Erzurum Gezilecek Yerler: Popüler 8 Mekan

Soğuk havası metrelerce kalınlıkta yağan karıyla meşhur, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ilimiz Erzurum; tarihsel yapısıyla, kültürel değerleriyle ve bütünlüğüyle gezilmesi gereken yerler arasında. Erzurum gezilecek yerler hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda Erzurum’un tarihi ve kültürel mekanlarını gezerek Erzurum hakkında daha çok şey öğrenmeye çalışacağız. Hadi, yola çıkalım öyleyse!

Çifte Minareli Medrese

Erzurum gezilecek yerler arasında çifte minareli medrese
Çifte Minareli Medrese

Erzurum gezilecek yerler arasında en gözde yerlerden birisi olan Çifte Minareli Medrese, şehir merkezinde yürüyerek ulaşılabilecek bir uzaklıkta. Selçuklu mimarisinden kalan heybetli bir yapının giriş ücreti yoktur, gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

Palandöken Dağı

Palandöken Dağı ve soğuğu
Palandöken Dağı

Erzurum ilinin olmazsa olmazı Palandöken Dağı, şehrin göbeğine çok yakındır. Yazın piknik yapmak için kışın da kaymak için gidilir Yazın da zirvelerinden kar erimeyen dağdır. 5 yıldızlı oteller olduğu gibi misafirhanelerde bulunur organize turla gidilmesi tavsiye edilir. Mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesinin göz kamaştıran görünümü
Tortum Şelalesi

Etkileyici manzarasıyla, insanı büyüleyen doğasıyla gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri Tortum Şelalesi. Her seviyeye uygun ve uzun pistler mevcut. Pistlerin orta kısımlarında mola için güzel kafeler var. Tuvalet mescit imkanları var. Sucuk ekmek çay kahve stantları yapılmış. Gezmenizi tavsiye ederiz.

Yakutiye Medresesi

Tarihi yapı Erzurum gezilecek yerelr arasında Yakutiye Medresesi
Yakutiye Medresesi

Erzurum’un muhteşem yerlerinden biri olan Yakutiye Medresesi, muhteşem taş işçiliği ile insanı hayran bırakıyor. Osmanlı zamanında Yakutiye’nin etrafında uzanan şehir surlarını yıkılmış. Medrese orada tek başına değilmiş, şimdi öyle. İlhanlı hükümdarı Olcaytu zamanında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından 1310 yılında inşa ettirilmiş. Erzurum gezilecek yerler arasında olmayı hak ediyor.

Tortum Gölü

Muhteşem tefekkür tablosu Tortum Gölü
Tortum Gölü

Tortum Şelalesi’ne uğrayıp da buradan geçmezseniz çok pişman olursunuz. Olağanüstü ihtişamıyla tam bir tefekkür tablosu olan Tortum Gölü, görülmeye değer bir mekan. Tortum şelalalerine Erzurum’dan giderken sağınızda kalıyor. Mükemmel bir güzellik.

Ulu Cami

Erzurum gezilecek yerler arasında Ulu Cami
Ulu Cami

1400 lü yıllardan günümüze gelen bu Ulu Cami ilk başta acaba içeri girmesek mi düşüncesine sizi sürüklüyor. Ama mutlaka içine girin. Bu yapının bülbül yuvası gibi yapılmış muhteşem kubbesini görmeniz lazım. Saltuklu eseri olan cami etrafı hep tarihi eserlerle dolu. Erzurum gezilecek yerler arasında olmayı hak ediyor. Ayırca Karşısında Erzurum Kalesi, yanında Çifte Minerali Medrese var. Caminin tek minaresi var.

Üç Kümbetler

Erzurum Üç Kümbetler
Üç Kümbetler

Erzurum’da bulunan Üç Kümbetler gerek görünümleri ve gerekse yapıları bakımından insanı büyülüyor. Her biri ayrı bir mimari ve ayrı bir sanat eseri. Mutlaka görülmeli. Ayrıca hemen arkasında da yeşil varilden yapılmış minaresiyle 2019 yılında yapılmış bir cami var. Erzurum gezilecek yerler arasında bu mimari eserler.

Aziziye Tabyaları

Aziziye Tabyaları Erzurum gezilecek yerler arasında bulunmakta
Aziziye Tabyaları

Bu mekana giriş ücretli maalesef. Araç ile giriş 5 lira. Ancak o kadar da fazla bir miktar değil. Hem sadece araçla gelenlerden alıyorlar. Ziyaretçileri buranın bakımsız olduğunu söylüyor. Ancak görülmeye değer bir yer olduğunu da söylüyorlar.

Erzurum gezilecek yerler listemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yaşantısıyla olsun, gezilecek yerleriyle olsun, Erzurum Doğu Anadolu’nun vazgeçilmez uğraklarından biri.

Eğer bu yazımızı beğendiyseniz ve bu tarz seyahat kategorisi altında diğer illerimiz hakkında da bilgiler edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak sitemizdeki farklı illerin vazgeçilmez uğrak yerlerine bir göz atabilirsiniz.

Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir