Gaziantep Coğrafi Özellikleri: Bilinmesi Gerekenler

Gaziantep coğrafi özellikleri bakımından, 36° 28′ ve 38° 01′ doğu boylamları ile 36° 38′ ve 37° 32′ kuzey enlemleri arasında yer alır. Kentin doğusunda Şanlıurfa; batısında Osmaniye ve Hatay; kuzeyinde Kahramanmaraş; güneyinde Suriye; kuzeydoğusunda Adıyaman; güneybatısında da Kilis yer almaktadır. Yüzölçümü 6.887 km²‘lik alanıyla Türkiye topraklarının yaklaşık olarak %1‘lik bölümünü kapsamaktadır.  İl merkezinin denizden yüksekliği 850 metredir.

Gaziantep Coğrafi Özellikleri: Genel Özellikleri

Harita

Yarısından fazlası ziraata elverişli olan il toprakları zeytin, fıstık, meyve ve sebze bahçeleri; üzüm bağları, pamuk ve buğday tarlaları ile kaplıdır. İlin dağlık kesimlerinde kısmen çam, köknar, sedir ormanları, step ve yarı step bitki örtüsü bulunur.

Gaziantep yaban hayatı açısından zengin bir ildir. İl dahilindeki ormanlarda bol miktarda keklik, turaç, yaban ördeği, yaban kazı, çil, çınalı baykuş, güvercin, serçe, an kuşu, yaban domuzu, tavşan, su kuşları, kirpi ve bıldırcın bulunmaktadır.

Gaziantep, Akdeniz ve Kara ikliminin geçiş noktasında yer almaktadır. İlin güney kesimleri Akdeniz ikliminin etkisinde olmaktadır. Bunun dışında genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. İlde yağış en çok kış ve ilkbahar aylarında görülür.

Gaziantep Coğrafi Özellikleri: Dağlar

Gaziantep coğrafi özellikleri
Gaziantep Sof Dağı Yaylası

Güneydoğu Torosların uzantıları olan Sof dağlarının bulunduğu ilde ayrıca Dülükbaba, Sam, Ganibaba ve Sarıkaya Dağları da yer almaktadır.  İldeki en yüksek dağ ise 1496 metre yüksekliği ile Büyük Sof Dağı’dır. Gaziantep ilinde Nurdağı ve İslahiye 1. derece, Yavuzeli ve Araban 2.dereceOğuzeliNizip ve Karkamış ise 3. derece deprem bölgesidir.

Gaziantep Coğrafi Özellikleri: Akarsular Ve Dereler

Gaziantep coğrafi özellikleri

İslahiye, Barak, Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli ilin önemli ovalarını, Fırat Nehri, Nizip Çayı, Afrin Çayı, Merziman Çayı ve Alleben Deresi Gaziantep’te bulunan akarsulardır.

Karasu, Araban ovasından geçip batıdan Fırat’a katılır. Sof Dağında kaynaklanan Bozatlı (Merzimen) Deresi ise Yavuzeli’nin güneyinden geçip Fırat’a karışır. İl ve Türkiye sınırlarından çıkmadan Fırat’a karışan son önemli akarsu Nizip Çayıdır. Sof Dağından doğan Alleben Deresi ve İslahiye’nin kuzeyindeki Karagöl’den çıkan Karaçay ve Gaziantep platosunun güneybatısından kaynaklanan Balık Suyu diğer önemli akarsulardır.

Gaziantep Coğrafi Özellikleri: Ormanlar

Gaziantep coğrafi özellikleri

Gaziantep coğrafi özellikleri gereği, il merkezinin yakınında hiç doğal orman bulunmaz. Bu yüzden il çevresinde kızılçam ağaçlarından oluşan yapay ormanlar oluşturulmuştur. Bu ormanların isimleri Dülükbaba ve Burç ormanlıklarıdır.

Gaziantep Coğrafi Özellikleri: Barajlar

Gaziantep coğrafi özellikleri
Fırat Baraj Gölü ve Rumkale

Gaziantep’te çok sayıda pınar bulunmasına karşın hiç doğal göl bulunmamaktadır. Bu yüzden şehrin birçok yerine yapay göller ve barajlar inşa edilmiştir. Gaziantep’ten geçen Alleben Deresi iki merkez ilçeyi (Şahinbey-Şehitkamil) birbirinden ayırır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Coğrafi özellikler kategorisinde altında yer alan diğer yazılarımıza ulaşmak için coğrafi özellikler kategorimize göz atabilirsiniz. Bunun dışında Gaziantep’teki gezilecek yerler, yerel lezzetler, tarihi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir