Çanakkale Yöresel Lezzetleri: Mutlaka Tatmanız Gereken

Çanakkale önemli bir tarihi ve kültüre sahip olmasının yanı sıra oldukça köklü bir yemek kültürüne de sahiptir. Oldukça çeşitli lezzetleri içine barındıran bir yemek kültürüne sahiptir. Yolunuz Çanakkale’ye düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken Çanakkale yöresel lezzetleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Metez

Çanakkale Yöresel Lezzetleri : Metez
Metez

Metez Çanakkale yöresel lezzetleri arasında en çok bilinenlerdendir. Çanakkale’de kıyma kullanılarak yapılmaktadır. Başka bölgelerde peynir, patates ve benzeri malzemeler ile hazırlanmaktadır. Metez bir mantı çeşididir. Genelde yarım aya benzer veya oval bir şekilde yapılmaktadır. Oldukça doyurucu ve bir o kadar da lezzetli bir yiyecektir. Çanakkale’ye gittiğinizde hemen hemen çoğu restoranda rastlayabileceğiniz bir lezzettir.

İskorpit Çorbası

Çanakkale Yöresel Lezzetleri :iskorpit
İskorpit çorbası

Çanakkale’de deniz ürünleri oldukça yaygındır. İskorpit çorbası da bir deniz ürünü olan iskorpit balığından yapılmaktadır. Oldukça lezzetli bir çorbadır. Çeşitli sebzeler ile beraber hazırlanmaktadır. Yapımı diğer çorbalara göre daha zahmetli olarak bilinir. Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Tumbi

Çanakkale Yöresel Lezzetleri : Tumbi
Tumbi

Tumbi Çanakkale yemek kültürü arasında önemli bir yere sahip olan Çanakkale yöresel lezzetleri arasındadır. Tumbi patlıcan, domates, maydanoz , bulgur malzemelerinden hazırlanmaktadır. Kavurulduktan sonra fırına verilerek pişirilir ve ortaya oldukça lezzetli bir yiyecek çıkar. Oldukça lezzetlidir ve tercih edilen bir yöresel lezzettir. Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde mutlaka tatmalısınız.

Ispanak Çorbası

Çanakkale Yöresel Lezzetleri : Ispanak Çorbası
Ispanak Çorbası

Çanakkale mutfağında deniz ürünlerinin yanında sebzelerde oldukça sık kullanılmaktadır. Ispanak çorbası yapımında ıspanak, soğan, sarımsak ve sirke kullanılmaktadır. Lezzetli olmasının yanında içerisinde oldukça sağlıklı sebzeler barındırmaktadır. Bağışıklığınızın yükselmesi için oldukça faydalı bir çorbadır.

Yağlı Biber Turşusu

Çanakkale Yöresel Lezzetleri : Biber turşusu
Biber Turşusu

Yağlı biber turşusu Çanakkale’ye özgü lezzetlerden biridir. Yemeklerin yanında oldukça fazla tercih edilen bir turşudur. Ülkemizde hemen hemen her kebapçıda, et dönerci veya tavuk dönercide ve diğer et ürünleri restoranlarında yemeklerin yanında sıklıkla getirilmektedir.

Melki Yemeği

Çanakkale Yöresel Lezzetleri
Melki Yemeği

Melki yemeği mantar, salça, biber, soğan ve çeşitli baharatlar kullanılarak ya ile yapılmaktadır. Melki yemeğinin görüntüsü bazı kişilerin hoşuna gitmese de oldukça lezzetli bir yemektir. Çanakkale’ye yolunuz düştüğü mutlaka zaman tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Patlıcan Turşusu

Çanakkale Yöresel Lezzetleri : Patlıcan Turşusu
Patlıcan Turşusu

Çanakkale mutfağındaki turşulardan biride patlıcan turşusudur. Yemeklerin yanında oldukça sık tüketilmektedir. Çanakkale’de yapılan patlıcan turşularında patlıcanın yanı sıra sarımsak, lahana ve kereviz kullanılmaktadır. Oldukça lezzetli ve sağlıklı bir turşudur.

Midye Dolma

 Midye Dolma
Midye Dolma

Midye dolması çoğu ilimizde olduğu gibi Çanakkale’de de oldukça tercih edilen bir sokak lezzetidir. Genelde balıkçılarda, sahil kenarlarında ve kalabalık caddelerde midye dolma satıcılarına rastlayabilirsiniz.

Peynir Helvası

 peynir helvası
Peynir Helvası

Peynir helvası çoğu kişi tarafından oldukça fazla sevilen tatlılardan biridir. Genelde yemekten sonra yenilmektedir. Oldukça lezzetlidir. Genel olarak Trakya bölgesine özgü bir lezzettir. Hazırlanışı kolay tatlılardan biridir. Mutlaka Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde Peynir helvasının tadına bakmadan geçmemelisiniz.

Papaz Yahnisi

 papaz yahnisi
Papaz Yahnisi

Papaz yahnisi Çanakkale yöresel lezzetleri arasında yer almaktadır. Genelde et veya balık ile yapılmakta ve soğan patates salça ve biber içerebilmektedir. Oldukça sağlıklı ve doyurucu bir yemektir. Genelde akşam yemeklerinde tercih edilmektedir.

Yöresel ve sokak lezzetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için yemek kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir