Gaziantep Gezilecek Yerler: En Popüler 7 Mekân

Çoğumuz Gaziantep’i baklavasıyla, fıstığıyla, lahmacunuyla vb. şeylerle hatırlarız ve biliriz. Ancak lezzet bakımından çok çeşitli yiyeceklere sahip olan Gaziantep, sadece bunlarla sınırlı değil. Gaziantep gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz 🙂

Bakırcılar Çarşısı

İlk sırada Bakırcılar Çarşısı
Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, Hanlar Bölgesi’nde yer alıyor. Bildiğiniz gibi kadim topluluklardan beri yapılan bakır işçiliği burada hala devam etmekte. Bakır işçiliği ürünlerinin sergilendiği atölyeleri de burada bulabilmek mümkün. Gaziantep gezilecek yerler listemizde 1.sırayı hak eden bir çarşı kendisi.

Almacı Pazarı

Gaziantep gezilecek yerler arasındaki almacı pazarı
Almacı Pazarı

Almacı Pazarı veya bir başka tanınan adıyla Elmacı Pazarı Şehitkamil’de bulunur. Gaziantep gezilecek yerler arasındaki bu çarşı, şimdilerde yöresel ürünlerin aynı zamanda yöresel olmakla beraber doğallığıyla da bilinen ürünlerin satışının yapıldığı bir mekan haline gelmiştir.

Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep Evleri
Tarihi Antep Evleri

Ve sırada Tarihi Antep Evleri… Antep mimarisi köklü bir geleneğe sahip. Evler kesme taştan inşa edilmiştir zira şehrin sıcaklığı bu Tarihi Antep Evleri’ni zamanında böyle yapmaya zorunlu kılmıştır. Ayrıca bu evler yaz mevsiminde içini serin tutmasıyla ünlenmiştir. Genellikle iki kattan oluşan ve avlu içerisinde bulunan evlerin çoğu günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten
Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten aynı zamanda bir diğer adıyla Karabasamak Bedesteni olarak bilinen mekan çokça turisti kendisine çekmesiyle ünlü. Uzun süre kasaplar tarafından kullanılan bedesten 2008’de restore edilerek yeni bir siluete kavuşmuş durumda. Gaziantep gezilecek yerler arasında olmasının bir nedeni ise şu ki :

80’e yakın dükkan bu bedestenin içinde bulunuyor. Bugün de baharat, el sanatları, yöresel ve turistik ürünler satan işlek bir mekan haline gelmiştir.

Tarihi Gümrük Hanı

Gaziantep gezilecek yerler arasında
Tarihi Gümrük Hanı

Öncelikle söyleyelim Tarihi Gümrük Hanı girişi ücretsiz olan turistik bir mekandır. Gaziantep Kalesi’nin gözetiminde olan Gümrük Hanı’n yapımı 1878 yılında tamamlanmış ve yolcu hanı olarak hizmete girmiş. Misafir odalarının yanı sıra depo ve ahır içinde bölümleri bulunan hanın Osmanlı mimarisine göz kırptığı da aşikâr. Halk tarafından Yaşayan Müze olarak anılıyor.

Gaziantep Kalesi

Kale
Gaziantep Kalesi

Gaziantep gezilecek yerler arasında bulunan Gaziantep Kalesi’nin ne zaman yapıldığı ve kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ancak bu belirsizlik onun bugün Gaziantep’in sembollerinden biri halinde olmasını engellemiyor.

Kaleoğlu Mağarası

Gaziantep gezilecek yerler bir mağara ile sınırlı değildir.
Kaleoğlu Mağarası

Gaziantep Kalesi’ne oldukça yakın bir konumda olan Kaleoğlu Mağarası, Gaziantep gezilecek yerler arasında son sırayı alıyor. zamanında taş ocağı ve ahır olarak hizmet verse de bugün mağara turizmine kazandırılmaya çalışılıyor.

Ancak klasik bir mağara gezisinde olduğundan çok farklı şeyler bulacaksın bu mağarada. Çünkü burada yöresel yemekleri tadabilecek ve oturup sohbet edebileceksiniz.

Sizi otantik değerlerle buluşturacak olan Kaleoğlu Mağarası’na Gaziantep’in yakıcı sıcaklarından biraz uzaklaşmak için girebilirsiniz.

Gaziantep gezilecek yerler listemiz bitti. Ancak Gaziantep’te gezeceğiniz yerler elbette bu 7 mekanla sınırlı değil. Daha bir çok mekanı Gaziantep’e gittiğinizde görebilirsiniz. Eğer bu yazımızı beğendiyseniz diğer seyahat kategorisi altındaki yazılarımızı da buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir