Hatay Yöresel Lezzetleri: Mutlaka Tatmanız Gerekenler

Hatay dendiğinde aklımıza ilk gelen özelliklerinden biri şüphesiz oldukça gelişmiş olan yemek kültürüdür. Hatay’a yolunuz düştüğü zaman neleri yiyeceğinizi bilerek daha verimli bir seyehat geçirmek için yazımızda sizin için Mutlaka tatmanız gereken Hatay yöresel lezzetleri sıraladık.

Tepsi Kebabı

Hatay yöresel lezzetleri : Tepsi Kebabı
Tepsi Kebabı

Hatay Yöresel lezzetleri arasında en çok beğenilen lezzetlerden biride tepsi kebabıdır. Tepsi Kebabı çoğu kişi tarafından oldukça lezzetli bulunan ve bir yiyenin ikinci defa yemek isteyeceği türden bir yöresel lezzettir. Yapımı çok zor olmamakla beraber belli püf noktaları bulunmaktadır.

İçerisinde patates, kıyma, domates biber ve çeşitli baharatlar bulunmaktadır. Tepsi yiyecek kişi sayısına göre küçük boy, orta boy ve büyük boy olmak üzere değişiklik göstermektedir. Tepsi kebabı Hatay’a yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetler arasında ilk sırayı hak etmektedir.

Fellah Köftesi

Hatay yöresel lezzetleri : Fellah köftesi
fellah köftesi

Fellah köftesi Hatay ve çevresindeki illerde yapılan ve benimsenmiş yöresel lezzetlerden biridir. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yemektir. Fellah köftesinin yapımı pek de zor değildir.

Bulgur ile hazırlanan fellah köfteleri top şeklinde yuvarlanarak haşlanır ve ardından sudan çıkarılarak bir tabağa konulur ve üzerine yoğurt, sarımsak, maydanoz eklenerek servis edilir. Genelde akşam yemeklerinde sıklıkla tüketilmektedir. Fellah köftesi Hatay yöresel lezzetleri arasında mutlaka tatmanız gerekenler arasında yer almaktadır

Künefe

Hatay yöresel lezzetleri : Künefe
Künefe

Hatay yöresel lezzetleri arasında olan künefe hepimizin bildiği ve bir çoğumuzun da tadına bayıldığı bir tatlıdır. Künefe adı sadece Hatay’da kalmayarak tüm Türkiye’ye hatta Dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde gittiğiniz her ilde mutlaka künefe satan bir yere denk gelirsiniz.

Künefe kadayıf, Antakya peyniri, fıstık ve şerbet kullanılarak hazırlanır ve ortaya oldukça lezzetli bir tatlı çıkar. Künefe mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Firik Pilavı

Hatay yöresel lezzetleri : Firik Pilavı
Firik Pilavı

Firik pilavı oldukça lezzetli ve doyurucu bir pilavdır. Yerel halk tarafından benimsenmiş ve sıklıkla yapılan bir yemek olup sofralarda mutlaka yer almaktadır. Hatay usulü firik pilavı yapılırken bol et, bulgur ve çeşitli baharatlar ile harmanlanarak hazırlanmaktadır. Hatay’a yolunuz düştüğünde tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Kağıt Kebap

Hatay yöresel lezzetleri : Kağıt kebabı
Kağıt kebabı

Hatay dendiğinde ilk akla gelen kebaplardan biri de kağıt kebabıdır. Oldukça lezzetli ve doyurucu bir yöresel lezzettir. Arap mutfağından Hatay mutfağına geçmiştir. Kağıt kebabının bu kadar lezzetli olasındaki püf noktalardan biri etin kıyma haline getirilmesi için makine kullanılmaması, tamamen el emeği ile satır kullanılarak kıyma haline getirilmesidir. Hatay’a gittiğiniz zaman hemen hemen her restoranda denk gelebilirsiniz. Mutlaka tatmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Biberli Ekmek

Hatay yöresel lezzetleri : Biberli ekmek
Biberli ekmek

Biberli ekmek yapımı oldukça pratik ve hafif bir atıştırmalıktır. Hatay’a özgü lezzetlerden biridir. Hemen hemen her zaman tüketilmektedir fakat çayın yanında tadına doyum olamaz. Biberli ekmek yapımı oldukça basit olduğu için evde kendinizde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Yapımında hamurunun yanında çeşitli baharatlar, biber salçası, ve biber kullanılmaktadır.

Belen Tava

Hatay yöresel lezzetleri : Belen Tava
Belen Tava

Belen Tava Hatay yöresel lezzetleri arasında belki de en lezzetli yöresel lezzetlerden biridir. Oldukça lezzetli ve doyurucudur. Belen tava adını Hatay dışında da oldukça duyurmuştur. Ait olduğu Hatay’ın Belen ilçesinden çıkarak hemen hemen Türkiye’nin her yerinde bilinen bir lezzettir.

Belen tava yapılırken kuşbaşı kesilmiş koyun eti, soğan, kapya biberi, yeşil biber ve birtakım baharatlar kullanılmaktadır. Belen tava Hatay’a Yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Tuzda Tavuk

Hatay yöresel lezzetleri : Tuzda tavuk
Tuzda Tavuk

Tuzda pişirilen tavuk dediğimizde kulağa oldukça garip gelebiliyor. Tuzda tavuk Hatay yöresel lezzetleri arasındadır. Yapımı oldukça zahmetlidir. Tuzda Tavuk yapılırken tepsiye konan tavuğun içi hazırlanan iç pilav ile doldurulur ve etrafı tuz ile kaplanarak pişirilmektedir.

Oldukça lezzetli bir yemek olup akla ilk geldiği şekilde aşırı tuzlu bir tada sahip değildir. Yapımı uzun süreli ve zahmetli olduğu için istediğiniz saatte istediğiniz restoranda bulamayabilirsiniz ama Hataya yolunuz düştüğünde denemeyi ihmal etmemelisiniz

Kaytaz Böreği

Kaytaz Böreği

Kaytaz böreği Hatay mutfağına özgü bir hamur işidir. Yapımı hemen hemen herkesin evinde yapabileceği kadar kolaydır. Oldukça lezzetli olmasının yanında hafiftir. Kaytaz kebabı İstediğiniz öğünde tüketebileceğiniz bir hamur işidir. Kaytaz yapılırken hazırlanan hamurun üzerine kıyma harcı konularak pişirilmektedir.

İçli Köfte

İçli köfte
içli Köfte

İçli köfte Türkiye’nin her yerinde bilinen ve seveninin oldukça fazla olduğu bir lezzettir. Hatay usulü içli köfte yapılırken bulgurun yanında iç malzeme olarak et parçacıları tercih edilmektedir. Genelde akşam yemeklerinde üzerine limon sıkılarak tadına doyum olmadan tüketilmektedir.

Humus

 Humus
Humus

Humusun Hatay’a gittiğinizde ziyafet sofralarının vazgeçilme bir lezzeti olduğunu göreceksinizdir. Humus bir meze türüdür ve kültürümüze Araplar tarafından katılmıştır. Yapımında genelde limon, nohut, tahin gibi malzemeler kullanılarak yapılmaktadır.

Diğer illerin yöresel lezzetlerine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir