Erzurum Kültürel Özellikleri: 3 Geniş Maddede Erzurum

“Doğu’nun Paris’i” olarak nitelendirilen Erzurum’u Erzurum yapan kültürel değerlerine bu yazımızda sizlerle beraber daha yakından bakacağız. Erzurum kültürel özellikleri bakımından tarihi değerleriyle birçok alanda tanınmasıyla ülkemizde sayılı illerimizden. Bu güzel şehrin kültürel özelliklerine gelin sizinle beraber bir göz atalım!

Erzurum Tarihi ve Kültürel Özellikleri

Erzurum’un tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak içinde bulundurmuş olduğu yapı itibarıyla çok köklü bir yerleşim yerine sahip olduğu söylenebilir. Zira tarihi mekanları olsun, çeşitli medeniyetlerden kalmış kalıntılar olsun, yöresel lezzetlerinin çeşitliliği olsun her bakımdan çok çeşitliliğe sahiptir Erzurum.

Erzurum ili ve çevresinde yapılan kazılardan elde edilen bilgilere göre Kalkolitik ve Eski Tunç çağından bu yana yerleşim yeri olarak kullanıldığı ve birçok siyasi olaya tanıklık yaptığı bilinmektedir. Karaz, Pulur ve Güzelova kazılarından da anlaşılacağı üzere yaklaşık altı bin yıldan günümüze kadar burada yaşam izlerinin olduğunu görebilmekteyiz. Erzurum bu denli köklü tarihi ile beraber aynı zamanda zengin kültürel özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Yazımızın sonunda kültürel özelliklere ilişkin sizlere detayları aktaracağız.

Erzurum Kültürel Özellikleri
Erzurum “Bar” oyunu

Erzurum’un kültürel özellikleri, tarihi yapıtları, kendine has konuşması, yöresel yemekleri, halk oyunları ve doğal güzellikleri saymakla bitiremeyecek kadar çoktur. Köklü tarihi ile birlikte birçok kültürü geçmişten günümüze kadar yaşatan Erzurum aynı zamanda sağladığı değerler ile birlikte de ülkemize renk katmaktadır.

Erzurum Yöresel Yemekleri

Elbette her yörenin sahip olduğu meşhur lezzetler Erzurum kültürel özellikleri içerisinde de yerini almış durumda. Cağ Kebabı ve Kadayıf Dolması ile meşhur ilimiz, bu iki lezzetle Türkiye’de en çok tanınan illerden olmuştur. Ayrıca bu iki lezzet, dünyada da nam salmış ve çok rağbet görmüştür.

Erzurum Türküleri

Erzurum Türküleri geçmişten günümüze kadar nam salmış ve söylene söylene dillerde yer etmiş türkülerdir. Genellikle radyolarda tercih edilen ve oldukça hoş ezgilere sahip olan Erzurum türküleri günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Sizlere Erzurum Dağları türküsünden bir bölüm paylaşarak diğer türkülerimizi listeleyelim.

“Erzurum dağları kar ile boran, Aldı içerimide dert ile verem. Sizde bulunmaz mı da bir kurun kaleme, Yazam arzu halimi de yare gönderem.”

Diğer Erzurum türkülerinden bazıları da şunlardır:

  • Erzurum Güzelleri
  • Kar Yağardı Erzurum’a
  • Erzurum’a Gel
  • Hele Dadaş
  • Hani Yaylam
  • Erzurum Dağları
  • Kavurma Koydum Tasa
  • Erzurum Yapıları

gibi daha bir çok Erzurum türküsü, Erzurum kültürel özelliklerini oluşturmaktadır.

Gördüğünüz gibi Erzurum kültürel özellikleri ile olsun, yaşantısı, yöreselliği ile olsun her daim “Doğu’nun Paris’i olmuştur. Eğer bu yazımızdan memnun kaldıysanız ve Erzurum gibi diğer illerimizin kültürel özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmak istiyorsanız buraya tıklayarak ülkemizdeki diğer illerin kültürel özelliklerini ve tarihi değerlerini yakından tanıyabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir