Çorum Gezilecek Yerler: 7 Eşsiz Mekan

Farklı bir yazıyla karşınızdayız. Bugün Çorum gezilecek yerler hakkında biraz araştırma yaptık ve sizlere sunmak istedik. Çorum içinde barındırmış olduğu tarihi ve kültürel yapıyla aynı zamanda tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmasıyla bugün ülkemize bir çok turistik mekan sunmuştur. O halde bunlardan birkaçını görebilmek için hadi, Çorum’u gezelim!

Çorum Kalesi

Çorum gezilecek yerler arasında Çorum Kalesi
Çorum Kalesi

Çorum gezilecek yerler arasında olan ve şehir merkezinde bulunan Çorum Kalesi, Selçuklu mimarisine konukluk etmektedir. 16’ncı yüzyılda Çorum’a gelen Evliya Çelebi şehrin kıble yönündeki kalenin Sultan Kılıçarslan tarafından inşa edilmiş bir Selçuklu yapısı olduğunu söyler. Kare planlı olan kalede, yapı malzemesi olarak kesme taş, moloz taş ve Roma-Bizans dönemlerine ait devşirme taşlar da kullanılmıştır. Kalenin dört köşesinde birer burç ve kuzey cephede kapı ile birlikte üç olmak üzere her cephede ikişer dikdörtgen çıkıntı bulunmaktadır. Kale içinde küçük bir cami ile kırk iki adet konut yer almaktadır.

Hattuşaş Antik Kenti

Tarihi Hattuşaş Antik Kenti
Hattuşaş Antik Kenti

Bir zamanlar Hititlerin başkenti olarak bilinen Hattuşaş, Çorum’un güneybatısında, Boğazkale İlçesi’nde yer almaktadır. 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Hattuşa (Çorum, Boğazköy), Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Çorum gezilecek yerler arasında olan bu tarihi kent, adını tüm dünyaya duyurmuştur anlayacağınız. Fransız Gezgin Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilmiştir. 1906 yılında başlayan kazılar sonucunda buradaki yerleşimin M.Ö. 2. bin yılında Anadolu ve Kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran Hitit Devleti’nin Başkenti olduğu anlaşılmıştır. Dünya Mirası olarak tescillenen Hattuşa Antik Kenti, sadece Çorum’un değil ülkemizin en önemli arkeolojik alanlarından biridir.

Kybele Kabartması

Kybele Kabartması

Kybele Kabartması birtakım illerimizde de yine bulunmaktadır ancak Çorum’daki farklılık, Anadolu’nun en büyük Kybele Kabartması’na sahip olmalarıdır. Çorum gezilecek yerler arasında olmayı hak eden bir yer olan Kybele Kabartması’nı gezmeyi unutmayın.

Hitit Yolu

Hitit Yolu Çorum gezilecek yerler arasında
Hitit Yolu

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklenen 14 Hitit Yolu parkurlarından ikisi Çorum’dadır. Hitit Yolu, aynı zamanda UNESCO logosu taşımaya hak kazanan tarihi bir yapıdır. Doğa ve tarihle iç içe olmak isteyenler için Çorum gezilecek yerler arasında yer verdiğimiz bu Hitit Yolu’nu gezmeyi ve görmeyi unutmayın deriz.

Alacahöyük Müzesi

Alacahöyük Müzesi Çorum gezilecek yerler arasında
Alacahöyük Müzesi

Çorum’un Alaca İlçesinde, Alacahöyük Belde’sinde yer alır Alacahöyük Müzesi. Hititler‘in önemli bir kültür ve sanat merkezi olan ve 1935 yılında başlayan kazılarda 4 uygarlık açığa çıkarılmıştır. Tarihi ile bu müzeden Hititler ile ilgili öğrenebileceğiniz çok şey var.

Boğazköy Müzesi

Tarihi kalıntılar Boğazköy Müzesi'nde
Boğazköy Müzesi

Boğazköy Müzesi, Çorum’un güneybatısındaki Boğazkale ilçe merkezinde yer almaktadır. Aslında bu müze 12 Eylül 1966 yılında açılmıştı. Ancak 2011 yılında yeniden düzenlenerek şu anki görünümünü aldı. Müzede, Hitit başkenti Hattuşa kazılarında açığa çıkartılan eserler sergilenmektedir. Boğazkale Müzesi’nin teşhir salonlarında tematik ve kronolojik sergileme yapılmıştır. Çorum gezilecek yerler arasında olan Boğazköy Müzesi kaçırılmaması gereken bir mekan.

Çorum Saat Kulesi

İhtişamıyla Çorum Saat Kulesi
Çorum Saat Kulesi

Beşiktaş Muhafızı Çorumlu Yedi-Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894 yılında yaptırılmıştır. Şehrin merkezinde yer alır ve minare stilinde yapılmıştır. Güneye açılan yuvarlak kemerli kapısı üzerinde, 8 sıralı, araları cetvelli ve 1312 tarihli mermer kitabede;

“Şehinşah-ı zaman Abdülhamid Han-ı keremkarın

Ferman-ı kiramından Hasan Paşa-yı bihemta

Bütün evkatını vakf eyledi ihya-i hayrata

Muvvaffak eylesun her dem anı amaline Mevla

Bu saat kulesi ez cümle hayrat-ı güzininden

Yapıldı yümn-ü evferle bu şehri eyledi ihya

Çıkup bir vakt-i eşrefde yazıldı babına tarih

Bu mikat-i celili yapdı bak Lütfi Hasan Paşa, 1312” yazılıdır.

Bu görkemli saat kulesini görmeniz ve Yedi-Sekiz Hasan Paşa hakkında daha çok bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Çorum’un ender mekanlarından birkaçını derlediğimiz bu yazımız seni memnun ettiyse buraya tıklayarak seyahat kategorisi altındaki diğer yazılarımıza da bir göz atabilirsin.

Hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir