Hatay Coğrafi Özellikleri: Bilinmesi Gereken Bilgiler

Hatay coğrafi özellikleri bakımından oldukça önemli olan Türkiye’nin illerinden biridir ve nüfus bakımından Türkiye’de en kalabalık şehirler sıralamasında 13. sırada yer almaktadır. 2019 yılı itibarıyla 1.628.894 nüfusa sahiptir. Akdeniz’in doğu çizgisinde yer almaktadır.

Hatay Coğrafi Özellikleri
Hatay’da saklı bir koy görseli…

İlin doğusunda ve güneyinde Suriye, Kuzeybatısında Adana, Kuzeyinde Osmaniye, Kuzeydoğusunda Gaziantep Ve son olarak Batısında Akdeniz Bölgesi bulunur. Aynı zamanda Hatay’ın bir diğer adı da “Antakya”dır.

Hatay Devleti (Cumhuriyeti)

3 Temmuz 1938’de Türk ve Fransız heyetleri arasında yapılan antlaşma ile Hatay’da eşit sayıda olacak şekilde toplam 5000 kişilik Türk ve Fransız askeri gücü konuşlandırıldı. Bu şekilde Hatay’ın statüsü korunmuş oldu. Türk Ordusu 4 Temmuz 1938’de Hatay’a girerek görevine başladı. Seçimler ile oluşturulan Hatay Meclisi 2 Eylül 1938’de toplanarak bağımsız Hatay Cumhuriyeti’ni ilan etti. Cumhurbaşkanlığına Tayfur Sökmen, Başbakanlığa ise Abdurrahman Melek seçildi.

İskenderun Limanı

Aslında burada daha yeni İskenderun Limanından ziyade daha eskiden de bir liman inşa edilmiştir. 1. Dünya Savaşından sonra Hatay İli Fransız hükümeti yönetiminde iken Küçük bir liman inşa edilmişti. 1939 yılında Hatay Cumhuriyeti anavatan ile birleşince bu liman da Devlet Limanları İşletmesi Umum Müdürlüğüne bağlandı.

20 Aralık 2011 tarihinde liman işletme hakkı özelleştirme kapsamında 36 yıl için Limak Holding’e devredilmiştir.

Hatay Coğrafi Özellikleri
Hatay İskenderun Limanından Bir Görüntü

Hatay Doğal Özellikleri

Hatay coğrafi özellikleri nedeniyle birçok farklı tarzda doğal unsura ve özelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Gelin hep birlikte bunlara göz atalım…

Ovalar

Ovalar yani düzlükler İlde en önemli doğal unsurlar arasında yer almaktadır. Bu ovaların en önemli olanı ise “Amik Ovası”dır görüntüsü ve konumu dolayısıyla görenleri hayran bırakabilen bir özelliğe sahiptir özellikle de Amanos Dağlarının eteklerinden …

Hatay Coğrafi Özellikleri
Hatay Amik Ovasının Amanos Dağlarından Görüntüsü

Hatay Bitki Örtüsü

Hatay coğrafi özellikleri bakımından doğal bitki örtüsünü makiler ve ormanlar oluşturur. Amanos Dağları’nın denize bakan yamaçlarında makilik alanlardan sonra 800 metreden 1200 metreye dek ardıç gibi ibreli ağaçlarla, meşe, kayın, kızılcık, kavak, çınar ve tespih gibi yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar bulunur.

Akarsular

Asi Nehri ; Hatay’ın en önemli nehridir. Lübnan Dağları ve Anti-Lübnan Dağları arasındaki Bekaa Vadisi’nde kaynayan akarsuların birleşmesiyle oluşur, Suriye topraklarından geçerek ilin güneydoğu sınırlarından girer. Amanos Dağları’nın batı yamaçlarından çıkarak Akdeniz’e dökülen küçük ve kısa akışlı Deliçay, Mersin Çayı, Arsuz Çayı, Gülcihan Çayı ve Burnaz Suyu gibi akarsular da vardır.

Hatay Coğrafi özellikleri yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayız eğer coğrafya kategorisinde daha fazla yazı okumak isterseniz ana sayfamıza dönebilirsiniz.

2 thoughts on “Hatay Coğrafi Özellikleri: Bilinmesi Gereken Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir