Antalya Yöresel Lezzetleri: En Çok Bilinen 12 Tanesi

Antalya turistik, ekonomik ve kültürel anlamda Türkiye için oldukça önemli şehirlerden biridir. Antalya’nın yemek kültürü oldukça gelişmiştir. Çeşit çeşit yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Antalya’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tadına bakmanız gereken Antalya yöresel lezzetleri için yazımızın devamını okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Enginarlı Girit Kebabı

Enginarlı Girit Kebabı

Enginarlı Girit Kebabı Yunanistan kültüründen Antalya’ya taşınan bir lezzettir. Antalya’da oldukça fazla rehavet görmüş ve yöreselleşmiş bir yemektir. Antalya yöresel lezzetleri dendiğine akla gelen ilk lezzetlerden biridir. Enginarlı Girit Kebabı yapılırken kuşbaşı doğranmış et, soğan ve enginar kullanılır ve ortaya alışıla gelmemiş bir tat ortaya çıkar. Yolunuz Antalya’ya düştüğünde mutlaka denemelisiniz.

Antalya Piyazı

Antalya Piyazı

Antalya Piyazı tamamen Antalya’ya özgü bir lezzettir ve diğer alışıla gelmiş piyazlardan oldukça farklıdır. Antalya Piyazı Taratollu piyaz veya Tahinli Piyaz olarak da bilinmektedir. Yemeklerin yanına harika bir tamamlayıcı olmaktadır. Köftelerin yanında vazgeçilmez bir lezzettir. Antalya’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir.

Alanya Bohçası

Antalya Yöresel Lezzetleri:  Alanya Bohçası
Alanya Bohçası

Alanya Bohçası Antalya yöresel lezzetleri arasında en çok bilinenlerdendir. Alanya Bohçası adı gibi şekli de bohçaya benzemektedir. Krep hamurunun içi doldurularak hazırlanmaktadır ve içinin doldurulduğu malzemeye göre çeşitli öğünlerde yenilmektedir. Genelde akşam yemekleri için içine kuzu eti konulurken kahvaltı ve öğle yemeği için ise peynir gibi kahvaltılıklar kullanılmaktadır. Antalya’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında en başta gelmelidir.

Cive

Antalya Yöresel lezzetleri: Cive
Cive

Cive yemeği oldukça yöresel bir lezzettir. Yapımı oldukça kolaydır ve bu yüzden oldukça tercih edilen Antalya yöresel lezzetleri arasındadır. Pirinç yada bulgur ile yapılmakta ve içinde patlıcan, domates ve soğan bulunmaktadır. Oldukça doyurucu ve hafif bir yemek olmasından dolayı yemeklerde sıkça tercih edilir.

Gökçesu Pilavı

Gökçesu Pilavı

Gökçesu Pilavı diğer bildiğimiz tüm pilavlardan oldukça farklıdır. İçerdikleri oldukça çeşitlidir. İçeriğinin bol olmasıyla diğer pilavlardan oldukça farklı ve doyurucudur. Tat olarak oldukça yoğun olmasına karşın hafif bir yöresel lezzettir. Genelde akşam yemeklerinde tercih edilmektedir. Gökçesu Pilavının içinde havuç, dere otu, bulunmakta ve bunların yanında nane, fesleğende kullanılabilmektedir. Antalya’ya gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında en üst sıralarda olmayı hak eden bir yöresel lezzettir.

Laba Dolması

Antalya Laba dolması
Laba Dolması

Laba Dolması Antalya yöresel lezzetleri arasında en önemlilerinden biridir. Yapılışı, içi pilavında kullanılan malzemelerden sunumuna kadar eşsiz bir lezzettir. Yapımı oldukça zahmetli ve maliyetli olduğu için genelde özel günlerde yapılmaktadır. Kuzu kaburgasının önce haşlanıp sonra üzerine yoğurt sürülerek fırına sürülmesi ile yapılmaktadır. Oldukça lezzetli ve zahmetli bir yemektir. Antalya’ya gittiğinizde ilk olarak tatmanız gereken lezzetlerdendir.

Şilofta

Antalya yöresel lezzetleri: Şilofta
Şilofta

Şilofta yapımı oldukça pratik ve ucuz olan Antalya yöresine özgü bir tatlıdır. Yufkanın şeritler halinde kesilmesi ile oluşmaktadır. Yapımında badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler kullanılmaktadır. Yapımı oldukça pratik olduğunda herhangi bir misafir geldiğinde hızlıca yapılarak servis edilebilir.

Muz Tatlısı

Antalya yöresel lezzetleri muz tatlısı
Muz Tatlısı

Çoğunlukla Muz tatlıları yağda kızartılırken Antalya’da muz tatlısı yapılırken fırın kullanılmaktadır. Oldukça pratik bir tatlıdır.

Hibeş

Antalya yöresel lezzetleri hibeş
Hibeş

Hibeş Antalya’nın meşhur mezelerinden veya soslarından birisidir. Meze veya sos olarak bilinmektedir. Tahinin limon, sarımsak ve çeşitli baharatlarla birleştirilerek yapılmaktadır. Et yemekleri, tavuk yemekleri gibi yemeklerin yanında oldukça sık tüketilen bir meze veya sostur.

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması

Ülkemizde çoğu meyve veya yapraktan dolma yapıldığı gibi kabak çiçeğinden de dolma yapılmaktadır. Toplanan kabak çekirdeklerinin temizlenerek içine harç konulacak duruma getirilmesi ve harcının hazırlanarak konulması ile yapılmaktadır. Kabak çiçeğinin içine konulacak olan harcın içinde bulunmaktadır. İç harcın kendine özgü tadı ile kabak çekirdeğinin tadının birleşmesi ile ortaya gayet güzel bir tat çıkmaktadır.

Frigya Biber Dolması

yemekekrani
Frigya Biber Dolması

Frigya biber dolması diğer biber dolmalarına göre şekli ve tadı bakımından oldukça farklıdır. İçli köfte gibidir. Biberin içine köfte harcı konularak yapılmaktadır. İçi doldurulacak biberler kızartılarak çıtır kıvama getirilir. Yapımı basit olmasa da zor da değildir. Oldukça hafif bir yöresel lezzet olduğundan dolayı neredeyse her öğünde yenilebilmektedir. Antalya yöresel lezzetleri arasında mutlaka tatmanız gerekenler arasındadır.

Göleviz

Göleviz
Göleviz

Göleviz Antalya’da oldukça bilinen fakat Antalya yöresi dışına çıkıldığında fazla bilinmeyen bir yöresel yemektir. Yapımı diğer yemeklere göre oldukça zahmetli ve oldukça fazla malzeme içeren bir yemektir. Oldukça lezzetlidir Antalya’ya gittiğinizde mutlaka tatmalısınız.

Yöresel lezzetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir