Çanakkale Gezilecek Yerler: En Popüler 8 Mekan

Vatanımızın kurtuluşunda en önemli mücadelelerin verildiği, destansı bir kahramanlık öyküsünün yazıldığı Çanakkale, ülkemizin tarihi ve kültürel bakımdan en önemli noktalarından birisidir. Bir çok milletten insanın aynı amaç uğruna mücadele ettiği bu dava bizi bugünlere getirmiştir. Bu topraklarda yaşanmış olaylar bize bir çok tarihi ve kültürel nitelikte ögeler bırakmıştır. Çanakkale gezilecek yerler listemize geçmeden önce hap niteliğinde bir kaç bilgi verelim.

Çanakkale’yi kaç günde gezebilirim? Çanakkale geziniz için ortalama 3-4 gün yeterli olacaktır. Ziyaret için en uygun dönem: Yılın her dönemi rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz Çanakkale popüler olarak yaz sezonunda ziyaret edilmektedir.

Ne yenir? Saymakla bitiremeyeceğimiz Çanakkale yöresel lezzetlerine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yolculuğumuza çıkmadan önce bilmemiz gerekenleri öğrendiğimize göre Çanakkale gezilecek yerler listemize başlayabiliriz!

Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

Şehitlik

Çanakkale gezilecek yerler listemizin başında 1915 yılında Çanakkale savaşında şehit olan Mehmetçiklerimizin anısına yaptırılmış olan Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı bulunmakta. 1960 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan anıt, günümüzde hizmet vermeye devam etmekte.

Her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanından milyonlarca insan burayı ziyarete gelir.

Truva Atı

Yunan mitolojisinde adı geçen efsanevi Truva Atı, Truva savaşı için Odysseus’un planı doğrultusunda inşa edilmiştir. Efsanelerde bu savaşın Çanakkale’de geçtiği söylenmekte. Bu efsanelerden ötürü Kültür Bakanlığı 1973 yılında Truva Atının kopyasını yaptırmaya karar veriri. Yıllar içinde eskiyemeye ve tahrip olmaya başlar.

Sonraki dönemlerde Truva Efsanesini film yapmaya karar veren Hollywood ekibi filmde kullanmak için efsanevi Truva Atının bir kopyasını yaptırmaya karar verir. Filmde başarıyla kullanılan maket, efsanenin Çanakkale’de geçmesi nedeniyle Çanakkale’ye hediye edilir

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti Roma döneminde inşa edilmiş bir açık hava tiyatrosudur. Aspendos’lu Theodoros’un oğlu olan Zenon tarafından inşa edilen bu tarihi yapı günümüze kadar en iyi şekilde korunabilmiş tiyatrolar arasından önemli bir konuma sahiptir.

Bir çok tarihi yapı efsanelere dayanmakta Aspendos’da bunların arasında. Efsaneye göre kızı evlendirmek isteyen kral bir türlü uygun adayı bulamaz. Bunun üzerine şehre en yararlı işi yapana kızını vereceğini söyler. Bunun üzerine haberi duyan ikiz kardeşler hemen çalışmaya koyulur. Biri engebeli yolları aşarak şehre su yolu açar ve şehre su gelir. Diğeri ise bir antik tiyatro inşa eder.

Antik tiyatronun özelliği sahnenin tam ortasında yere düşen bir cismin en uzak noktadan bile aynı netlikte duyulmasıdır. Bu yapılar üzerine su kanalı kralın daha çok hoşuna gider ve kızını su geçidini inşa eden kardeşe vermek ister. Kız ile evlenmeyi çok isteyen diğer kardeş krala bir oyun oynar.

Kralı tiyatroya getiri, kralın tiyatronun yüksek bir konumunda bulunduğu an tiyatronun mimarı, kızını burayı yapana ver diye fısıldar. Bunu çok net bir şekilde duyan kral çok etkilenir ve kızını hangisine vereceğine karar vermez. Bunun üzerine bir kılıç alıp kızını ortadan ikiye ayırır ve bir yarısını bir kardeşe diğer yarısını da diğer kardeşe verir.

Conk Bayırı

Çanakkale gezilecek yerler: Conk Bayırı

Conk bayırı mücadelesinin gerçekleştiği Conk bayırı, içinde mücadeleler, hikayeler, yaşanmışlıklar bulunan bir yer. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün göğüs cebinde bulunan saat sayesinde ölümden döndüğü yerdir.

57. Piyade Alayı Şehitliği

Şehitlik

Kara savaşlarının başladığı cephe olarak kabul edilen Anzac çıkarması ve diğer muharebelerdeki başarıları ile bilinen ve tamamı şehit olan Osmanlı birliğini anmak amacıyla yapılmıştır. 18 Martta ve tarihi turlarda on binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu anıt her vatanseverin bir gün uğraması gereken yerler arasında.

Seyit Onbaşı Anıtı

Çanakkale gezilecek yerler: Anıt

Balıkesir’in Çamlık köyünde doğan yaptığı kahramanlık ile dünyaya nam salmış bir isim, Seyit Onbaşı. Çanakkale savaşının dönüm noktası olarak sayılan yaklaşık 250 kilogramlık dev mermiyi tek başına taşıyıp düşman donanmasının kalbini yok eden bir kahraman. Ve tabi ki böyle büyük bir kahramanlığı es geçmek olmaz. Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde, Rumeli mecidiye tabyasında bulunan Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale’nin em çok ziyaret edilen yerleri arasında.

Kordon

Çanakkale gezilecek yerler: Kordon

Listemizde bahsettiğimiz Truva Atına ev sahipliği yapan, Çanakkale’nin göbeğinden kıyı boyu uzanan Kordon, günün her vakti ayrı bir güzelliğe sahip. Özellikle de gün batımını buradan izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Çanakkale’ye gelmişken Kordon da yürüyüş yapıp sahilde bir kaç bardak çay eşliğinde Çanakkale boğazını seyretmeyi unutmyaın.

Bozcaada

Çanakkale gezilecek yerler Bozcaada

Çanakkale’nin ada ilçeleri arasında yer alan aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 3. adası olma özelliğine sahip olan Bozcaada, özellikle yaz aylarının popüler tatil rotalarından olan ada, her yıl binlerce turisti ağırlamakta.

Bozcaada’ya gitmişken turistik mekanlarını da gezmeyi unutmayın; Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri, Bozcaada Kalesi, Göztepe, Rum Mahallesi, Bozcaada Müzesi, Ayazma Plajı ve Geyikli Plaj gibi bir çok mekanı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Bozcaada’nın yöresel lezzetlerini de tatmayı unutmayın!

Çanakkale Gezilecek Yerler: En Popüler 8 Mekan listemizin sonuna geldik. Buraya tıklayarak diğer seyahat içerikli yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir