Gaziantep Yöresel Lezzetleri: En çok Bilinen 16 Lezzet

Gaziantep ülkemizin oldukça köklü tarihe sahip olan şehirlerinden biri olmaktadır. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel gelişmişliğinin yanında yerel mutfak anlamında da oldukça gelişmiştir. Gaziantep mutfağı oldukça çeşitli lezzetlere sahiptir ve çoğu kişi tarafından bilinmektedir. Gaziantep’e yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken Gaziantep yöresel lezzetleri hakkında daha fazla bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Patlıcan Kebabı

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Patlıcan Kebabı
Patlıcan Kebabı

Gaziantep dendiğinde akla gelen ilk yemeklerden biri şüphesiz patlıcan kebabı olmaktadır. Türkiye’de kebap yemekleri oldukça çeşitli ve yaygındır. Patlıcan kebabı ülkemizin 4 bir yanında yapılan bir yemek olsa da Gaziantep yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır.

Patlıcan kebabı kuzu döş eti ve taze patlıcan kullanılarak yapılmaktadır. Oldukça lezzetli ve diğer kebaplardan farklı bir tada sahip olan yöresel lezzettir. Gaziantep’e yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken Gaziantep yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır.

Ali Nazik

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Ali Nazik
Ali Nazik

Ali Nazik Kebabı hazırlanırken közlenmiş patlıcan, özel olarak hazırlanan salçalı sos ve çeşitli baharatlar harmanlanarak kullanılan sonra üzerine kıyma veya kuşbaşı doğranmış et konularak servis edilen bir Gaziantep yöresel lezzetidir.

Ülkemizin çoğu yerinde yapılmakta olan Ali Nazik kebabı Gaziantep yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Genellikle ana yemeğin yanında servis edilebilirken Ali Nazik kebabı tek başına ana yemek olarak da tüketilmektedir. Ali Nazik kebabının gerçek tadına varmak için mutlaka Gaziantep yöresinde tadına bakmalısınız.

Baklava

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: BAklava
Baklava

Herkesin bildiği ve adını sadece Türkiye’de değil tüm dünyada duyurmuş olan baklava Gaziantep yöresel lezzetleri arasında yer alan bir lezzettir. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş olan baklava ülkemizin her yerinde ulaşılması oldukça kolay olan bir tatlıdır.

Baklava yapılırken özel olarak baklava için hazırlanmış incecik hamur aralarına Gaziantep yöresine ait olan taze fıstıkların kat kat hamurların arasına konulur. Fırına verilir ve fırından çıkarıldıktan sonra üzerine kaynar şerbet dökülerek servis edilmektedir. Baklava Gaziantep’e yolunuz düştüğü zaman her yerde bulabileceğiniz bir yöresel tatlıdır.

Lahmacun

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Lahmacun
Lahmacun

Lahmacun ülkemizde çoğu ilde yöresel olarak yapılmaktadır. Bu illerden biride Gaziantep olmaktadır. Lahmacun çoğu kişi tarafından bilinen ve oldukça lezzetli bulunan doyurucu bir yöresel lezzettir. Ülkemizin her tarafında rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Gaziantep usulü lahmacunun diğer yörelere göre yapılış ve tat açısından önemli farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar kıymanın yapılırken yağ oranı oldukça az olan kıymanın tercih edilmesi ve yöreye has biber salçası kullanılmasıdır. Lahmacun Gaziantep’e yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetler arasında ilk sıralarda yer almayı hak eden bir lezzettir.

Ayva kebabı

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Ayva Kebabı
Ayva Kebabı

Ülkemizde kebap oldukça çeşitlidir ve çoğu kişi tarafından tercih edilen bir lezzet olmaktadır. Gaziantep mutfağında da kebaplara oldukça sıklıkla rastlayabiliriz. Ayva kebabı Gaziantep yöresine ait olan yöresel lezzetlerden biri olmaktadır. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş ve sıklıkla yapılmaktadır. Oldukça doyurucu ve lezzetli bir yöresel lezzettir.

Ayva kebabı yapılırken kulağa oldukça uzak gelen ayva ve kuzu eti kullanılmaktadır. İlk duyulduğunda ilginç geliyor fakat tadına bir kere baktıktan sonra oldukça lezzetli olduğunu fark edeceksinizdir. Gaziantep yöresine özgü olan ayva kebabı mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

İçli Köfte

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: içli Köfte
içli Köfte

İçli köfte ülkemizin her yerinde adını duyurmuş ve neredeyse her yörede yapılmakta olan bir lezzettir. İçli köfte yöreden yöreye yapılışları ve tatları açısından oldukça farklılık göstermektedir. Gaziantep mutfağında da içli köfte önemli bir yer tutmaktadır. Yerel halk tarafından oldukça benimsenmiş, doyurucu ve lezzetli bir yöresel lezzet olmaktadır.

Gaziantep yöresine özgü içli köfte yapılırken patates, irmik, ekmek, bulgur ve Gaziantep’e has çeşitli baharatlar kullanılmakta ve iç harcı için kuzu eti tercih edilmektedir. İçli Köfte Gaziantep’e yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Cartlak Kebabı

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Cartlak Kebabı
Cartlak kebabı

Gaziantep yöresine özgü kebaplardan biri olan cartlak kebabı oldukça doyurucu ve lezzetli bir kebaptır. Yapımı diğer kebaplara kıyasla oldukça kolay olan bir yöresel lezzet olmaktadır. Ülkemizin çoğu yerinde yapıldığından dolayı oldukça kolay ulaşılabilirdir.

Cartlak kebabı yapılırken kuzu ciğeri ve kuzu ciğerinin yağıyla beraber şişe dizilerek pişirilir. Yapımında ayriyeten çeşitli baharatlar kullanılabilmektedir. Kişinin isteğine göre acılı veya acısız olarak servis edilir. Cartlak kebabı mutlaka tatmanız gereken Gaziantep yöresel lezzetleri arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Yağlı Köfte

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Yağlı Köfte
Yağlı Köfte

Yağlı köfte Gaziantep yöresel lezzetlerinden biri olup çiğköfte ile oldukça benzer olmaktadır. Yerel halk tarafından oldukça sıklıkla yapılan ve genellikler öğlenleri ve akşam yemeğinden sonra tüketilmektedir. Yapım aşamaları çiğköfte ile oldukça benzerlik göstermektedir ve Gaziantep usulü yağlı köftenin püf noktalarından biri de zeytinyağı kullanılmasıdır. Yapımı oldukça basittir. Yağlı köfte oldukça lezzetli bir lezzet olup herkes tarafından yapılabilir.

Soğan Kebabı

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Soğan Kebabı
Soğan Kebabı

Türkiye mutfağında kebapların oldukça çeşitli ve yayın olduğundan bahsetmiştik. Soğan kebabı Gaziantep yöresine özgü kebaplardan biri olmaktadır. Yerel halk tarafından genelde akşam yemeklerinde veya ziyafet sofralarında yapılmaktadır. Ana malzemelerinden birinin soğan olmasından dolayı oldukça sağlıklı ve hastalıklara karşı vücudunuza direnç kazandıracak bir yöresel lezzettir. Oldukça doyurucu ve lezzetlidir.

Soğan kebabı yapılırken Kullanılan soğanlar önce dış kabuğu soyularak ortadan ikiye ayırılır ve ardından aralarına kuzu kıyma konulur. Ayriyeten yapılırken yöreye özgü çeşitli baharatlar eklemek ayrı bir tat katmaktadır. Hazırlanıp fırına verilen soğan kebabı yavaş yavaş pişer ve ardından servis edilmek için hazırlanır.

Beyran

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Beyran
Beyran

Beyran, Gaziantep yöresine özgü olan ve yıllardır yapılan bir yöresel çorbadır. Yerel halk tarafından sevilen ve sıkça yapılan bir yöresel lezzettir. Oldukça sağlıklı bir çorba olup aynı zamanda son derece lezzetlidir. Özellikle kış aylarında sıklıkla yapılmaktadır.

Beyran yapılırken kuzu eti, sarımsak ve çeşitli baharatlar kullanılmakta ve oldukça sağlıklı bir çorba oluşmaktadır. Beyran çorbasını Gaziantep’e yolunuz düştüğünde kolaylıkla bulabilir ve afiyetle tadına bakabilirsiniz.

Katmer

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Katmer
Katmer

Gaziantep yöresel lezzetleri arasında bulunan katmer genellikle kahvaltılarda sıklıkla tüketilmektedir. Yufka, kaymak ve Antep fıstığı kullanılarak hazırlanmaktadır. Katmer yapımı oldukça kolay ve lezzetli bir yiyecektir. Hafif olmasından dolayı kahvaltı başta olmak üzere neredeyse her öğün tüketilebilmektedir.

Kahke

Kahke
Kahke

Kahke Gaziantep yöresine özgü olan lezzetler arasında bulunmaktadır. Yerel halk tarafından sıklıkla atıştırmalık niyetine tüketilir. Kahke yapıldıktan sonra buzdolabında 6 ay, dışarıda 3 ay bozulmadan durabilir. Gaziantep yöresinde çok uzun süredir yapılıp tüketilmektedir.

Kahke yapımı oldukça zor ve uğraştırıcıdır. Birçok püf noktası bulunduğundan dolayı kahke yapmayı bilen biriyle yapmanız daha kolay olur. Kahke yapılırken un, su, tuz, mahlep ve nohut mayası kullanılmaktadır. Gaziantep’e yolunuz düştüğünde mutlaka yanınıza alıp tatmanız gereken lezzetler arasında yer alır.

KülBastı

 Kül Bastı
KülBastı

Neredeyse ülkemizin her yerinde yapılmakta olan külbastı yemeği Gaziantep yöresel lezzetleri arasında bulunmaktadır ve adını tüm Türkiye’de duyurmuştur. Yapımı kolay olmamakla beraber önemli püf noktaları bulunur.

Külbastı yapılırken dana eti veya kuzu eti kullanılmaktadır. Mühürlenen etin yanında çeşitli baharatlar kullanılarak yapılmaktadır. Oldukça lezzetli ve doyurucudur. Külbastı Gaziantep’e yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetler arasında ilk sıraları hak eden bir lezzettir.

Şöbiyet

Gaziantep Yöresel Lezzetleri: Şöbiyet
Şöbiyet

Gaziantep mutfağında tatlılar önemli bir yer tutmaktadır. Şöbiyet tatlısı bu tatlılar arasında bulunmaktadır. Baklava ile oldukça benzerdir fakat yapılış ve tat açısında baklava ile şöbiyeti birbirinden ayıran önemli noktalar bulunmaktadır.

Şöbiyet genellikle antep fıstığı veya ceviz ile yapılmaktadır. Baklavadan ayıran en önemli noktalardan biri şöbiyet yapılırken irmik ve sütten hazırlanan kaymak kullanılmasıdır. Ayriyeten kullanılan doğal şeker şöbiyeti eşsiz bir tatlı haline getirmektedir. Şöbiyet tatlısını Gaziantep’te tattığınız zaman diğer tatlılardan ne kadar farklı olduğunu fark edeceksinizdir.

Kadayıf

Kadayıf
Kadayıf

Kadayıf Gaziantep yöresinde sıklıkla yapılan ve tüketilen bir tatlıdır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yapılmakta olan kadayıf tatlısı Gaziantep yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Yapılışına göre tel kadayıf ve burma kadayıf olarak nitelendirilir. Kadayıf Gaziantep’e yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Fıstıklı Dolama Sarma

Fıstıklı Dolama Sarma
Fıstıklı Dolama Sarma

Fıstıklı dolama sarma, baklava kadar bilinmeyen fakat oldukça tatlı olan bir lezzettir. Yapımı bir hayli zordur ve evde yapmanız pek de mümkün değildir. Yapılırken incecik açılan hamur ve Gaziantep yöresine özgü olan fıstık kullanılmaktadır. Hazırlandıktan sonra taş fırına verilerek pişirilmektedir. Pek bilinen bir tatlı olmadığı için her yerde kolay bir şekilde bulamayacağınız bir tatlıdır. Bu tatlıyı Gaziantep’e yolunuz düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

Yerel lezzetler kategorimize göz atarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir