Erzurum Coğrafi Bilgileri Bilinmesi Gereken 3 Ana Konu:

Erzurum Coğrafi Bilgileri Bilinmesi Gereken 3 Ana Konu:

Erzurum ilinin 2 coğrafi yakada toprakları bulunur. Bu topraklar yani kuzey kesimi  İspir, Narman, Oltu, Olur, Pazaryolu, Tortum ve Uzundere ilçelerinin arazilerinden oluşur. Ve bu toplam arazi ilin %30’luk kısmını ifade eder.Geriye kalan %70’lik kısım ise Doğu Anadolu Bölgesi dahilinde yer alır. İl, arazi büyüklüğü bakımından, sırayla Konya, Sivas ve Ankara İllerinden sonra, Türkiye’ nin 4. büyük ili konumundadır.

Erzurum coğrafi bilgileri ile ilgili bir tepe görseli
Erzurum’dan Bir Görsel

Erzurum Coğrafi Bilgileri:
İklim Özellikleri Ve Doğal Bitki Örtüsü

İlin toprak arazisini hakimiyet altına alan iklim tipi karasal iklimdir.Kışları uzun ve sert yaz mevsimleri ise sıcak geçer.
Yıllık yağış ortalaması 453 mm. olarak ölçülmüştür. En az yağış kış mevsiminde görülür. Bu mevsimde yağış kar şeklinde görülür ve kar yağışlı gün sayısı ortalaması her yıl 50 günü bulur. Ancak beyaz örtünün yerde kalış süresi ise hemen hemen iki ayı bulmaktadır. En yağışlı mevsimler ise ilk bahar ve son bahar aylarıdır.

Genel olarak Erzurum’un bitki örtüsü step formasyonudur. Orman ve orman bitki örtüsü pek yaygın değildir.
En yaygın ve sık ormanlar Oltu,Olur ve Şenkaya ilçelerinde sarıçam ve meşe ormanları olarak görünür. İl arazisinin %60 dan fazlası step bitki örtüsü ile kaplanmıştır. Bu doğal bitki örtüsü zaman zaman keven toplulukları ile verimsiz hale gelse de bölgede tarım ve hayvancılık için çok verimli çayırlar bulunmaktadır.

Erzurum dağ görseli
Erzurum Ve Kar

Erzurum Coğrafi Bilgileri:
Akarsular Ve Göller

İl topraklarının doğu kesiminin yarısı Hazar akaçlama mevkisinde yer alır. Bu kesimin sularını Aras Irmağı toplar. Batı körfezini ise Basra körfezi akaçlama alanında Batı kesimi sularını Karasu, kuzey kesimininkini ise, Tortum ve Oltu çaylarının birleşmesiyle oluşan Çoruh ırmağı toplar.

İlde doğal göller azdır. Yapay göller ise, yeni yeni oluşmaktadır. İlin en önemli doğal gölü, Tortum çayı üzerinde oluşmuş, bir heyelan-sed gölü olan, Tortum gölüdür. 

Erzurum Coğrafi Bilgileri:
Tarım ve Hayvancılık

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 4. şehri olan Erzurum’da tarım ve hayvancılık da yaygın olarak yapılmaktadır. Erzurum ilinin rakamsal olarak 2.533.000 hektarlık bir yüzölçümü mevcuttur. Ekonomi tarım ve hayvancılığı dayanmaktadır. 460 bin hektarlık tarım arazisinin 306 hektarlık bölümü sulanabilir konumda olup, 268 bin hektarlık bölümünde ekim yapılmaktadır.

Tahıl türlerinden en fazla buğday, arpa ve çavdar ekimi; sanayi bitkilerinden ise çoğunlukla şeker pancarı, patates ve ayçiçeği ekimi yapılmaktadır.Erzurum’da meyve olarak; elma, armut, ceviz, kayısı, erik, kiraz, vişne ve kızılcık yetişmektedir.

2012 yılı verilerine göre Erzurum’da yaklaşık olarak 760 bin küçükbaş, 550 bin büyükbaş hayvan bulunmakta; 15 bin ton et, 358 bin ton süt, 7 bin ton tereyağı, 70 bin ton peynir, 50 bin ton yoğurt üretimi yapılmaktadır. Bal üretimi ise bin 500 tona yakındır.

Erzurum yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz anasayfaya dönüp coğrafya bölümünde daha fazla yazı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir