Hakan Çalhanoğlu: Milan’ın Yükselen Yıldızı

Son dönemde Milan ile büyük bir yükselişe geçen milli gururumuz Hakan Çalhanoğlu Avrupa medyasında ses getirmeye devam ediyor. Uzun süredir adı Manchester United ile anılan Hakan hakkında son günlerde Juventus ve Arsenal iddiası ortaya atıldı. Milan’daki sözleşmesinin son senesinde bulunduğu için takımı da onuna yeni sözleşme imzalama peşinde. Şimdi Hakanı ve transfer söylentilerine biraz yakından bakalım.

Hakan Çalhanoğlu Kimdir ?

Hakan Çalhanoğlu 1994 yılına Almanya Mannheim‘da dünyaya gelmiş Türk asıllı milli futbolcumuzdur. Aslen Bayburtlu olan Hakan evli ve 1 çocuk babasıdır. Futbola doğduğu şehrin takımı SV Waldhof Mannheim‘da başlamıştır.

Buradan Karlsruher’e transfer olan Hakan yetenekleri ve oyun zekası ile dikkat çekmiştir. Sonrasında Bundesliga’nın önemli ekipleri Hamburg ve Bayer Leverkusen’de forma giyen Hakan Leverkusen’den 25 milyon Euro karşılığında Milan’a transfer olmuştur.

Hakan Çalhanoğlu

Almanya ve İtalya Kariyeri

Dediğimiz gibi futbola doğduğu şehirde başlayan Hakan Almanya 3.lig ekibi Karlsruher‘de forma giydiği 2012\13 sezonunda attığı 17 golle Hamburg’un dikkatini çekmiş ve buraya transfer olmuştur. Hamburg bu transfer için 2.5 milyon Euro ödemiştir. Burada bir sezon geçiren milli futbolcumuz 11 gol 4 asistlik bir performans göstererek Bundesliga’daki diğer ekiplerin dikkatini çekmiştir. Özellikle Dortmund’a yaklaşık 45 metreden attığı frikik golü o dönem tüm futbolseverleri etkilemişti.

Performansı onu 14.5 milyon Euro karşılığında Almanya’nın güçlü ekibi Bayer Leverkusen‘e taşıdı. Bu takımda geçirdiği üç sezonda 28 gol 26 asistlik bir performans sergiledi ve 2017/18 sezonunda Milan’a transfer oldu bu transfer onun kariyerindeki en önemli dönüm noktası olmakla beraber zor günler geçiren Milan’ın adeta toparlanma günlerinin habercisi olmuştu.

İtalya’da ilk sezonunda 8 gol 12 asistle toplam 20 gole direkt katkı yaptı. Bundan sonra ki 2 sezonda 15 gol atıp 19 da asist yaptı takımın değişmez oyuncusu olamakla kalmadı Stefano Poili takımın başına geldikten sonra oyunu onun etrafında kurmaya başladı. Özellikle İbrahimoviç transferinden sonra performansı ciddi şekilde arttı. Bu sezon ise 20 maçta 6 gol ve 6 asistle takımına katkıda bulundu ve bulunamaya devam ediyor.

Hakan Çalhanoğlu
Milan ilk 11i

Milli Takım Serüveni ve Transfer

Hakan ay yıldızlı formayı u16dan itibaren giymeye başlamıştır ve buradan itibaren diğer yaş kategorilerinde milli formayı terletmiştir. İlk kez 2013 yılında A Milli takım forması giymiştir. Sonrasında ise Milli takımla 52 maça çıkmış ve 11 gol 6 asist kaydetmiştir. Ayrıca ülke tarihimizde İngiltere’ye attığımız ilk gol Hakan’a aittir.

Transfer haberlerine gelecek olursak Hakan’ın son 2 sezonda yaptığı sıçrayış büyük ekipleri cezbetti ve piyasa değerini 35 milyon Euro’ya çıkardı. Ama Milan’daki sözleşmesinin son yılında olması onu isteyen takımların iştahını kabartıyor.

Uzun süredir Manchester United‘ın takibinde olan Hakan’ı isteye kulüpler arasına Atletico Madrid, Arsenal ve Juventus‘da eklendi. Milan yönetimi ise onun kalması için elinden geleni yapıyor. Teknik Direktör Poili Lazio galibiyetin ardında Hakan’ın kalmasını istediğini ve tercihini Milan yönünden kullanacağına emin olduğunu söyledi.

Hakan Çalhanoğlu
Hakan milli takım

Bu yazımda sizlere Hakan Çalhanoğlu’dan bahsettim. Kariyerini ve transfer haberlerini ele aldık. Daha fazla spor içeriğine ulaşmak için buraya tıklayarak sitemizin spor kategorisine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir