Çanakkale Tarihi : Bir Direniş Abidesi

Bu yazıda sizlere ülke tarihimizin en önemli sembollerinden biri olan Çanakkale şehrimizin tarihi hakkında bilgi vereceğim. Çanakkale tarihi Neolitik döneme kadar uzanıyor. Ayrıca Truva ve Çanakkale savaşına ev sahipliği yapmıştır. Çanakkale savaşı tarihimizdeki en önemli olayların başında gelmekte ve yüzyıllarca dillerden düşmeyecek ” Çanakkale geçilmez” sözünün de söylendiği savaştır. Gelin şehrin tarihine biraz daha yakından bakalım.

Neolitik Dönem

Şehir eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak isimlendiriliyordu. Asya ile Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumundaki Çanakkale, insanlığın yerleşik hayata geçtiği dönemden, tarihi çağların başlangıcına kadar, önemli kültürlere ev sahipliği yapmıştır.

Neolitik dönemde ise insanlar yerleşik hayata geçerek tarım ve hayvancılık yapmaya başladılar. Çanakkale’de de Anadolu’nun bir çok yerinde olduğu gibi bu döneme ait kalıntılar bulunmuştur. Yüksek bir tepeye kurulmuş olan Coşkuntepe bu bulguların en önemlisidir ve Ayvacık’ta bulunur. Ayrıca Gökçeada ilçesinde de bir çok yerleşme izine rastlanmıştır.

Çanakkale tarihi
Çanakkale Sahili

Bakır ve Tunç Çağı

Bakır çağından çok fazla olmasa da tarihi yaklaşık MÖ 5000li yıllara uzanan Kumtepe, Beşik-Sivritepe ve Gülpınar döneme ait kalıntıları oluşturur. Tun çağı olarak söz edilen dönem ise yaklaşık MÖ 3000 ila MÖ 1200lü yılları kapsar. Bu dönemdeki en önemli öge Troia yerleşimidir. Troia, Ege Denizini Marmara ve Karadeniz dünyasına bağlayan önemli bir noktada yer almaktadır.

Bölgede Troia kralının hazinesi olarak altın buluntuları Heinrich Schliemann tarafından keşfedilmiştir. Fakat sonrasında bu altınların Troia ll’deki soylulara ait olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca ortaya çıkan surlar şehrin aynı dönemdeki şehirlere kıyasla daha güçlü korunduğunu göstermiştir. Bu dönemden kalan diğer yerleşmeler ise şunlardır: Hanay Tepe, Beşiktepe, Larissa, Tuzla

Demir Çağı

Hitit İmparatorluğu’nun MÖ 1190 yıllarında yıkılmasıyla bölge hakimiyeti yerel Anadolu halklarına kalmıştır. Bu olay Çanakkale tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Sonrasında bölgeyi ele geçiren Lydia Krallığıdır. M.Ö. 1200 civarında Çanakkale Bölgesi’nde Troia Savaşları’nın başlaması ile Akhalar gelmiştir.

MÖ 7. yüzyılda bölgeye Lidya devleti hakim olmuştur ve kralın izniyle burada koloni şehirleri kurulmuştur. MÖ 6. yüzyılın ortalarında Bölgeye sahip olan Pers kralları tarafından bura Avrupa’ya geçen bir köprü olarak görüldüğü için büyük önem verilmiştir. Ünlü tarihçi Herodotos‘a göre buraya ilk köprü yapan kişi Pers imparatoru Kserkses olmuştur.

Çanakkale tarihi
savaş topu

Roma Dönemi

Şehir Bergama krallığı sınırları içerisinde bulunuyordu. Kral III. Attalos MÖ 133 yılında bir vasiyetname ile bölgenin Roma krallığına bırakılmasını söyledi ve bölgede Roma hakimiyeti başladı ve Asia eyaletine bağlandı. 395 yılında Roma ikiye ayrıldığında ise bölge Doğu Roma hakimiyeti altında kaldı.

Osmanlı Hakimiyeti ve Çanakkale Savaşı

Çanakkale’ni Osmanlı İmparatorluğu‘na katılması Karesi Beyliği topraklarının ele geçirilmesi ile gerçekleşmiştir. Boğaz hakimiyetini ise 1345 yılında Süleyman Paşa‘nın Gelibolu kalesini ele geçirmesi ile kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmet‘in İstanbul’u fethetmesi ile bölgedeki boğazlar ve kıyıların kontrolü tamamen Osmanlı kontrolü altına girmiş böylelikle Çanakkale şehri ve boğazı askeri açıdan önemli bir nokta olarak yıllarca Osmanlı Devletine hizmet etmiştir.

Osmanlı devleti İtilaf devletleri ile birlikte 1.Dünya Savaşı’na katılınca açılan cephelerden biri de Çanakkale cephesi oldu. Burada çok şiddetli mücadeleler yaşandı. Kahraman Osmanlı Komutanları ve askerleri insan üstü bir mücadele örneği sergileyerek Düşman kuvvetlerinin Çanakkale boğazını geçmesine izin vermedi. Bu zafer ülke ve Çanakkale tarihi açısından çok büyük bir öneme sahiptir.

Çanakkale tarihi
Mehmetçiğe saygı anıtı

Bu yazıda sizlere Çanakkale tarihi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Tarih hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için buraya tıklayarak sitemizin tarih kategorisine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir