ÖSYM sınavlarından önce öğrencilerin HES kodu edinmeleri zorunlu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir