Çanakkale Kültürel Özellikleri: Bilinmesi Gereken

Tarihte de büyük bir önemi olan Çanakkale, hepimizin gözbebeğidir. “Çanakkale geçilmez!” diyerek tüm dünyaya Kurtuluş Savaşı’nda adını duyuran ve ülkemiz için çok önemli bir jeopolitik konumu olan şehirdir Çanakkale. Çanakkale kültürel özellikleri de aynı şekilde hem çok kıymetli hem de çok ilgi çekicidir.

O zaman ne duruyoruz? Haydi, Çanakkale’ye gidelim ve bu güzel şehrin kültürel özelliklerine yakından bakalım! Ayrıca yazımıza geçmeden önce başta Çanakkale cephesinde yiğitçe savaşıp şehit olan tüm şehit ahiret kardeşlerimize Allah’tan (c.c) rahmet, Peygamber Efendimizden (asm) şefaat diliyorum.

Halk Oyunları

Çanakkale Kültürel Özellikleri: Halk Oyunları
Halk oyunları

Halk oyunları, Çanakkale kültür özellikleri arasında geniş bir yer kaplamaktadır. Halk oyunları bakımından oldukça zengin bir şehirdir Çanakkale bu halk oyunlarından bazıları; Harmandalı, Kaba Güvende, Karanfilin Moruna ( bir diğer adıyla Çiftleme Zeybeği), Kusköy Zeybeği, Çan Sekmesi (Süzme)dir.

Bayramlar – Kutlamalar

Çanakkale kültürel özellikleri
Çanakkale’de Bayram Namazı

Her ilimizde olduğu gibi Çanakkale’de de dinî bayramlar, büyük bir coşkuyla ve büyük bir sevinçle kutlanır. Teravih namazlarından sonra küçük kızlar ve oğlanlar Ramazan gecelerinde kapı kapı dolaşarak “Saya Tekerlemesi” ni söylerler. Saya Tekerlemesi Çanakkale için vazgeçilmez bir kültür değeridir. Saya Tekerlemesi şu şekildedir:

Saya Tekerlemesi

        Saya saya sayadan

        Sular akar kayadan

        Sayacı derler bize

        Özendik geldik size

        Hanım teyze eyvallah

        Canım teyze eyvallah

        Bir olmazsa iki olsun

        Şeytanın gözü kör olsun

        Allı kapı ballı kapı

        Arkası boyalı zengin kapısı

El Sanatları

Seramik

Çanakkale kültürel özellikleri
Çanakkale seramikleri

Çanakkale kültür özellikleri hakkında son olarak el sanatlarına değinelim dedik. Çanakkale’de seramikçilik önemli bir konumdadır. Ayrıca Çanakkale, seramikçiliği uzun zaman öncesinden kendisine misafir etmektedir. Çanakkale seramiklerinde; tabak-çanak gibi yemek servis araçları, testi, fincan, ibrik gibi sıvı taşıma kapları ile duvar tabakları ve çeşitli kullanım araç-gereçleri gibi oldukça geniş bir ürün çeşitliliği bulunmaktadır.

Halıcılık

Çanakkale Kültürel Özellikleri
Ayvacık Halısı

Uluslararası alanda önemli bir konuma sahip olan Çanakkale’nin halıcılık sektörü, “Ayvacık Halıları” olarak bilinir. Ayvacık halılarında organik motifler geometrik formlu kullanılır. Sekiz kollu ve sekizgen içine alınmış yıldızlar, kareler, dikdörtgenler, kanca motifleri hâkimdir. Ayvacık halılarında koyu – açık kırmızı, koyu – açık mavi, koyu – açık yeşil, tetra, sarı, turuncu ve siyah renkler kullanılır.

Babakale Bıçakçılığı

Babakale Bıçakçılığı
Babakale Bıçakçılığı

Babakale ülkemizin en batısındaki Bababurnu’nun uç kısmında yer alan Ayvacık İlçesi’ne bağlı bir köydür. Bu köyde gelişen bıçakçılık sayesinde, çevresine adını duyurmuş ünleşmiş bir köydür. Babakale bıçakçılığının geçmişini 1720’li yıllarda yapılan kale ile başlatmaktadırlar. Kale yapımı bittikten sonra kaledeki askerlerin kılıç, kama ve benzeri silah ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ilk ustaların Kazakistan’dan getirilerek, Babakale’ye yerleştirildikleri ifade edilmektedir.

Her yönüyle; el sanatları olsun, bayramlarda kendine özgü kutlamaları olsun, halk oyunlarıyla olsun. Çanakkale’miz zengin bir kültür değerine sahip. Bunu, bu yazımızla daha iyi anlamış olduk. Eğer Çanakkale kültürel özellikleri gibi diğer illerimizin de kültürel özelliklerini okumak ve bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayarak kültür kategorisi altındaki diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir