Fatma Aliye Kimdir Kısaca Hayatı

Fatma Aliye Kimdir Kısaca Hayatı: Fatma Aliye ilk Türk kadın romancısıdır. 9 Ekim 1862 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 13 Temmuz 1936’da yine İstanbul’da hayata veda etmiştir.

Fatma Aliye Kimdir ile ilgili görsel
Fatma Aliye’ye Ait Bir Görsel

Babası ünlü tarihçi Ahmet Cevat Paşa, Annesi Adviye Hanım’ın kızıdır. Eğitim öğretim zamanında kendisine bir eğitim verilmese de ağabeyi Ali Sedat Bey tarafından evde özel hocalardan aldığı derslerle kendini geliştirmiştir. Bir zaman sonra Fransızca’ya merakının olduğu ortaya çıkınca bu dile ağırlık verip çok iyi bir şekilde öğrenmiştir.

Fatma Aliye Hanım, 17 yaşında iken 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi’ndeki Plevne Savunması ile ünlü Gazi Osman Paşa’nın yeğeni Kolağası Faik Bey ile evlendi ve dört kızı oldu.
Edebi yaşantısı 1889 yılında Georges Ohnet’in Volonté adlı romanını Meram adıyla çevirmesi ile başladı. Bu romanı “Bir Hanım” imzasıyla yayımlamıştır.
Bu başarısıyla babasının dikkatini çeken Fatma Aliye Hanım, kendisinden ders almaya, fikir tartışmaları yapma olanağına kavuşmuştu. “Bir Hanım”ın gösterdiği çabalar, ünlü yazar Ahmed Mithat Efendi tarafından Tercüman-ı Hakikat gazetesinde övüldü ve yazar kendisini manevi kızı kabul etti. Fatma Aliye Hanım, bu ilk çevirisinden sonraki çevirilerinde “Mütercime-i Meram” takma adını kullandı.

1914 yılında yazdığı Ahmed Cevdet Paşa ve Zamanı son yapıtıdır. bu romanında Meşrutiyet sonrası siyasal yaşamı ortaya koymayı amaçlamıştır.

Fatma Aliye Kimdir
Fatma Aliye’nin Paraya Konulması :

Merkez Bankası yeni kâğıt ve madeni paraları 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren piyasaya sürdü ve bir ilk de bu sayede gerçekleşmiş oldu. İlk kez paraların üzerine bir kadın resmi konuldu, bunun için “ilk Türk kadın romancı” olarak anılan Fatma Aliye tercih edildi. Ancak bu tercih, edebiyatçılar ve tarihçiler arasında farklı yorumlara neden oldu.

Diğer Önemli Yapıtları :

Roman: Ref’et (1898), Udi (1899), Enin (1910).
Yaşamöyküsü ve tarih alınındaki yapıtları: Namdaran-ı Zenan-ı İslamıyan (Ünlü İslam Kadınları) (1892), Teracüm-i Ahval-ı Felasife (Felsefecilerin Yaşamları) (1900).
Ayrıca Fatma Aliye üzerine Ahmed Midhat’ın Fatma Aliye Hanım yahud Bir Muharrire-i Osmaniye’nin Neşeti (1893) adlı bir incelemesi vardır.
Fatma Aliye Kimdir Kısa Hayatı ? yazımızın sonuna geldik dilerseniz ana sayfaya dönüp Türkiye ve gündemler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirisiniz

Dilerseniz de İslam Ansiklopedisi resmi sayfasına gidip daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir