Hatay Gezilecek Yerler: En Popüler 8 Mekân

Hatay gezilecek yerler ile ilgili bir yazıyla karşınızdayız. Bugün de sizlerle Hatay’ın gezilebilecek turistik yerlerini, tarihi açıdan önemli mekanlarını ve göz kamaştıran doğal mekanlarını gezeceğiz bugün sizinle birlikte. Yerinizi aldıysanız Hatay gezimize başlıyoruz!

Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi
Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay gezilecek yerler arasında ilk sıraya almanızı tavsiye ettiğimiz Hatay Arkeoloji Müzesi, şehri gezmeden önce sizin için bir tanıtım fragmanı gibi olacaktır. Buraya tıklayarak müzeyi online bir şekilde gezebilirsiniz.

Habib-i Neccar Camii

Hatay Habib-i Neccar Camii
Habib-i Neccar Camii

Hem Müslüman coğrafyası hem de Hristiyan coğrafyası için büyük bir önem taşıyan Habib-i Neccar Camii, Antakya’nın 638 yılında Müslüman Arapların eline geçtiği dönemde inşa edilmiştir. Bu tarihi caminin bugünkü Türkiye sınırları içerisinde inşa edilen ilk cami olduğu kabul edilmektedir. Cami, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalı’nın adını taşımaktadır. Bu olay Kur’an-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde geçmektedir.

Aziz Simeon Manastırı

Hatay Aziz Simeon Manastırı
Aziz Simeon Manastırı

Bundan 1500 yıllık bir tarihe sahip olan Aziz Simeon Manastırı, günümüze kadar çoğunluğu yıpranmış ve dökülmüş olsa da kalıntıları Hatay gezilecek yerler arasında olmayı hak ediyor.

Uzun Çarşı

Hatay gezilecek yerler Uzun Çarşı
Uzun Çarşı

Otantik çarşılardan hoşlanan kişilerden iseniz Uzun Çarşı tam size göre gezilecek bir yerdir. Gezdiğiniz yerlerden hediyelik eşya almayı seviyorsanız, sevdiklerinize veya kendinize hatıra olarak Hatay’dan bir şeyler almak istiyorsanız bu çarşı sizin için güzel bir mekandır. Hatay gezilecek yerler turumuzdaki duraklardan birisi de burasıydı.

Samandağ Sahili

Hatay Samandağ Sahili
Samandağ Sahili

Yaklaşık 16 km uzunluğa sahip olan Samandağ Sahili; denizi, kumu ve güneşiyle bilhassa sörf için inanılmaz uygun bir yer olan Samandağ sahiline ücretsiz giriş yapmanız mümkün. Antakya ilçe merkezine 22 km mesafedeki Samandağ sahili her ne kadar Hataylıların akınına uğrasa da buranın ününü duyan yerli ve yabancı turistler de ziyaret etmeyi es geçmiyor.

Antakya Parkı

Hatay gezilecek yerler Antakya Parkı
Antakya Parkı

 II. Abdülhamit Dönemi’nden beri hizmete açık olan Antakya Parkı, yüzölçümü bakımından Hatay’daki en büyük park olma unvanına sahip. Asi Nehri’nin yanı başında bulunan yemyeşil doğa alanıyla görenleri hayrete düşürüyor.

Darbısak Kalesi

Hatay Darbısak Kalesi
Darbısak Kalesi

Darbısak Kalesi veya başka bir adıyla Darb-ı Sak Kalesi Hatay gezilecek yerler arasında 7.numarada yerini aldı. Kırıkhan-Hassa yolu üzerindeki kale, taş duvarla çevrili ve üçgen biçimli bir görünüme sahiptir. Bu kalenin en tepesine çıkarsanız şehrin nefes kesen manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Batıayaz Yaylası

Hatay gezilecek yerler Batıayaz Yaylası
Batıayaz Yaylası

Hatay’ın Samandağ ilçesinde bulunan Teknepınar’daki Batıayaz Yaylası, özellikle yaz sıcaklarından bunalan Hataylıların uğrak noktalarından biri oluyor. Doğa yürüyüşleri ve piknik yapmak isterseniz Batıayaz Yaylası’nı da Hatay gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Hatay gezilecek yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Göz kamaştıran doğal güzellikleri ve tarihiyle hayrete düşüren kaleleri ile Hatay, ülkemizin güzide şehirlerinden. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer seyahat yazılarımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir